Plovdiv je grad smešten u južnom delu centralne Bugarske, na obalama reke Marice. Nalazi se u Plovdivskoj oblasti, čiji je ujedno administrativni centar. Prostire se na površini od 101, 98 kvadratna kilometra, a u njemu živi oko 377 500 stanovnika. Plovdiv je drugi po veličini grad Bugarske, a takođe je jedan od glavnih ekonomskih, obrazovnih, i kulturnih centara u državi.
Na području Plovdiva preovladava umereno – kontinentalna klima sa uticajem mediteranske klime. Leta su veoma topla i suva, a zime hladne. Prosečna godišnja temperatura iznosi 12, 3 stepeni celzijusa.
Plovdiv je jedan od najstarijih evropskih gradova. Istorija Plovdiva traje 8000 godina. Arheološka istraživanja utvrdila su da se naselje na ovom mestu nalazilo još u sedmom milenijumu pre nove ere. Plovdiv je vršnjak sa Trojom i Mikenom, a stariji je od daleko poznatijih gradova, poput Rima, Katragine, i drugih. Tračko naselje pod imenom Eumolpias osvojio je 342. godine otac Aleksandra Velikog, Filip II Makedonski. Osvajač mu je dao novo ime, i od tada je grad bio poznat kao Philippopolis. Grad je u rimske ruke dospeo 72. godine pre nove ere, i tada je poneo ime Trimontium. Slovenska plemena naselila su Plovdiv sredinom šestog veka, a u vreme stvaranja Bugarske pripadao je Vizantijskom Carstvu. Bugarski kan Krum zauzeo je grad 812. godine, i na taj način postao prvi u nizu bugarskih vladara koji je zavladao Plovdivom. Kod Plovdiva se 1208. odigrala čuvena bitka u kojoj je bugarski vladar Boril teško poražen od vojske Latinskog Carstva, a nakon koje su Latini i zavladali njime. U narednih stotinjak godina grad je prelazio u bugarske i vizantijske ruke, da bi na kraju njime 1364. godine zavladali Turci. Plovdiv je od 1364 – 1864. godine bio sedište sandžaka Rumelija, a nakon toga je bio sedište sandžaka u vilajetu Jedrene. Grad je od turske vlasti oslobođen nakon bitke za Plovdiv 1878. godine. Međutim, na Berlinskom kongresu iste godine odlučeno je da Plovdiv ostane u sastavu turske Istočne Rumelije. Nakon ujedinjenja Bugarske 1885. Plovdiv je ostao drugi po značaju grad u državi. Veliki broj investitora učinio je da je Plovdiv postao veoma razvijen i moderan grad. Tokom Drugog svetskog rata gradom su upravljali bugarski fašisti, koji su sistematično radili na istrebljenju jevrejskog stanovništva. Nakon rata grad je nastavio ubrzano da se razvija, a taj proces traje i danas.
Plovdiv je danas veoma popularna destinacija na turističkoj mapi Bugarske.
Turističke atrakcije u Plovdivu su :
- Crkva Svete Nedelje je jedinstveni primer sakralne arhitekture istočne crkve. U njoj posetioci mogu da vide neverovatne murale i rezbarije. Crkva je izgrađena 1578., a obnovljena 1830. godine, a sadrži zasta predivne primere crkvene dekoracije.
- Crkva Svetog Konstantina i Elene je nastala na temeljima najstarije crkve u Plovdivu. Izgrađena je na staroj rimskoj crkvi, a posvećena je caru Konstantinu Velikom i njegovoj majci Svetoj Heleni. Sadašnja crkva je uglavnom iz 1832. godine. Ikonostas je oslikao Zahari Zograf između 1836. i 1840. godine.
- Regionalni Etnografski muzej se nalazi na bivšem imanju jednog gradskog trgovca, u remek delu barokne arhitekture. Ovde se posetioci mogu upoznati sa etnografskim zanimljivostima vezanim za Plovdiv i Tračku regiju.
- Balabanova kuća pokazuje sav raskoš i bogatstvo do koga se moglo doći u ranom devetnaestom veku. Ovo zdanje, nastalo u baroknom i rokoko stilu, nekada je bila privatna rezidencija, a danas se u njemu nalazi velika galerija umetnosti, svakodnevno otvorena za javnost.
- Rimske ruševine prikazuju samo jedan segment duge istorije Plovdiva. Bogati ostaci rimske civilizacije nalaze se na UNESCO – voj listi svetske baštine. lokalitetom dominira stadion koji je nekada mogao da primi 30 000 gledalaca, a tu su i amfiteatar, akvadukt, razni hramovi i vile, kao i drugo.
- Džamija Dzhumaya je jedna od najstarijih džamija na Balkanu. potiče iz sredine petnaestog veka. sa minaretom od 23 metra ovo je najveća od pedesetak plovdivskih džamija iz osmanskog perioda.
- Kuća Atanasa Krasteva – Atanas Krastev bio je plovdivski slikar i konzervator, koji je u ovoj kući živeo do svoje smrti 2003. godine. U kući se može videti bogata kolekcija kuju je ovaj umetnik posedovao, kao što su autoportreti, apstraktne slike bugarskih umetnika dvadesetog veka, kao i brojni predmeti koji su pripadali Krastevu. U bašti se takođe može videti nekoliko eksponata.
- Sportski kompleks Plovdiva je najveći te vrste ne samo u Bugarskoj, već u celoj istočnoj Evrpoi. Izgrađen je krajem osamdesetih godina prošlog veka, a poseduje kanal za veslanje, teniske terene, bazene, kao i plovdivski stadion kapaciteta 55 000 sedišta. Iako nema licencu UEFE, na stadionu se održavaju brojne manifestacije, kao što su rok koncerti.
- Plovdiv svojim posetiocima ima da ponudi još mnogo toga. Gotovo na svakom koraku nalaze se jedinstveni primeri osmanske arhitekture, grad u potpunosti odiše orijentalnim ambijentom. Ovde posetioci mogu da uživaju u nesvakidašnjoj atmosferi, bilo da su na ulici, u restoranima, kafićima, barovima, crkvama, muzejima, ili na stadionu. Plovdiv je grad u kome se istorija doživljava na najbolji način. Plovdiv je sjajna destinacija za pravo uživanje i odmor.