Nagasaki je grad smešten u prefekturi Nagasaki, na jugoistočnoj obali ostrva Honšu. Prostire na na površini od 406, 35 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 443 000 stanovnika. Poput Hirošime, i Nagasaki je svetski poznat postao kada je na njega, devetog avgusta 1945. godine, bačena atomska bomba.
Na području Nagasakija preovladava važna suptropska klima. Zbog velike vlažnosti leta umeju da budu prilično neprijatna, sa prosečnom temperaturom od 26 stepeni celzijusa. Zime su ipak prijatnije I sunčane.
Istorija Nagasakija započela je kada je 1568. godine katolički maimjo osnovao luku. Luka je na značaju dobila već nekoliko godina docnije, a najaktivniji u njoj bili su Portugalci. Jezuite su u narednom period od Nagasakija stvorile koloniju. Administrativna I vojna komanda pripadala je upravo njima. Tokom kampanje ujedinjenja Japana, Tojotomi Hidejoši je 1587. godine stigao na ostrvo Kjušu. Arogantnost jezuita, kao I njihov preveliki uticaj, nagnali su Hidejošija da izda naredbu o proterivanju misionara iz Nagasakija. Naredba međutim nije sprovedena u značajnijoj meri, zbog čega je grad ostao mahom katolički. Hidejoši je 1596. saznao da se na Japan priprema invazija Portugalaca I Španaca, stoga on naređuje ubistva 36 katolika u Nagasakiju. Tokugava Ijejasu je prema katolicima pokazao daleko veću toleranciju. Jedan od razloga bio je I taj to mu je od katolika stizala velika pomoć. Šimanara pobuna 1637. godine dovela je do proterivanja Portugalaca iz Japana. Umesto sa Portugalom, Japan je kao glavnog trgovinskog saradnika izabrao Holandiju, koja nije bila katolička. Ubrzo je holandski uticaj postao toliko jak, da je Nagasaki postao centar izučavanja evropske umetnosti I nauke. Devetog avgusta 1945. godine na Nagasaki je, u 11 : 02 pre podne, bačena atomska bomba. Samo tri dana nakon Hirošime, Japan je potresla nova nesreća. U Nagasakiju je momentalno poginulo 39 000 ljudi, a naknadno je stradalo još 75 000. Ono što ovu tragediju čini još većom jeste činjenica da Nagasaki nije bio prva meta za bacanje bombe. Meta za napad bio je Kokura, međutim, zbog nepovoljnih vremenskih uslova, sledeći na listi nalazio se Nagasaki. Nakon rata podignut je novi Nagasaki. I danas je ovo grad sa veoma razvijenom brodogradilišnom industrijom. Takođe, Nagasaki je veoma popularna turistička destinacija.
Turističke atrakcije u Nagasakiju su :
- Gunkanjima je malo ostrvo koje se nalazi na oko 20 kilometara od luke Nagasakija. Do 1974. godine ostrvo je služilo kao rudnik uglja, a takođe je bilo dom za preko 5 000 stanovnika. Polovina ostrva služila je za vađenje rude, dok je druga polovina bila ispunjena stambenim prostorom, školama, restoranima, prodavnicama, javnim kupalištem I bolnicom. Kada je 1974. godine rudnik zatvoren, stanovnici ostrva su morali da napuste svoje domove. Prirodne nepogode stvorile su veoma jezivu atmosferu na Gunkanjimi. Već nekoliko godina turistima je omogućen obilazak ostrva. Vožnja od Nagasakija do Gunkanjime je takođe veoma prijatna, sa veoma lepim pogedom na grad.
- Park mira u Nagasakiju izgrađen je u čast poginulim stanovnicima Nagasakija. U parku stoje masivna Statua mira, kao I razni drugi spomenici. Spomenik oko crnog stuba obeležava epicenter eksplozije atomske bombe. U obližnjem Hypocenter parku nalazi se lista sa imenima poginulih. Iznad parka nalazi se Muzej atomske bombe.
- Planina Inasa je 333 metra visoka planina u neposrednoj blizini Nagasakija. Do vrha se može stići žičarom, autobusom, ili automobilom. Sa Inase se pruža predivan pogled na Nagasaki, a noćni pogled sa ove planine se smatra za jedan od tri najbolja noćna pogleda u Japanu.
- Vrt Glover je muzej na otvorenom. Ovde se nalazi izložba palata nekadašnjih zapadnjačkih stanovnika Nagasakija. Nalazi se na brdu na kome su se zapadni trgovci naselili u drugoj polovini devetnaestog veka.
- Hram Sofukuji je izgrađen 1629. godine za kinesko stanovništvo Nagasakija. Baš zbog toga ovo zdanje odiše tradicionalnim kineskim stilom, iako hram pripada Obaku školi japanskog Zen budizma.
- Dejima je bilo ostrvo koje su 1636. godine, u luci Nagasakija, napravili Portugalci, kako bi portugalsko stanovništvo odvojili od Japanaca. Nekoliko godina kasnije Portugalci su proterani, a njih su zamenili Holanđani. Njihova fabrika premeštena je u Dejima, I oni su tokom dva veka bili jedini stranci kojima je bilo dozvoljeno da borave u Japanu. Danas Dejima više nije ostrvo, ali su istorijski objekti ostali. Još 1996. godine započeli su radovi na tome da Dejima dobije svoj prvobitni izgled.
- Hram Kofukuji je jedan od mnogobrojnih hramova u Nagasakiju. Podignut je 1620. godine, kao prvi hram sekte Obaku, najmlađe od tri škole u okviru japanskog Zen budizma.
- Crkva Oura je katolička crkva izgrađena poslednjih godina Edo perioda, tačnije 1864. godine. Podignuta je za narastajuću zajednicu stranih trgovaca. Oura crkva se smatra za najstariju hrišćansku crkvu u Japanu, I jedina je zapadnjačka zgrada određena da bude nacionalno blago.
- Koshi – byo je jedan od retkih hramova u Japanu koji je posveće kineskom filozofu Konfučiju. Izgradili su ga 1893. godine kineski stanovnici Nagasakija. Danas se u njemu nalazi Istorijski muzej Kine.
- Oranda – zaka, odnosno holandski nagib, odnosi se na strme ulice u rezidencijalnom naselju Nagasakija. Zapadnjački trgovci, naročito Holanđani, naselili su ovu oblast u drugoj polovini devetnaestog veka. Bivše rezidencije nekoliko trgovaca izložene su u obližnjem Vrt Glover muzeju.
- Kineska četvrt, poznata I pod imenom Shinchi, je najstarija kineska četvrt u Japanu. Osnovana je još u sedamnaestom veku, zbog činjenice da se u Nagasakiju nalazila glavna luka za trgovinu sa Kinom. Danas je kineska četvrt najpoznatija po svojm restoranima. Restorani se obično otvaraju između 11 ujutru I 15 sati za ručak, I od 17 do 21 sati za večeru.
- Most Meganebashi je najlepši od nekoliko mostova koji prelaze preko reke Nakajima u Nagasakiju. Most je prvobitno izgrađen 1634. godine.
- Nagasaki je grad koji je doživeo jednu od najgorih tragedija u istoriji čovečanstva. Prirodno okruženje sprečilo je da ovaj grad doživi podjednako velika razaranja kao Hirošima. Ta činjenica omogućila je da se danas Nagasaki može ponositi svojim istorijskim nasleđem u daleko većoj meri. Ovo je grad u kome se može uživati u duhu nekadašnjeg vremena, ali I u modernom ambijentu. Ovo je grad otvorenih I veselih ljudi, I u njemu je provod zagarantovan. Nagasaki je sjajna destinacija za nezaboravno uživanje I odmor.