Varšava je glavni i najveći grad Repubilke Poljske. Nalazi se u središnjem delu države, i središte je Mazovijeckog vojvodstva. Varšava leži na reci Visla, a prostire se na površini od 517 kvadratnih kilometara. U njoj živi oko 1 700 000 stanovnika. Varšava je politički, ekonomski, kulturni, i naučni centar Poljske.
Na području Poljske preovladava vlažna kontinentalna klima. Prosečna godišnja temperatura iznosi oko 8 stepeni celzijusa. Najvlažniji mesec u godini je jul.
Varšava je jedan od gradova sa najtragičnijom istorijom u svetu. Više puta je osvajana i rušena do temelja, a njeno stanovništvo je prolazilo kroz jezive strahote. Zbog toga se Varšava neretko naziva „ Gradom feniksom “, koji se uvek iznova izdiže iz pepela. Varšava se prvi put pominje u trinaestom veku, a status grada dobila je 1334. godine. Do 1596. bila je središte Mazovjeckog vojvodstva, a od tada postaje prestonica Poljske. Najveće zasluge za to ima tadašnji kralj Sigismund, koji je prestonicu preneo iz Krakova. Grad su tokom 1655 -56 opsedale Švedska i Pruska, i time započinje tragična sudbina Varšave. Rusi su 1794. godine izvršili kaznenu ekspediciju protiv građana Varšave koji su se pobunili protiv vlasti osvajača, i pritom su opustošili grad i pobili veliki deo stanovništva. Grad je nakon podele pripao Pruskoj, da bi ga tokom svoje vladavine držao i Napoleon. Nakon Bečkog kongresa 1815. Varšava je pripala Rusiji, a u njoj je 1918. godine proglašena nezavisnost Poljske. Nemci su tokom Drugog svetskog rata potpuno razorili Varšavu, a njeno jevrejsko stanovništvo prislino odveli u koncentracione logore. Tokom 1943. izbio je ustanak koji je trajao 63 dana, a tokom koga je ubijeno preko 250 000 stanovnika. Već sledeće godine izbio je novi ustanak, poznat kao ustanak Armije Krajova. Trajao je od avgusta do oktobra, i propao je nakon što je Sovjetski Savez ustanicima svesno uskratio pomoć koju su oni očekivali. Nakon rata došlo je do potpune obnove Varšave, i to po arhitektonskim planovima od pre rata. Istorijski centar grada se od 1980. godine nalazi na UNESCO – voj listi svetske baštine.Varšava je evropskoj i svetskoj civilizaciji dala veliki doprinos u vidu poznatih ličnosti iz sfera nauke, politike, kao i umetnosti. Ovo je danas jedan od najrazvijenijih gradove Evrope.
Varšava je veoma popularna turistička destinacija na mapi Poljske, sa brojnim kulturno – istorijskim i drugim gradskim znamenitostima.
Turističke atrakcije u Varšavi su :
- Market Square je centralna atrakcija starog grada, i nalazi se na UNESCO – voj listi svetske baštine. Do kraja osamnaestog veka ovo je bio centralni gradski trg na kome se odvijao život Varšave. Ovde su održavani festivali i sajmovi. Danas ovaj prg privlači kako lokalno stanovništvo, tako i brojne strane posetioce. Na njemu se nalaze brojni restorani, kafići, prodavnice, galerije, kao i tezge sa uličnim umetnicima. Trg se sastoji od četiri strane koje su imena dobile po parlamentarcima iz osamnaestog veka. okružen je zgradama koje su nastale u raznim arhitektonskim stilovima.
- Kraljevska palata, nekada sedište Mazovjeckog vojvodstva, je jedan od najlepših primera barokne arhitekture. Najpoznatiji deo palate je Saksonsko krilo, dodato u periodu od 1740 – 1750. godine. tokom Drugog svetskog rata palata je u potpunosti demolirana, a mukotrpno renoviranje trajalo je od 1971 – 1888. Danas se u njoj nalazi predivan enterijer, poput Senata, kraljevskih apartmana, Mermerne sobe, i drugog.
- Park Lazienki je jedan od najlepših parkova i dvorskih kompleksa u Evropi. Ovde se mogu videti biseri poljske arhitekture, zdanja koja su izgrađena po narudžbi kralja Stanislawa Augusta Poniatowskog. Tu su Palata na vodi, Pozorište na ostrvu, Palata Myslewicki, Belweder, astronomska opservatorija, i drugo. Park se prostire na površini od 76 hektara, a njegova lepota se ogleda u jedinstvenoj pejzažnoj arhitekturi. Kroz park se slobodno šetaju paunovi i fazani, a tu je i ribnjak sa kraljevskim šaranom. U parku se nalazi spomenik Fryderyku Chopinu, oko koga se tokom leta održavaju brojni koncerti.
- Palata Wilanow je bila rezidencija kralja Jana III Sobieskog, i jedna je od retkih objekata koji nisu stradali tokom Drugog svetskog rata. Palata potiče iz sedamdesetih godina sedamnaestog veka, a njena originalna lepota može da se vidi i danas. Tokom vekova palata je proširivana po uzoru na italijanske vile, plemićke luće, i palatu Luja XIV. Unutrašnjost ovog zdanja ispunjena je autentičnim umetničkim delima i nameštajem, a iza palate se nalazi ogroman park, sjajan za beg od gradske gužve.
- Veliki teatar je izgrađen u periodu od 1825 – 1833. godine. Nekada je ovo zdanje bila jedna od najvećih zgrada u Varšavi. Međutim, svega nekoliko prostorija uspelo je da preživi razaranja iz Drugog svetskog rata. Nakon rata došlo je do rekonstrukcije po uzoru na balsku dvoranu Kraljevske palate. Danas su ovde nalazi opera i balet.
- Crkva Svete Ane je nekada bila deo manastira, a poznata je po svojim predivnim gotičkim obeležjima. Zbog blizine četiri univerziteta, crkva je mesto gde se okupljaju studenti. Poznata je po tome što se studenti u njoj venčavaju, jer se veruje da oni koji se uzmu u Svetoj Ani imaju srećnu vezu.
- Katedrala Svetog Jovana potiče iz četrnaestog veka. Ovde se prvobitno nalazila drvena kapela, koja je služila koa gobnica mazovjeckih vojvoda. Kasnije je drveno zdanje zamenjeno konstrukcijom od cigle. Ovo je najstarija crkva u Varšavi, a status katedrale dobila je 1798. U njoj su se odvijala krunisanja poljskih kraljeva, i sahranepoznatih Poljaka. Stradala je tokom ustanka 1944., a rekonstruisana je po planovima iz četrnaestog veka.
- Palata kulture i nauke se nalazi u centru Varšave, i najviša je zgrada u Poljskoj. Datira iz 1950. godine, i prvobitno je nosila ime Josifa Staljina, na čiju je inicijativu i podignuita. On je palatu zamislio kao poklon ljudi iz Sovjetskog Saveza poljskom narodu. Danas se u njoj nalaze kompanije, ali ima i kulturnu funkciju. Tu su knjižare, bioskopi, pozorišta, muzej tehnologije, i drugo. U palati se održavaju brojne izložbe i sajmovi. Palata kulture i nauke kod stanovnika Varšave budi različita osećanja, o ljubavi do otvorene mržnje prema zgradi. Za posetioce je ona neizostavna na putu obilaska grada.
- Spomenik herojima getoa podignut je 1948. godine na petogodišnjicu velikog ustanka u Varšavskom getu. Posvećen je poginulima tokom borbi 1943., kada je stradao veliki broj ljudi.
- Nacionalni muzej je osnovan 1916. godine , i jedan je od najvećih u Poljskoj. Poseduje ogromnu kolekciju antičke umetnosti, domaćih i stranih slikara, zanatskih predmeta, i numizmatike. Deo muzeja sačinjava Muzej poljskih vojnih snaga. Ovde se mogu videti remek dela svetski poznatih slikara, poput Jana Matejka ( Bitka kod Grunwald ), Jozefa Chelmonskog ( Miholjsko leto ), Stanislawa Wyspianskog ( Autoportret ), i drugih.
- Powazki je najstarija očuvana nekropola u Varšavi. Takođe je poznat kao najlepše groblje u gradu. Osnovan je 1790., a prostire se na 43 hektara. Podeljen je na katolički, protestantski, i jevrejski deo. Ovde je sahranjen veliki broj poznatih Poljaka, književnika, muzičara, i drugih. Groblje je ispunjeno skulpturama poznatih skulptora, kao i spomenicima podignutih u različitim arhitektonskim stilovima.
- Nacionalni stadion je izgrađen za poterbe održavanja Evropskog prvenstva u fudbalu 2012. godine. UEFA mu je dodelila pet zezdica, a kapacitet mu je nešto manje od 59 000 sedišta. Ljubiteljima fudbala ovo će biti neizostavna atrakcija.
- Varšava ima još mnogo toga da ponudi. Ovde se mogu videti i druge kulturno – istorijske znamenitosti. Ovo je grad koji leži na obalama reke koja nudi brojne aktivnosti. Ovo je grad zabave, restorana, kafića, barova, noćnih klubova. Ovde se jede najukusnija poljska hrana, i piju osvežavajuća domaća i strana pića. Provod u gradu traje do ranih jutarnjih sati. Varšava je idealna destinacija za nezaboravno uživanje i odmor.