Jerusalim je glavni i najveći grad Izraela. Nalazi se u srcu Izraela, u istoimenom okrugu. Prostire se na površini od 125, 16 kvadratna kilometra, a u njemu živi oko 800 000 stanovnika. Status ovog drevnog grada do danas nije definisan, mada je on de facto pod kontrolom Izraela.
Na području Jerusalima preovladava mediteranska klima. Leta su veoma topla i suva, a zime blage. Najhladniji mesec je januar sa prosečnom temperaturom od oko 9 stepeni celzijusa. Najtopliji su jul i avgust, kada se temperature kreću oko 24 stepeni celzijusa.
Istorija Jerusalima je izuzetno duga i zanimljiva. Prostor na kome se danas nalazi grad bio je naseljen još oko 5000. godine pre nove ere. Jerusalim se prvi put pominje u drugom milenijumu pre nove ere, a tada je pripadao narodu Kanaanaca. Kasnije je pao pod uticaj Egipta, kome su kanaanski vladari plaćali danak. Oko 1000. godine pre nove ere Jerusalim zauzimaju Jevreji koje je predvodio kralj David. David je Jerusalim pretvorio u prestonicu jevrejske države, što dovodi do naglog razvitka grada. Grad se velikom brzinom širio, a tokom vladavine Solomona dobio je čuveni Solomonov hram, u kome se po predanju nalazio zavetni kovčeg. Jerusalimom su u narednim vekovima vladali Vavilonci, Persijanci, a u njemu su se konačno ustalili Rimljani. Ovde je, na Golgoti, razapet Isus Hrist, nakon čega grad postaje izuzetno značajan za Hrišćane. Judejski ustanak 66. godine završio se rimskim uništavanjem Jerusalima 79. godine. Tokom srednjeg veka Jerusalim se naročito našao u žiži interesovanja. Grad su 637. godine osvojili muslimani, koji su njime vladali sve do 1099. Krstaši su Jerusalim zauzeli te godine, i u njemu ostali do 1187., kada ga nanovo osvajaju muslimani na čelu sa Saladinom. Usledio je period čestih promena vlasti između hrišćana i muslimana, ali su se na kraju u njemu ipak ustalili Arapi. Njih su 1517. godine zamenili Turci Osmanlije na čelu sa sultanom Sulejmanom I. Jerusalim je 1917. godine pripao Britancima, nakon čega započinje masovno doseljavanje jevrejskog stanovništva. Nakon Drugog svetskog rata status Jerusalima se naročito komplikuje, a taj problem nije rešen ni do danas. Izrael je 1950. Jerusalim proglasio za glavni grad, što međunarodno nikada nije priznato od strane praktično svih država sveta. Šta više, i danas samo dve države imaju svoja predstavništva u ovom gradu. Sa druge strane, Palestinska Narodna Samouprava takođe Jerusalim smatra za svoju prestonicu, mada se on de facto ne nalazi pod njihovom kontrolom. Jerusalim je danas podeljen grad, u kome svoje mesto traže pripadnici i jevrejske, i hrišćanske, i muslimanske zajednice. Odluka o konačnom statusu grada i dalje nije donešena.
Jerusalim je veoma značajna destinacija na turističkoj mapi Izraela. Ovaj grad svake godine poseti veliki broj turista iz celog sveta.
Turističke atrakcije u Jerusalimu su :
- Crkva Svetog Groba je najsvetije hrišćansko mesto u gradu. Crkva je podignuta na mestu gde se po predanju desilo Isusovo raspeće, pokop i vaskrenje. Hodočasnici iz celog sveta dolaze u Jerusalim kako bi se pomolili u ovom zdanju. Mesto prvobitne crkve izabrala je u četvrtom veku kraljica Jelena, a postojeća struktura uglavnom potiče iz perioda krstaških ratova. Svaki deo crkve sadrži motive nastale iz predanja o Hristovom raspeću, a unutrašnjost je ukrašena izuzetnim mozaicima.
- Temple Mount je velika, antička izdignuta platforma u starom gradu Jerusalima, od višestrukog religijskog značaja. Svoj oblik dobio je tokom gradnje prvog i drugog jevrejskog hrama. U njegovom centru nalazi se Dome of the Rock, raskošno islamsko svetilište izgrađeno 691. godine. ovo je treće najsvetije mesto u islamskoj religiji. Treba naglasiti da je ovo mesto bilo poprište izraelsko – palestinskog sukoba, zbog čega je pristup veoma ograničen. Posetioci treba da budu svesni da će se suočiti sa oštrom kontrolom bezbednosti.
- Zapadni zid, poznat i kao Zid plača, je jedno od najsvetijih mesta Jevreja, i sačinjava impozantni ostatak drugog jevrejskog hrama. Drugi jevrejski hram uništen je od strane Rimljana tokom judejskog ustanka. Za posetioce zid je impresivni arheološki zapis iz vremena cara Iroda, dok je za ortodoksne vernike ovo mesto od izvanrednog značaja, što treba imati na umu.
- Planina Zion – Kapija Zion povezuje stari grad Jerusalima sa planinom Zion, koja se nalazi zapadno od Maslinske gore. Ovo mesto je od izuzetnog značaja za hrišćane i Jevreje. Ovde se nalazi grob kralja Davida, kao i Soba tajne večere, romanska krstaška struktura poznata i kao Coenaculum. Na Zionu se takođe nalazi i manastir Uspenje, u kome je, po katoličkoj tradiciji, Bogorodica pala u večni san.
- Via Dolorosa je put po kome je Isus hodao od mesta presude Pontija Pilata do Golgote, gde je bio razapet. Ovo je najsvetiji hodočasnički put hrišćana, a sastoji se od četrnaest tačaka. Najpoznatije tačke su Praetorium, gde je Isus uzeo svoj krst, i crkva Svetog Groba. Via Dolorosa znači put stradanja, pa se na njemu simbolično oživljavaju trenuci Isusovog stradanja.
- Maslinska gora je svoje ime dobila po maslinama koje su na njoj nekada rasle u izobilju. Podiže se na nekih 830 metara iznad istočnog Jerusalima. Najpoznatija je po jevrejskom groblju koje je aktivno preko 3 000 godina. Maslinska gora je veoma značajna i za hrišćane i muslimane. Ovde se nalaze crkva Marije Magdalene, Marijin grob, grob Zaharija, kao i Gestemanski vrt.
- Davidova kula izdiže se iznad zidina starog grada, a poznata je i kao Kameni minaret. Iako nosi njegovo ime, kula nema nikakve veze sa kraljem Davidom. Izgrađena je tokom prvog veka pre nove ere kao tvrđava Heroda Velikog. Današnji ostaci mahom potiču iz srednjeg veka. ovde se danas nalazi Muzej istorije Jerusalima, u kome posetioci mogu da se detaljno upoznaju sa prošlošću grada. Sa najviše kule se pruža najbolji pogled na Jerusalim.
- Yad Vashem je najpoznatiji spomenik posvećen žrtvama holokausta. U prevodu znači „ Ruka i ime “, što implicira da se svake žrtve pojedinačno treba sećati. Unutrašnjost je i svojevrsni nuzej i galerija, sa raznim sadržajem koje podseća na nacističke žrtve tokom Drugog svetskog rata. Najdirljiviji deo spomenika je Dečji memorijal u kome se neprestano čitaju imena milion i po dece ubijene tokom holokausta.
- Jerusalim je neiscrpan izvor za sve posetioce. Grad obiluje i drugim znamenitostima značajnim za predstavnike tri velike religije. Ali ne samo to, u gradu se nude i razni zabavni sadržaji. Tu su Zoološki vrt, jedinstvene pijace, restorani, muzeji, i mnogo drugog. Jerusalim je grad u kome nikada nije dosadno, i u kome se uvek nešto dešava. Posetioci moraju da budu svesni kulturoloških razlika sa kojima će se susresti, kao i veoma delikatne situacije koja ovaj grad i čini podeljenim. Kada se sve uzme u obzir, Jerusalim je sjajna destinacija za jedinstveno uživanje i provod.