Edinburg je glavni grad Škotske. Šmešten je na istočnoj obali Britanije, uz morski zaliv Firth of Forth, u blizini Severnog mora. Prostire se na površini od 259 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 480 000 stanovnika. Edinburg je drugi po veličini grad u Škotskoj, a sedmi u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ovo je jedan od univerzitetskih, kulturnih, sportskih i ekonomskih centara Britanije.
Na području Edinburga preovladava okeanska klima, sa jakim uticajima Golfske struje.
Edinburg je grad sa veoma dugom istorijom. Naselje na ovom području postojalo je pre više od 8 000 godina, tačnije u bronzanom dobu. U prvom veku ovu regiju osvajaju Rimljani, i tada je već postojalo utvrđenje na steni, a koje se zvalo Goddodin. Englezi su grad, nakon što su ga osvojlili u sedmom veku, nazvali Eiden Burgh. Od jedanaestog veka počeo je da se razvija grad u pravom smislu te reči. Edinburg je bio jedan od centara borbe Školanđana za očuvanje svoje nezavisnosti, mada su građani ovog grada bili prvi koji su potpisali zakon o Uniji 1701. godine, čime je stvoreno Ujedinjeno Kraljevstvo. Tokom osamnaestog veka započinje pravi ekonomski preporod Edinburga, i tada je došlo do velike izgradnje grada.
Danas je Edinburg jedno od najpoželjnijih mesta za život u Britaniji, i drugi po posećenosti grad, odmah nakon Londona. Delovi Edinburga se od 1995. godine nalaze na UNESCO – voj listi svetske baštine.
Turističke atrakcije u Edinburgu su :
- Calton Hill je uzvišenje iznad Princes ulice, sa veličanstvenim spomenicima na vrhu. Ovo je jedan od najboljih vidikovaca u gradu, a po svom obliku je neka vrsta odgovora Edinburga na atinski Akropolj.
- Dvorac Edinburg dominira nad gradskim centrom, a smešten je iznda jezgra ugašenog vulkana. Okružen je sa tri vertikalne strane, i izgledaa gotovo neosvojivo. Pa ipak, ivše puta su dvorac zauzimali Englezi i Škoti u svojim vekovnim borbama. Današnji izgled dobio je sredinom osamnaestog veka. Najstarija građevina unutar dvorca je Palata, izgrađena između petnaestog i šesnaestog veka. Tu je i kapela Svete Margarete, kao i Muzej škotskih jedinica.
- Greyfriars Kirk je crkva podignuta na temeljima franjevačkog manastira. Otvorena je na Božić 1620. godine, i u njoj je potpisan Narodni zavet kojim je odbačen engleski pokušaj da crkvu potičine novoj episkopiji. Mnogi od onih koji su potpisali ovaj dekret o škotskoj nezavisnosti kasnije su bili pogubljeni. U crkvi se nalazi originalni portret Bobija, terijera koji je ostao da bdi nad grobom svog gospodara, policajca iz Edinburga.
- Univerzitet Edinburg je jedan od najstarijih, najvećih i najboljih univerziteta u Britaniji. Osnovan je davne 1583. godine, i prostire se na ogromnom prostoru. Njjegov centar je remek delo Roberta Adama, koji ga je dizajnirao 1789. godine. Unutar Old Collegea ( centralni deo ) nalazi se umetnička galerija Talbot Rice, u kojoj su izložena dela starih i novih majstora.
- Stari grad je sačuvao svoj srednjevekovni sjaj, a mnoge građevine potiču iz vremena reformacije. Glavna ulica starog grada je Royal Mile, i ona se proteže do edinburškog dvorca. Ovde se nalaze i poznate građevine Katedrala Svetog Gilesa i Palata pravde.
- Novi grad je izgrađen tokom osamnaestog veka, nakon što je Škotska ušla u uniju sa Engleskom. Ovo je deo koji oslikava ekonomski preporod Edinburga. Glavna ulica je George Street, a pored nje su poznate Princess Street i Queen Street, koje su ispunjene objektima građenim u neoklasicizmu.
- Edinburg je grad kulture, pa su tako u njemu nastala neka svetski poznata dela. Ovde je stvoren lik Harija Pottera, a Sir Arthur Conan Doyle, tvorac Sherlocka Holmesa, se rodio u Edinburgu. Ali ovo je i grad zabave, pabova, restorana i noćnih klubova. Svake godine grad je domaćin Hogmanaya, najveće novogodišnje ulične zabave koja traje nedeljama. Edinburg je grad vrhunske zabave, o čemu svedoči veliki broj poseta svake godine. Ovo je idealna destinacija za nezaboravno uživanje.