Bern je glavni grad Švajcarske Konfederacije. Smešten je u centralnom delu ove planinske države, i zauzima površinu od 51, 6 kvadratnih kilometara. U Bernu živi oko 130 000 stanovnika, zbog čega je on tek četvrti po veličini grad u Švajcarskoj. Ovo je jedan od najrazvijenijih gradova na svetu.
Na području Berna preovladava umereno – kontinentalna , ali u oštrijem obliku zbog veće nadmorske visine.
Naselje koje se nalazilo na području današnjeg Berna je veoma staro. Njega su osnovali Rimljani ,i pri tome su mu dali ime Brendorum, iz koga je kasnije izveden današnji naziv. Današnji Bern osnovao je 1191. godine Berthold V, i ubrzo nakon toga je dobio status grada. Tokom istorije ovaj grad je bio centar Švajcarske Konfederacije, a to je zvanično priznato 1848. godine, kada je ova država postala nezavisna.
Danas je Bern jedan od najrazvijenijih svetskih gradova, i vrlo atraktivna turistička destinacija.
Turističke atrakcije u Bernu su :
- Katedrala Berna je najveća atrakcija u gradu. Ovo je najviša crkva u Švajcarskoj, a njena gradnja trajala je od petnaestog do kraja devetnaestog veka. Ovo gotičko arhitektonsko čudo danas dostiže visinu od 101 metra, a u njoj se nalaze čuveni vitraži, kojis se smatraju za najvrednije u Švajcarskoj.
- Bundeshaus je zgrada Parlamenta i sedište savezne vlade. Gradnja ovog zdanja započela je 1852., a završena 1902. godine. Kupola zgrade oslikana je grbovima kantona, a unutrašnjost je puna slika s prikazima švajcarske istorije. Tu je ispisan i latinski moto „ Svi za jednog, jedan za sve “.
- Untertorbrucke je najstariji most u Bernu. Prvobitno je izgrađen od drveta 1256. godine, ali je on stradao u poplavi. Gradnja novog, kamenog mosta, započela je 1460. godine, i njegova dužina je iznosila 52 metra. Do gradnje Nidegbrucka, ovo je bio jedini most koji je povezivao obale Are. Nidegbrucke povezuje stari i novi deo grada, i dug je 190 metara.
- Stari deo Berna je najlepši deo grada. Zbog svoje vekovne očuvanosti nalazi se od 1983. godine na UNESCO – voj listi svetske baštine. Datira iz srednjeg veka, a njime dominira Časovnik na kuli Citloge, a to je ujedno i simbol grada. Podignut je u trinaestom veku, i tokom vekova je u više navrata menjao svoju namenu. Bio je čuvarska kula, sat kula, zatvor i drugo. Časovnik je visok 55 metara, a na njegovom vrhu se nalazi vetrokaz sa grbom Berna. Zvono na satu je iz 1405. godine, a u njega udara pozlaćena figura koja se kreće.
- Ajnštajnov muzej i Ajnštajnova kuća se takođe nalaze u Bernu. Ovaj naučnik je u ovom gradu proveo nekoliko godina svog života, pa se upravo u tim zdanjima nalaze prostori posvećeni njegovom delu. Ajnštajn je boravio upravo u Bernu kada je postavio svoju čuvenu teoriju relativiteta.
- Park za medvede je otvoren 2009. godine. Zauzima površinu od 6000 kvadratnih metara, a smešten je na obronku pored reke Are. Ovo je jedinstveno mesto u Švajcarskoj, na kome posetioci mogu da šetaju pored obale. Ne čudi što se ovakav park danas nalazi baš u Bernu. Medvedi se nalaze i na grbu grada, a svoj park ovde imaju još od šesnaestog veka.
- Bern je i grad zabave, restorana, kafića, noćnih klubova, i šoping centara. Ovde se može kupiti najbolja roba, i jesti najbolja jela. Posetioci mogu da uživaju u šetnjama, noćnom provodu, ili obilascima brojnih znamenitosti. Bern je evropski raj, i sjajno mesto za dobar provod.