Haifa je grad smešten u severnom delu Izraela, na obali Sredozemnog mora. nalazi se u okrugu Haifa, čiji je ujedno administrativni centar. Prostire se na površini od 63,7 kvadratna kilometra, a u njoj živi oko 270 000 stanovnika. Haifa je treći po veličini grad u Izraelu, a takođe je veoma značajna luka na Mediteranu, kao i industrijski i univerzitetski centar u državi.
Na području Haife preovladava mediteranska klima. Leta su veoma topla i suva, a zime hladne sa većim brojem padavina. Prosečna letnja temperatura iznosi 26, a zimska 12 stepeni celzijusa.
Istorija Haife je veoma duga i zanimljiva. Naselje koje je danas poznato pod imenom Tell Abu Hawam osnovano je još u kasno bronzano doba, dakle u četrnaestom veku pre nove ere. Tokom helenističkog perioda naselje je izmešteno na jug zbog toga što je gradska luka bila blikirana peskom. Tokom vizantijskog perioda Haifa se kontinuirano razvijala, ali nije imala preveliki značaj za državu. Kada su muslimani zauzeli Palestinu tokom sedmog veka, Haifa je bila zanemarena u korist lučkog grada Akka. Tokom devetog veka grad je uspostavio trgovačke odnose sa egipatskim lučkim gradovima, što je naglo ubrzalo njego razvoj. Prosperitet Haife završen je 1100. godine, kada su krstaši, nakon žestoke borbe uspeli da je osvoje. Nakon toga Haifa se smanjila na najobičnije ribarsko i poljoprivredno selo. Muslimani su pod Saladinom uspeli 1187. da povrate Haifu, ali ju je već 1191. godine osvojio engleski kralj Ričard Lavlje Srce. Tokom narednog perioda grad je menjao svoje hrišćanske i muslimanske gospodare, da bi ga konačno osvojile Osmanlije 1596. godine. u turskim rukama Haifa je ostala, gotovo neprestano, sve do 1918. Prve jevrejske naseobine u gradu javile su se krajem devetnaestog veka, kada i započinje da se otvara jevrejsko pitanje u Evropi. Tokom Britanskog mandata Haifa je počela da se razvija u industrijski grad. U narednom periodu broj jevreja se naglo povećava, pa je u Haifi sredinom četrdesetih godina prošlog veka živelo gotovo 50 posto jevreja, oko 20 posto hrišćana, i oko 30 posto muslimana. Nakon uspostavljanja Izraela Haifa je postala veoma kritična u jevrejsko – muslimanskim odnosima. S kraja četrdesetih godina ovo područje je postalo poprište brojnih oružanih incidenata u kojima je stradao veliki broj ljudi. Nakon toga, u gradu je ostalo svega 5 – 6 000 Arapa. Masovne imigracije višestruko su povećale broj stanovnika u Haifi. Krajem devedesetih i početkom dvehijaditih u Haifi se dogodilo nekoliko incidenata.
Bez obzira na delikatnu situaciju u kojoj se Haifa nalazi, naročito zbog blizine granice prema Libanu, ovaj grad je izuzetno značajna destinacija na turističkoj mapi Izreaela. Svake godine se povećava broj posetilaca koji dolaze u ovaj mediteranski grad.
Turističke atrakcije u Haifi su :
- The Baha’i Gardens se smatraju za jednu od najpopularnijih turističkih atrakcija na Bliskom Istoku. Svake godine ovo mesto poseti preko pola miliona ljudi. Vrtovi su postali svetski poznati po dizajnu od koga zastaje dah. Zbog toga se oni od 2008. godine nalaze na UNESCO – voj listi svetske baštine. Vrtovi Baha’i osnovani su u devetnaestom veku, i od tada su jedan od najprepoznatljivijih simbola Izraela.
- Manastir Stella Maris je smešten visoko iznad Haife. Potiče iz 1291. godine, što ga čini jednim od najstarijih manastira u svetu. Tokom Napoleona služio je za posete njegovih vojnika. Ovo je veoma značajno svetilište hrišćanskih vernika, i svakako se preporučuje poseta manastiru.
- Toranj Sail je jedan od najviših tornjeva u Izraelu. Ime je dobio po Yitzhaku Rabinu, čuvenom izraelskom političaru koji je ubijen nakon mirnih demonstracija 1995. godine u centru Tel Aviva.
- Nacionalni pomorski muzej se nalazi u veoma modernoj zgradi na južnom ulazu u Haifu. Osnovao ga je Arie Ben Eli 1953. godine. U njemu se posetioci mogu upoznati sa dugom pomorskom tradicijom grada Haifa. U blizini se nalaze i druge gradske atrakcije, pa nije na odmet posetiti ovaj veoma zanimljiv muzej.
- Krstaški zamak Atlit je masivna krstaška tvrđava smeštena južno od Haife, na polostrvu koje zapljuskuje Sredozemno more. Prostire se na površini od 400 X 500 metara. Tvrđava je bila poslednje krstaško uporište u Svetoj zemlji, koje su oni morali da napuste 1291. godine.
- Ilijina pećina se nalazi u podnožju Cape Carmel u Haifi, tik ispod manastira Stella Maris. Veruje se da je u njoj tokom devetog veka pre nove ere živeo prorok Ilija. Pećina ima veliki religiozni značaj za jevreje, hrišćane, muslimane i druze. Unutrašnjost pećine je veoma lepo dekorisana.
- Plaže Haife – Haifa je poznata po svojim svetlucavim plažama koje svake godine posećuje veliki broj turista. Dve najpoznatije plaže su Bat Galim i Dado. Obe plaže nude savršene uslove za sjajno uživanje. Na njima se nalaze restorani i kafići, a naročito su popularne za surfere. Pored njih poznate su još i Hof HaCArmel, HaShaqet, i Zamir. Plaže su peščane i ovenčane mediteranskim sjajem, a uživanje na njima je zagarantovano.
- Haifa svojim posetiocima nudi još mnogo toga. Tu su i druge kulturno – istorijske znamenitosti koje svakako vredi posetiti. Kao poznato letovalište, grad je ispunjen restoranima, kafićima, noćnim klubovima, kao i šoping centrima. Haifa je romantični raj smešten na obalama Sredozemnog mora, i idealna je destinacija za putovanje iz snova.