Hirošima je grad smešten u prefekturi Hirošima, u Čukoku regiji, na zapadnom delu ostrva Honšu. Prostire se na površini od 905, 01 kvadratnih kilometara, a u njoj živi oko 1 155 000 stanovnika. Svetsku slavu ovaj grad je stekao na jedan od najtragičnijih načina u istoriji. Hirošima je prvi grad na koji je bačena atomska bomba.
Na području Hirošime preovaldava vlažna suptropska klima. Karakterišu je blage zime I topla leta. Kao I ostatak Japana, I Hirošima tokom leta doživljava temperaturalni zastoj. Zbog toga je avgust, umesto jula, najtopliji mesec u godini. Padavine se javljaju tkom cele godine, a zima je najsuvlji deo godine.
Istorija Hirošime započela je 1589. godine. Grad je osnovan na obali mora Seto, a smešten je na prostranom ušću reke Ota. Grad čini šest ostrva ispresecanih sa sedam kanala. Hirošimu je osnovao Mori Motonari. Njegov unuk je nekih pola veka kasnije izgubio gotovo sve svoje posede, uključujući I Hirošimu. Vlast nad gradom preuzeo je Togukava Ijejasu. Tokom Prvog kinesko – japanskog rata Hirošima je imala veliki značaj. U njoj se nalazila glavna baza za nabavku I logistiku japanske vojske. Šestog avgusta 1945. godine na Hirošimu je bačena atomska bomba “ Mali dečak “. Čuveni Enola Gej, bombarder B – 29, preleteo je nad gradom I ispustio najsmrtonosnije oružje u istoriji čovečanstva. I sam avion je skoro stradao od razorne eksplozije. Atomska bomba uništila je oko 80 procenata grada, a procena je da je trenutno I naknadno stradalo 200 000 ljudi. Nakon rata Hirošima je obnovljena kao “ mirovni grad – spomenik “. Kao simbol ostala je “ Kupola atomske bombe “, a svakog sedmog avgusta se u Hirošimi održava komemoracija u čast poginulih. Gradske vlasti se, zajedno sa Japanom, svakodnevno zalažu za izbacivanje atomskog oružja iz upotrebe.
Turističke atrakcije u Hirošimi su :
- Memorijalni park mira je najznačajnije obeležje grada. Ovo je mesto koje je nemoguće promašiti. Park mira se prostire na preko 120 000 kvadratnih metara. Pre bacanja bombe ovde se nalazilo komercijalno središte Hirošime. Četiri godine nakon rata donesena je odluka da se taj deo grada ne obnavlja, već da se izgradi memorijalni park u čast žrtvama. Glavni focus pri gradnji sveo se na prikazivanje događaja tog šestog avgusta. Lični detalji prikazani sun a veoma uznemirujući način , I služe kao podsetnik da mir ne treba uzimati zdravo za gotovo. Memorijalni muzej mira je glavni objekat parka. Sastoji se iz dve zgrade, u jednom je prikazana istorija Hirošime, a u drugom pojava atomske bombe. Kupola atomske bombe, poznata I kao Memorijal mira, je ono što je ostalo od nekadašnje industrijske hale. Ova zgrada služila je za promociju industrije Hirošime. Nakon što je pala atomska bomba, ovo je bila jedna od retkih zgrada koja je ostala da stoji. Danas se ovo jezivo zdanje nalazi na UNESCO – voj listi svetske baštine. Između Muzeja I Kupole nalazi se grobnica poginulih. Na njoj je ispisano preko 220 000 imena. Svake godine u parku se obeležava komemoracija u čast žrtava. Aktivnosti počinju minutom ćutanja tačno u 8 : 15 ujutru.
- Muzej Mazde prikazuje dugu istoriju I dostinuća ove auto – kompanije.Mazda je osnovana u Hirošimi 1920. godine, I do danas je svoje sedište zadržala u ovom gadu. Muzej prikazuje jedan deo ogromnog uticaja koju ova kompanija ima u industriji grada, ali I celog Japana. Poput Tojote u Nagoji, Mazda je veoma značajna za Hirošimu. Iako ne može da se meri sa Tojotom, Mazda svake godine proizvede preko million automobile, I predstavlja veoma značajan činilac u japanskoj autoindustriji. Mazda je postal prva I jedina japanska kompanija koja je uspela da osvoji Le Mans Grand Prix. Poseta muzeju mora da se najavi putem telefona I e – maila.
- Vrt Shukkeien je predivno mesto I jedan od simbola Hirošime. Vrt sačinjavaju doline, planine I ume, predstavljene u minijaturi. Vrt ima veoma dugu istoriju. Nastao je 1620. godine, neposredno nakon završetka gradskog zamka. Oko bašta se nalazi ribnjak, a vrt je takođe ispunjen I sa velikim brojem kuća čaja. Ceo vrt povezan je pešačkim stazama.
- Centar Hirošime na veoma zanimljiv način prikazuje dušu ovog grada. Glavna karakteristika centra jeste Hondori ulica. Hondori je pešačka ulica, zatvorena za saobraćaj, ispunjena prodavnicama I restoranima. Paralelno s njom ide Aioidori, glavna ulica u kojoj se saobraćaju automobile I tramvaji. U njoj se nalazi nekoliko robnih kuća, sjajnih za šoping. U ovoj ulici nalazi se i Hirošima bejzbol stadion ( Hiroshima Baseball Stadium ), na kome igra omiljeni klub Hiroshima Carp. Poseta centru ne sme da prođe bez probanja nekon od čuvenih specijaliteta Hirošime. Okonomimura je malo područje koje se nalazi južno od istočnog kraja Hondorija. Ovo mesto ispunjeno je restoranima u kojima se sprema specijalitet okonomiyaki.
- Zamak Hirošime, poznat I pod imenom Zamak Šaran, izgrađen je na ravnici u centru grada, za razliku od brojnih zamkova koji su podizani na uzvišenjima. Njegov glavni deo visok je pet spratova, a osnova je okružena rovom. U okviru zamka nalaze se I svetilište, nekoliko ruševina, kao I neke rekonstruisane zgrade. Hirošima se razvila iz ovog zamka, ovo je bio fizički I ekonomski centar grada. Izgradio ga je 1589. godine moćni feudalni gospodar Mori Terumoto. Zamak je nekada predstavljao veoma važno sedište vlasti zapadnog Japana. Objekat je, poput ostatka grada, stradao od atomske bombe 1945. Trinaest godina kasnije zasijao je novim I lepšim sjajem. Pri rekonstrukciji su korišćeni originalni materijali I načini gradnje.
- Hirošima je grad koji je postao simbol nesreće koju sa sobom donosi sve naprednije oružje. Hirošima je živa opomena za putanju kojom se svet u poslednjih stotinka godina kreće. Ovo je grad mira, novog početka I nade. U Hirošimi žive ljudi koji ne praštaju zlo I nasilje. Iako je veći deo grada uništen razornom bombom, i nikada više nije obnovljen, ono što se danas nalazi u Hirošimi I više je nego dovoljno da ona bude u planovima svih onih koji dolaze u Japan. Hirošima je jedna od najčudnovatijih I najneverovatnijih destinacija u svetu.