Štutgart je grad smešten ja jugu Nemačke, i glavni je grad savezne pokrajine Baden – Württemberg. Ujedno je i najveći grad ove nemačke pokrajine. Prostire se na površini od 207, 36 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 600 000 stanovnika. Štutgart je poznat kao kolevka automobila, i središte je automobilske industrije.
Na području Štutgarta preovaldava kontinentalna klima, sa relativno toplim letima, i relativno hladnim zimama. Prosečna letnja temperatura iznosi oko 20, a zimska oko 0 stepeni celzijusa.
Istorija Štutgarta počinje još u antičko vreme. Ovde se nalazilo naselje Cannstatt još u doba rimske vladavine. Rimljani su ovo naselje napustili oko 260. godine, a njih je zamenila invazija Alemana. Sam Štutgart je osnovan oko 950. godine od strane vojvode Ludolfa, jednog od sinova cara Svetog Rimskog Carstva Otona I. Grad je bio središte merovinških farmera. Do četrnaestog veka nalazio se u rukama markgrofova Badena. Status grada Štutgart je dobio 1321. godine, kada je postao kraljevska prestonica. Od 1495. do osamnaestog veka ovo je bila i prestonica grofovije Virtenberg. Ponovo je postao središte grofovije 1775. Od 1806. grad je bio i prestonica Kraljevine Virtenberg, što je i ostao sve do ujedinjenja Nemačke 1871. U Štutgartu je počela da se krajem devetnaestog veka razvija auto – industrija, zbog čega je populacija ovog grada naglo skočila. Tokom Drugog svetskog rata Štutgart je doživeo teška razaranja, gotovo 70 posto grada je uništeno. Nakon rata grad je potpao pod američku okupacionu zonu, i ušao je u sastav Savezne Republike Nemačke. Ubrzo je grad doživeo novi industrijski procvat, čime je postao jedan od centara Nemačke.
Danas je Štutgart veoma popularna destinacija, sa brojnim gradskim znamenitostima.
Turističke atrakcije u Štutgartu su :
- Schlossplatz je jedno od najboljih mesta za početak obilaska Štutgarta. Ovo je glavni trg smešten u samom srcu grada. Povezan je sa Schlossgarten parkom, a jedna od najpopularnijih lokacija na trgu je Neues Schloss, poslednji barokni dvorac izgrađen u Nemačkoj.
- Državna galerija je otvorena 1843. godine, tokom vladavine kralja Wilhelma I od Virtenberga. Poseduje remek dela iz perioda od četrnaestog do osamnaestog veka. nova galerija koju je projektovao James Stirling, otvorena je 1984. Ona prikazuje najbolja umetnička dela dvadesteog veka. neka od njih su dela Pikasa, Dalija, i Vorhola.
- Festival vina traje od avgusta do septembra. Grad tokom festivala sa ponosom pokazuje tradiciju pravljenja vina dugu 1000 godina. Ovo je jedan od največih i najboljih festivala vina u Nemačkoj. Preko milion posetilaca dođe u Štutgart da uživa u više od 250 nemačkih vina.
- Festival piva, poznat i pod nazivom Canstatter Wasen, održava se svake jeseni. Pri tome ga poseti preko 4 miliona ljudi svake godine. Ovo je drugi festival piva u Nemačkoj, odmah iza Oktoberfesta.
- Noć muzeja je jedna od najpopularnijih manifestacija u Štutgartu. U proleće. Posetioci mogu da obiđu preko 90 gradskih muzeja, čija su vrata otvorena sve do dva ujutro.
- Mercedes Benz muzej je posvećen istoriji automobilizma dugoj 125 godina. Štutgart je grad u kome je stvoren automobil, a ovaj grad je i danas jedan od centara auto – industrije. Ovde se može videti prvi Daimlerov auto iz 1886.
- Porsche muzej je drugi značajan muzej za sve ljubitelje automobila. Zgrada izglada futuristički, i svojim oblikom podseća na svemirski brod. Ovde se nalaze rutirajući eksponati oko 80 Porše automobila, a tu je predstavljena i istorija trkačkih vozila, poput 356, 550, 911, i drugih.
- Mercedes-Benz Arena ( Gottlieb – Deimler ) je stadion na kome svoje utakmice igra fudbalski klub Štutgart. Otvoren je 1933., a renoviran 2006. godine za potrebe održavanja Svetskog prvenstva u fudbalu. Kapacitet mu je oko 60 000 sedišta. Ovaj fudbalski hram je nezaobilazna atrakcija za sve ljubitelje ovog sporta.
- Štutgart je grad sa veoma zanimljivim znamenitostima i atrakcijama. Ovo je pravi grad za zabavu. Festivalska atmosfera krajem leta i tokom jeseni u ovaj grad dovede nekoliko miliona posetilaca. Štutgart je sjajna destinacija za nezaboravno uživanje i provod.