Alanja je grad koji se nalazi u provinciji Antalija, smešten na obali Sredozemnog mora. U ovom poznatom letovalištu živi oko 100 000 stanovnika
Na podruju Alanje preovladava mediteranska klima, sa dugim i toplim letima, i blagim zimama.
Alanja je u antičko vreme bila poznata kao Coracesium, i bila je kilikijska tvrđava na granici sa Pamfilijom. Kasnije su ovim utvrđenjem vladali Rimljani, a u sednjem veku je ono u više navrata menjalo svoje gospodare. U turske ruke Alanja trajno dolazi 1221. godine, kada je zauzimaju Seldžuci.
Alanja je jedno od najpopularnijih letovališta u Turskoj. Svake godine ovo mesto posećuje veliki broj turista iz celog sveta. Zbog brojnih atrakcija Alanja nosi laskavo ime turska Majorka.
Turističke atrakcije u Alanji su :
- Tvrđava Alanje je jedan od najznačajnijih gradskih simbola. Sagrađena je 1225. godine, nakon što su Alanju osvojili Turci Seldžuci. Tvrđava je dugačka 7 km, i ima više od stotinu kula. U njoj se nalazi Sulejmanova džamija, jedan od lepših primera osmanske aritekture. Sa tvrđave se pruža predivan pogled na okolinu.
- Crvena kula se nalazi u podnožju tvrđave, i dominantan je simbol grada. Ime je dobila po crvenoj boji cigala od kojih je sagrađena. Kula je visoka 33 metra i osmougaonog je oblika.
- Dalmataš pećina se nalazi u unutrašnjosti tvrđave. Bogata je stalagnitima i stalaktitima. Temperatura u pećini je od 22 – 23 stepeni celzijusa, a vlažnost vazduha iznosi od 90 – 98 posto.
- Alanja je prvenstveno poznata po svojim pedivnim dugim plažama i boatom noćnom životu. Kleopatrina i Alanja plaža su šljunkovite plaže, sa ogatim pratećim sadržajem za savršeno uživanje. Veliki broj barova i noćnih klubova čini da se Alanja popularno naziva turska Majorka. Noćni provod traje do ranih jutarnjih časova, a tokom leta ovde se organizuje i veliki broj koncerata. Alanja je s razlogom jedna od najpopularnijih turističkih destinacija brojnih posetilaca. Ovaj mediteranski raj nudi savršeno i nezaboravno uživanje i provod.