Kefalonija je najveće ostrvo u Jonskom moru, i zauzima površinu od 781 kvadratnog kilometra. Pripada prefekturi Kefalonija i Itaka, a najveći i administrativni centar ostrva je grad Argostoli. Na Kefaloniji živi oko 40 000 stanovnika.
Na području Kefalonije preovladava sredozemna klima, sa dugim i toplim letima, i blagim i kišovitim zimama. Ovaka klima pogoduje velikom uzgoju maslina, vinove loze, kao i raznog drguog voća i povrća.
Ostrvo Kefalonija bilo je naesljeno još u drugom milenijumu pre nove ere. Od drugog veka pne bilo je u sastavu Rima, a kasnije postaje deo Vizantijskog carstva. U kasnijem srednjem veku Kefalonijom su vladali Normani ,Venecijanci i Turci. Ostrvom su potom gospodarili Francuzi i Britanci, da bi ono bilo pripojeno Grčkoj 1864. godine.
Kefalonija obiluje turističkim atrakcijama i znamenitostima, zbog kojih je uživanje na ovom ostrvu zagarantovano.
Turističke atrakcije na Kefaloniji su :
- Pećina Melissani je jedna od najznačajnijih turističkih lokacija u čitavoj Grčkoj. Poseta Grčkoj ne bi smela da prođe bez obilaska ovog predivnog mesta. Pećina ima oblik B, odnosno dve hale koje su razdvojene ostrvom u centru. Ovde se nalazi jezero dubine 20 do 30 metara, a kada sunce prodre u pećinu u podne, voda dobija tirkizno plavu boju. Pećina je duga 36, široka 40, i duga 3, 5 metara. na njenom vrhu je sagrađen balkon, sa koga se pruža predivan pogled.
- Pećina Drogarati je otkrivena još pre tri stotine godina, ali je za javnost otvorena tek 1963. Otkrio ju je jak zemljotres koji je otkrio ulaz u pećinu. Odlikuje je veliki broj predivnih stalaktita i stalagnita, a sama pećina je stara oko 150 miliona godina. Duboka je oko 60 metara, i poseduje konstantnu temperaturu od 18 stepeni celzijusa. Vlažnost u njoj dostiže 90 procenata. Ovaj prirodni fenomen, koji se nalazi na svega 5 kilometara južno od sela Sami, godišnje poseti veliki broj turista iz celog sveta.
- Most De Bosset je najveći kameni most iznad morske vode. Ime je dobio po švajcarskom inžinjeru koji je bio zaposlen u britanskoj vojsci, a koji je i dao naveći doprinos pri izgradnji mosta. Zbog toga je Filip De Bosset bio imenovan za guvernera Kefalonije u periodu od 1810 – 1814. godine.
- Manastir Kipoureon se nalazi na poluostrvu Paliki, smešten je na vrhu stene, na 90 metara iznad mora. Od manastira se zbog toga pruža jedan od najlepših pogleda na Jonsko more. Osnovan je u sedamnaestom veku, a ime mu bukvalno znači manastir bašte, zbog velikog broja bašta i vrtova koji se oko njega nalaze. Posvećen je Svetom krstu i Presvetoj Bogorodici, a unutar njega se nalazi prelepa zirka crkvenih relikvija i ikonaiz perioda nakon pada Vizantije.
- Venecijanski dvorac – Dvorac Svetog Đorđa nalazi se na oko 7 km od Argostolija, iznad sela Peratata Kefalonia. Sagrađen je u dvanaestom veku, i zahvata površinu od 16 000 kvadratnih metara. Iako su ga podigli Vizantinci, veći deo njegovog oblika dali su mu Mlečani početkom šesnaestog veka.
- Svetionik Svetog Teodora se nalazi na veštačkom poluostrvu, u blizini sela Argostoli. Reč je o kružnoj građevini sa 20 stubova i tornjem visokim 8 metara. objekat je podignut prvobitno 1828. godine u dorskom stilu, ali je tokom zemljotresa iz 1953. bio teško oštećen. Zbog toga je Svetionik obnovljen 1960. od strane lokalnih arhitekata.
- Na Kefaloniji se nalazi 35 prelepih plaža, od kojih je najpoznatija plaža Myrtos. Ona se inače smatra za jednu od najlepših plaža u čitavom Mediteranu. Tu su još i Antisamos, Makris Gialos, Skala, Lourdas, Foki Fiskardo, Platis Gialos, i mnoge druge. Bilo da su plaže okružene šumom, ili se nalaze u uvali, svaka od njih odiše prelepim duhom i svežinom. Restorani, kafići i klubovi samo upotpunjuju savršenu atmosferu na ovom divnom rajskom ostrvu .