Gde početi?
Osnovni razlog za mašinsko malterisanje je da izolujete spoljne zidove od vremenskih uslova i da stvorite lepu fasadu sa privlačnom teksturom. Kada omalterišete zidove možete izvesti završnicu sa glatkim slojem ili različitim materijalima za teksturu, kao što je na primer sitno kamenje. Naime, ono što nas prvenstveno interesuje je koje korake preduzeti pre samog malterisanja.
Kako mogu da pripremim zid za mašinsko malterisanje?
Da bi pripremili zid za malterisanje prvo ga morate detaljno očistiti. Zatim treba dobro da pregledate zid i proverite da negde nema pukotina gde malter ne prijanja za zidove. Ovo možete uraditi lagano kuckajući o zidove; ukoliko je malter odvojen čućete šupalj, tup zvuk.Ukoliko želite da zakrpite pukotinu, najpre treba da je proširite šrafcigerom ili čak mistrijom. To će pomoći da uklonite sve krhotine i prašinu unutar pukotine i maltera. Zatim pomoću mistrije popunite pukotinu smešom maltera i izravnajte. Nakon što popunite pukotinu uradite završnicu sa slojem maltera preko cele pukotine. Ovo će pomoći da se sakrije da ste radili bilo kakvu popravku.
Pre nego što uopšte počnete da nanosite sloj maltera treba da temeljno operete zid Wap peračem. Ukoliko otkrijete da ima buđi, moraćete da je uklonite fungicidom.
Pred samo mašinsko malterisanje zida potrebno je da ga pravilno očistite preparatom koji sprečava pojavu buđi i rast biljaka. Takođe je poželjno da zid prekrijete slojem kreča jer će to pomoći da se malter veže i da se prihvate dodatni slojevi. Nakon pripreme zida za malterisanje treba da se sačeka najmanje 4 dana nakon dodavanja maltera ili bilo kakvog završnog sloja.
Kada budete nanosili sloj maltera ili glet masu na primer, neka to bude tanak sloj od otprilike 8 do 10 mm debljine jer neki završni slojevi se skupljaju. Prvi sloj maltera treba naneti u tankim slojevima a potom izravnati mistrijom. Malter morate da nanosite kružnim pokretima i da izbegavate da ga previše razmazujete inače ćete podići kreč na površinu.
Takođe trebate da u malteru napravite dijagonalne rezove; tako dobijate grubu površinu za koju će prionuti naredni sloj. Poslednji korak uključuje vlaženje maltera pre nanošenja zavšnog sloja. Ovo će osigurati da malter ostane na mestu. Većina malterskih poslova se radi cementnim malterom. Ovo je najbolja opcija ukoliko želite dugotrajno rešenje.