Taj 21. vek, društvene mreže, televizijske emisije, sve vrvi od fotografija. Sve više je popularno da se ljudi, naročito žene, odlučuju na razne tretmane, kako bi zategli svoju kožu, uklonili neželjeni celulit, akne, popucale kapilare i sve ostale kožne nesavršenosti. Jedna od najuspešnijih i najprimenjenijih metoda je mezoterapija.
Mezoterapija je medicinska metoda kojom se uklanjaju naslage masnih ćelija kože. Patentirao ju je francuski doktor, Mišel Pistor, 1952.godine. U to vreme, najčešće, koristila se za terapiju bola i sportskih povreda, ali sa odmakom vremena svoju svrhu je dobila u estetskoj medicini. Danas se, u većini slučajeva, koristi u svrhu otklanjanja: bora, opuštene kože u predelu vrata, sprečava opadanje kose, uklanjanja fleka i akni, otklanjanje poremećaja pigmenta kože i otklanjanje najupornijih naslaga celulita.
Mezoterapija se vrši ubrizgavanjem napravljenih koktela direktno na područije sa kog želimo otkloniti nesavršenosti. Sastav koktela zavisi od toga koji deo tela je u pitanju i koliko je područije zahvaćeno, gore navedenim problemima. Kokteli u sebi obično sadrže: Mezostabil, L- karnitin, vitamin C, vitamin A, kofein, oligoelemente, hijaluronsku kiselinu, Dekspantenol, itd.
Ponekad, moguće je jednim koktelom delovati na više problema. U zavisnosti od toga koliko je područije zahvaćeno, tretman se radi od 3 do 4 puta. Tretmani se rade u razmaku od nekoliko meseci, zavisno od toga koliko je područije kože bilo zahvaćeno problemima ili od toga koje se supstance koriste. Posle tretmana, koji direktno deluje na sagorevanje masnih tkiva, dobijate zategnutu kožu bez efekta pomorandžine kore.
Mezoterapiju sme raditi, isključivo, lekar, specijalizovan za ovu oblast. Pre tretmana neophodno je odraditi rezlutate, krvna slika i opšte stanje organizma. Ukoliko bolujete od neke bolesti, potrebno je naglasiti izabranom doktoru o kakvoj bolesti je reč i kakvu terapiju koristite, da ne bi došlo do neželjenih efekata. Važno je napomenuti, ova metoda ne utiče na smanjenje telesne težine, već, isključivo, na otklanjanje masnih ćelija kože.
Mezoterapija se radi u područiju dekoltea, lica, vrata i butina.
Najčešće se kombinuje i sa tretmanom lipolize, tada se, najbrže, dobija zadovoljavajući efekat. Takodje, koristi se i u kombinaciji sa još metoda, kao što je, recimo, tretman botoksom.
Kao i sve estetske metode i mezoterapija može imati posledice. Posle njene primene, retko, ali je i moguće da se pojavi:
- Problem sa zgrušavanjem krvi, jer se terapijom direktno utiče na krv kako bi ona lakše cirkulisala i topila masne naslage.
- Bakterijske infekcije. Naime, koža biva podvrgnuta tretmanu ubrizgavanja iglicama i zbog znoja i drugih telesnih tečnosti može doći do infekcije.
- Retko, ali u teoriji moguće, može se dobiti diabetes melitus.
Mezoterapija je jako uspešna, ali svakako, pre no što se podvrgnete tretmanu, obavezno se posavetujte sa Vašim lekarom i saslušajte mišljenja dermatologa.
Autor: Marija Mitrović