Jalta je grad smešten na južnoj obali ukrajinskog polusotrva Krim, u podnožju planine Krimska Gora. Nalazi se u autonomnoj Republici Krim, nastaloj na bazi državnog uređenja Republike Ukrajine. Prostire se na površini od 283 kvadratna kilometra, a u njoj živi oko 80 000 stanovnika. Jalta je jedan od najznačajnijih turističkih centara u Ukrajini.
Na području Jalte preovladava suptropska i mediteranska klima. Prosečna temperatura tokom januara iznosi oko 4, a tokom jula oko 24 stepeni celzijusa. Godišnje ima oko 2 250 sunčanih sati.
Na teritoriji današnje Jalte arheološka istraživanja pronađeni su ostaci civilizacije iz bronzanog perioda. Ovde se nalazio grad osnovan od strane grčkih kolonista. Tokom dvanaestog veka ovde se nalazila važna pomorka luka, strateški značajna za interese Kijevske Rusije i Vizantijskog Carstva. Grad je 1475. godine pao pod vlast Osmanskog Carstva, na taj način što su njime zavladali osmanski vazali iz Krimskog kanata. Rusko – turski rat rezultirao je ruskim zauzećem Krima 1783. godine, nakon čega se na ovaj prostor intenzivno naseljava rusko, belorusko, i ukrajinsko stanovništvo. Tokom devetnaestog veka u Jalti su živeli i radili brojni ruski i ukrajinski umetnici, poput Antona Čehova, Lava Tolstoja, kao i Petra Čajkovskog. U Jalti se od 4. do 11. februara 1945. održala čuvena konferencija na kojoj je rešavano pitanje preuređenja posleratnog sveta. Ovde je sačinjena istorijska fotografija na kojoj se nalaze britanski premijer Vinston Čerčil, američki predsednik Teodor Ruzvelt, i sovjetski vođa Josif Visarionovič Staljin. Konferencija na Jalti je najavila završetak Drugog svetskog rata, ali i početak Hladnog rata između Istoka i Zapada.
Jalta je danas jedna od najlepših i najpopularnijih turističkih destinacija na turističkoj mapi Ukrajine. Ovo letovalište posećuje veliki broj ljudi iz celog sveta.
Turističke atrakcije u Jalti su:
- Palata Livadia je jedno od najinteresantnijih mesta na južnoj obali Krima. Beli dvor nastao je po projektu arhitekte Nikolaya Krasnova u renesansnom stilu. Konstruisan je 1911. godine za potrebe ruske carske porodice. Ovde se nalazila letnja rezidencija poslednjeg ruskog cara Nikolaja II Romanova i njegove porodice. U februaru 1945. godine palata je postala mesto gde se održavala Konferencija u Jalti, na kojoj su se sastali najbitnji članovi antihitlerovske koalicije.
- Palata Massandra je bila palata ruskog cara Aleksandra III, izgrađena po projektu arhitekte Boucharta. Smeštena je na padinama planinskog grebena, na usamljenom mestu okruženom drvećem. Gradnja palate započela je 1881. godine po nalogu velikog vojvode Vorontsova, ali nije bila završena do njegove smrti nakon sedam godina. Nakon toga kupio ju je ruski car, i gradnja je završena za tri godine. tokom sovjetske ere ovaj spomenik je bio zatvoren, a služio je komunističkim liderima za odmor. Danas je ovo predivno zdanje otvoreno za sve posetioce.
- Palata Vorontsov je izgrađena u periodu od 1828 – 1848. godine za potrebe grofa Vorontsova. Palata je građena u pseudo – gotskom stilu sa elementima istočnog stila. Za posetioce je otvorena od 1921. godine, a u sebi ova palata – muzej krije originalni enterijer, zbirke nameštaja, slike, porcelan, bronzu, kao i mnogo drugog. Oko palate se nalazi predivan Alupka park, osnovan dvadesetih godina devetnaestog veka, jedan od najpoznatijih pejzažnih parkova u Ukrajini. Sastoji se od gornje i donje zone i poseduje veliku količinu pejzažne arhitekture.
- Čehovljeva kuća – Nakon što je prvi put nakon deset godina posetio Jaltu, kupio je malu kuću, i od nje napravio udoban dom. Projekat je vršen po nacrtu arhitekte Shapovalova. Ovde je Čehov napisao nekoliko svojih popularnih dela. Kuća je 1921. godine proglašena za muzej, a i danas se može videti bašta koju je zasadio lično Čehov.
- Katedrala Aleksandra Nevskog se nalazi na početku ulice Kirov, i podseća na stare ruske crkve iz sedamnaestog veka. Izgrađena je s kraja devetnaestog i početka dvadesetog veka po projektu arhitekata Shapovalova i Krasnova, a enterijer je urađen po nacrtu Kroshechkina.
- Vinarija Massandra je ponos ruskog vinarstva, čija istorija je počela od kneza Lea Golitsina, koji je osnovao vinariju i pretvorio je u najveću kolekciju vina u svetu. Jedinstvena kolekcija poseduje boce vina koje su više od 150 – 200 godina skrivene u tunelima ispod planina Krima. Pored divljenja impesivnom prizoru, posetioci mogu da uživaju i u degustaciji vina, ili da kupe flašu ovog vrhunskog pića.
- Jermenska crkva Sv. Ripsime iz daljine podseća na drevni hram Ripsime iz perioda od sedmog do jeanaestog veka. Zgrada je podignuta od strane arhitekte Ter – Mikelova po nacrtima Surenyants umetnika. Hram je veoma čudnovato i zanimljivo dekorisan, a posetioce tera na pomisao da se nalaze u sasvim drugačijem ambijentu od onog koji ih je dočekao na ulazu. Veština ukrašavanja ove crkve zaista će imresionirati svakoga ko se u njoj nađe.
- Palata Dulber se razlikuje od ostalih dvoraca na Krimu. Izgrađena je u orijentalnom stilu od strane arhitekte Nikolaya Krasnova po nacrtima velikog kneza Petra Nikolajeviča, vlasnika palate. Tokom građanskog rata u Rusiji ovde se nalazilo poslednje utočište preostalih članova ruske carske porodice Romanovih, pre njihovog odlaska iz zemlje. Britanski ratni brod Marlboro, poslat od kralja Georga V, Romanove je zauvek odveo iz domovine. Tokom Drugog svetskog rata palata je teško oštećena, a nakon rata je obnovljena i pretvorena u sanatorijum.
- Palaža Livadia se smatra za jednu od najboljih u Jalti, i to zahvaljujući svojoj čistoći. Plaža je smeštena u donjem delu parka Livadia. Plaža je veoma lepo uređena, tako da se posetioci mog u potpunosti prepustiti uživanju. More je toplo, a voda je plava.
- Plaža Massandranudi razne vidove zabave. Plaža uključuje VIP sektor, kao i deo sa slobodnim ulazom. Ovde se nalaze brojne službe koje brinu o bezbednosti i zdravlju posetilaca, a tu su i prodavnice, restorani, barovi, sportski tereni, skuteri za vodu, i mnogo drugog. Massandra je veoma popularna plaža, sjajan izbor za savršeno uživanje.
- Jalta svojim posetiocima nudi nezaboravno iskustvo. Ovde se može videti i probati mnogo toga. Za obilaske tu su brojne arhitektonske znamenitosti. Za opuštanje posetioci mogu da se upute u neki od brojnih restorana, kafića, ili barova. Plaže su predivne i veoma čiste, čime je ponuda ovog grada upotpunjena. U ovom letovalištu mogu da se sretnu i upoznaju veoma zanimljivi i prijatni ljudi, uvek spremni za komunikaciju i druženje. Jalta je vrhunska destinacija za savršeno užianje i odmor.