Harkov je grad smešten u severoistočnom delu Ukrajine, na delti reka Harkiv, Lopan, i Udi, koje se ulivaju u severni tok reke Donjec. Nalazi se u Harkovskoj oblasti, čiji je ujedno administrativni centar. Prostire se na površini od 310 kvadratnih metara, a u njemu živi oko 1 440 000 stanovnika. Harkov je drugi po veličini grad u Ukrajini, i jedan od najznačajnijih ekonomskih, kulturnih, i obrazovnih centara u državi.
Na području Harkova preovlaava umereno kontinentalna klima, sa vetrovitim i snežnim zimama, i toplim i prijatnim letima.
Prostor na kome se danas nalazi grad Harkov bio je naseljen još oko 2000. godine pre nove ere. Arheološka istraživanja otkrila su veoma bogatu kulturu iz bronzanog perioda. Ovde se razvijala Černjahivska kultura. Grad Harkov osnovan je sredinom sedamnaestog veka, tačnije 1654. godine. Ovde se tokom osamnaestog veka nalazio centar ukrajinske kulture. U Harkovu su počele da se štampaju prve ukrajinske novine. Grad je doživeo industrijalizaciju tokom istog veka, što ga je svrstalo u red razvijenih gradova Ruske imperije. Tokom revolucije boljševici su Harkov proglasili za glavni grad Sovjetske Ukrajine, iako je tada Ukrajinska Narodna Republika imala svoj centar u Kijevu. Ovo je pre Drugog svetskog rata bio jedan od najrazvijenijih gradova u Sovjetskom Savezu, a takođe je posedovao i značajan broj vojne opreme, koja je neposredno pre rata izvučena iz grada. U Harkovu je proizveden čuveni tenk T – 34, koji je odigrao veliku ulogu u oslobođenju Sovjetskog Saveza. Nakon osamostaljivanja Ukrajine Harkov je ostao rusofilski grad, u kome se i danas zahtevaju čvršće veze između dve države.
Harkov je grad sa brojnim kulturno – istorijskim i drugim znamenitostima.
Turističke atrakcije u Harkovu su :
- Katedrala Posredovanja je jedna od najstarijih građevina u gradu. Katedrala je sa zvonikom izgrađena kao deo odbrambene strukture u sedamnaestom veku. Kapije manastira ukrašene su slikom Edesse. Unutar kompleksa nalaze se crkva Ozeryan, episkopska kuća, deo sa ćelijama i trpezarijom za monahe. Tokom sedamnaestog veka ovde se nalazio kolegijum Harkova.
- Katedrala Uspenja je najstarija pravoslavna crkva u Harkovu, a do dvadeset i prvog veka bila je i najviša zgada u ovom gradu. Visina njenog zvonika iznosi 89, 5 metara. Hram je izgrađen u ukrajinskom baroknom stilu, a ima oblik palate. Tokom sovjetske ere ovde se nalazio muzički centar, a nakon proglašenja nezavisnosti Ukrajine zgrada je vraćena Ukrajinskoj Pravoslavnoj crkvi.
- Crkva Tri jerarha je izgrađena u čast Svetog Jovana Zlatoustog i Grigorija Bogoslova početkom devetnaestog veka. inicijator gradnje bio je trgovac gospodin Goldberg. Osnova za rahitektonsko rešenje hrama uzeta je Lavra Pechersk u Kijevu. Pored lepe arhitekture crkva je poznata i po enterijeru. Ikonostas je naprravljen od strane italijanskog majstora po projektu ukrajinstkih stručnjaka.
- Blagoveštenska katedrala je veličanstveno zdanje oblikovano u vizantijskom stilu. Visina tornja crkve iznosi 75 metara. Crkva je izgrađena početkom devetnaestog veka na mestu starije crkve. Građena je uz pomoć novčanih donacija parohijana. U hramu se nalazi ikonostas od belog mermera.
- Katedrala Uspenja Bogorodice je rimokatolička crkva izgrađena krajem osamnaestog veka u gotičkom stilu. U vreme sovjetske ere katedrala je bila zatvorena, da bi nakon osamostaljenja Ukrajine bila vraćena rimokatoličkoj crkvi. Danas je aktivna.
- Crkva Svetog Pantelejmona je izgrađena u osamnaestom veku, u periodu od tri godine. crkva je podignuta u rusko – vizanijskom stilu, a delimično je rekonstruisana početkom devetnaestog veka. tokom sovjetske ere bila je zatvorena i gotovo potpuno uništena. Nakon osamostaljenja Ukrajine crkva je ponovo aktivirana.
- Muzej Gosprom čini kompleks zgrada u stilu konstruktivizma. Ovde se u vreme kada je Harkov bio glavni grad Sovjetske Ukrajine nalazio Savet narodnih komesara Ukrajine. Nakon osamostaljenja Ukrajine prostor od 60 000 kvadratnih metara pretvoren je u poslovni centar. U jednom delu zgrade nalazi se Gosprom muzej, osnovan tokom perestrojke osamdesetih godina prošlog veka.
- Fontana Mirror Stream je simbol grada Harkova. Podignuta je u čast pobede Sovjetskog Saveza tokom Drugog svetskog rata. Nalazi se u Parku Pobede, preko puta Opere. Na mestu fontane se do početka dvadesetog veka nalazila crkva, koja je srušena tokom sovjetske ere.
- Žičara se proteže na oko 1 400 metara, i prostire se od Botaničke bašte do centralnog parka kulture. Žičara se nalazi na visini od 26 metara, a tokom zime nije u funkciji.
- Muzej seksualnih kultura sveta je nastao krajem dvadesetog veka. Tvorac muzeja bilo je seksološko odeljenje Medicinske akademije Harkova. Muzej priča priču o seksualnim kulturama 12 država. Ovde se može videti raznovrsna izložba sa slikama antičkog Egipta i Kine, kao i brojne drevne statue.
- Harkov je grad koji posetiocima nudi raznovrsne vidove zabave i uživanje. Tu su brojni kulturno – istorijski spomenici, kao i druge gradske znamenitosti. Posetioci mogu da se opuste u nekom od brojnih restorana, kafića, ili barova. Tu su i noćni klubovi za nezaboravno uživanje do ranih jutarnjih sati. Harkov je idealna destinacija za savršeno uživanje i odmor.