Brisel je glavni grad Belgije, i nezvanični glavni grad Evropske Unije. Smešten je u središnjem delu države, i graniči se sa regionima Valonija i Flamanija. Sastoji se od 19 opština, a prostire se na površini od 32, 61 kvadratnih kilometra. U Briselu živi oko 145 000 stanovnika. Brisel je sedište institucija Evropske Unije, Evropske komisije i NATO pakta. Ovo je politički, kulturni, i ekonomski centar Belgije.
Na području Brisela preovladava okeanska klima. Zime su blage, a leta relativno topla i vlažna. Prosečna godišnja temperatura iznosi oko 10 stepeni celzijusa.
Prvo naselje na području današnjeg Brisela nastalo je oko 580. godine, a zvanično grad je ssnovan oko 979. Ime grada se prvi put pominje u povelji Lamberta II iz 1047. godine. Brisel je tokom dvanaestog veka bio jedan od najznačajnijih trgovačkih centara u Evropi, a već tokom sledećeg veka brojao je preko 30 000 stanovnika. Grad se konstantno širio, a gradske zidine su se neprestano proširivale. Brisel je više puta menjao svoje gospodare, od burgundijskih vojvoda, do austrijskih Habzburga. Tokom šesnaestog veka graom je upravljao čuveni španski kralje Filip II, poznat po svojoj osvetoljubivosti nad Holanđanima. Brisel je u to vreme cvetao, kako ekonomski, tako i kulturno. Francuzi su zauzeli Brisel tokom Francuske Revolucije, a Napoleon ga je i pravno uvrstio u okvir Francuske. Nakon Bečkog kongresa Brisel je proglašen za novonastalo Ujedinjeno Kraljevstvo Nizozemske. Nezadovoljstvo građana izazvalo je Briselsku Revoluciju 1930. godine, a već sledeće je proglašena nezavisnost Belgije. Brisel je proglašen za prestonicu nove države. Tokom Drugog svetskog rata grad je doživeo razaranja, a nakon rata započeo je ponovni procvat Brisela. Postao je sedište Evropske ekonomske zajednice 1958., i NATO pakta 1967. godine.
Brisel je danas jedna od najposećenijih destinacija u Evropi, sa brojnim kulturno – istorijskim znamenitostima.
Turističke atrakcije u Briselu su :
- Atomium je simbol modernog Brisela. Visok je 102 metra, a simboliše strukturu devet atoma alfa – gvozdenog kristala. Postoji od 1958. godine, a izgrađen je za potrebe Svetske izložbe. Kao i Ajfelov toranj, imao je samo privremenu funkciju, ali je ipak ostao do danas. Između devet cevima spojenih kugli kreće se lift, a sa vrha se pruža predivan pogled.
- Grand-Place–Između uskih i kaldrmisanih ulica iznenada se otvara Grand – Place, ekonomsko i društveno srce Brisela. U nizu gotičkih građevina dominira Hôtel de Ville, izgrađen još u petnaestom veku. Preko puta se nalazi Gradska kuća i Maison du Roi iz 1515. godine. ovde se može videti niz raskošnih esnafskih kuća, koje svedoče o trgovačkoj moći Brisela. Na Grand – Plase se održaveju brojne manifestacije.
- Gradska kuća je velelepno gotičko zdanje iz petnaestog veka. brojni detalji na građevini svedoče o moći starog Brisela. Toranj je visok 97 metara, a na njemu se nalazi statua Svetog Mihaela, zaštitnika grada. Neke od prostorija se koriste za venčanja, svečane prijeme, i koncerte, a u njima se mogu videti brojna umetnička dela.
- Manneken-Pis je simbol samoismevanja Brisela. Reč je o bronzanoj statui dečaka koji mokri. Nastao je iz legende, po kojoj su seljaci gasili požare svojim urinom tokom opsade grada iz četrnaestog veka.
- Parc de Bruxelles i Palais Royal – Neke od najlepših i najpoznatijih gađevina u Briselu grupisane su oko čuvenog Parc de Bruxelles. Tu je Palais des Académies, bivša rezidencija kneza od Orange, zatim Place du Trône, impresivna statua kralja Leopolda II. preko puta parka leži Palais Royal, nastala u devetnaestom veku, tokom vladavine Williama I. Danas se palata koristi kao kraljevska kancelarija. Svakog leta palata se sa svim svojim znamenitostima otvara za javnost.
- Parc du Cinquantenaire je predivan park koji se proteže na površini od gotovo 30 hektara. Glavni simbol parka je Trijumfalna kapija, izgrađena 1905. godine. tu su i prelepi vrtovi, fontane, kao i nekoliko muzeja. Neki od njih su Vojni muzej, muzej Cinquantenaire, i muzej Autoworld, sa preko 350 oldtajmera.
- Katedrala Svetog Mihaela i Svetog Gudula je svoj današnji izgled dobila između trinaestog i petnaestog veka, a podseća na Notre Dame u Parizu. Unutrašnjost je ukrašena skulpturama dvanaest apostola, a u njoj se i danas odvijaju kraljevska venčanja.
- Bazilika Svetog Srca je jedna od najvećih crkava u Evropi. Visoka je 93 metra, a u nju stane oko 2000 ljudi. sa vrha bazilike se pruža predian pogled na grad i okolinu.
- Brisel se ponosi i sa mnogim drugim znamenitostima. Ovo je jedan od najvećih centara kulture. Ali ovo je grad u kome može da se uživa u savršenom šopingu, restoranima sa najukusnijom hranom, kafićima i barovima, u kojima se posetioci mogu odmoriti od dugih šetnji. Brisel je grad za uživanje i opuštanje, i zbog toga je sjajna destinacija za savršeno putovanje.