Kamakura je grad smešten u prefekturi Kanagava, na ostrvu Honšu. Prostire se na površini od 39, 60 kvadratnih kilometara, a u njoj živi oko 174 000 stanovnika. Kamakura je poznata po izolovanosti koju stvara njeno prirodno okruženje. Grad je na istoku, severu I zapadu okružen brdima, a na jugu je otvoren prema Sagami zalivu. Do izgradnje modernih saobraćajnica, do Kamakure se moglo doći samo preko uskih prevoja, od kojih su se najvažniji zvali “ Kamakurinih sedam ulaza “.
Na području Kamakure preovladava umerena topla klima. Za ovo područje karakterističan je veći broj padavina tokom cele godine. Čak I najsuvlji mesec obiluje padavinama. Prosečna godišnja temperature iznosi 15, 7 stepeni celzijusa.
Istorija Kamakure ne sme da se posmatra iz činjenice da je reč o veoma malom gradu. Istorijski izvori otkrivaju veliki značaj Kamakure. Ovo je faktički bila prestonica Japana I sedište šogunata I namesništva tokom Kamakura perioda. Kamakura je u trinaestom veku zapravo bila ogroman grad, tačnije četvrti najveći grad u svetu. Tada je u njoj živelo čak 200 000 stanovnika. Ovaj podatak je veoma interesantan, kada se uzme u obzir da Kamakura danas ima oko 175 000 stanovnika, I da je status grada dobila tek 1939. godine. Razorni zemljotres koji je 1923. godine pogodio Japan ostavio je katastrofalne posledice na Kamakuru. Ovo je grad sa velikim brojem kulturno – istorijskih spomenika od izuzetnog značaja. Takođe, Kamakura poseduje I značajne atrakcije koje je čine veoma popularnom destinacijom u Japanu. Kamakura je zapravo jedna od najbolje ocenjenih destinacija na turističkoj mapi Japana.
Turističke atrakcije u Kamakuri su :
- Veliki Buda je bronzana statua Amida Bude, koji stoji na osnovi hrama Kotokuin. Sa visinom od 13, 35 metara, reč je o drugoj po visini statui Bude u Japanu. Statua je nastala 1252. godine I prvobitno se nalazila unutar hrama. Međutim, hram je u nekoliko navrata stradao od strane tajfuna I plime tokom četrnaestog I petnaestog veka. Zbog toga statua od 1495. godine stoji na otvorenom.
- Hasedera je hram sekte Jodo. Najpoznatiji je po statui Kannon, boginje milosrđa. Statua prikazuje Kannon sa jedanaest glava, svaka od njih predstavlja neku od karakteristika boginje. Pozlaćeni kip od 9, 18 metara visine, predstavlja jedan od najvećih primera drvene sculpture u Japanu. Hasedera je izgrađen duž padine na šumovitom brdu. Okružuje ga predivna priroda, a do njega se dolazi stepenicama.
- Tsurugaoka Hachimangu je najvažnije svetilište u Kamakuri. Osnovao ga je Minamoto Yoriyoshi 1063. godine, a prošireno je I premešteno na sadašnje mesto 1180. godine, od strane Minamoto Yoritomoa, osnivača I prvog šoguna Kamakura perioda.
- Enoshima je prijatno turističko ostrvo zapadno od Kamakure, a do koga se dolazi kratkom vožnjom vozom. Ostrvo nudi veliki broj atrakcija, uključujući svetilišta, park, osmatračnicu I pećine. Ostrvo poseduje lepe plaže na kojima tokom jula I avgusta vlada velika gužva. Pored toga, ovde se nalaze I restorani I prodavnice, što omogućava potpuno uživanje.
- Hram Engakuji je jedan od vodećih Zen hramova u istočnom Japanu. Po značaju Zen hramova u Kamakuri, Engakuji se nalazi na drugom mestu. Osnovao ga je regent Hojo Tokimune 1282. godine, godinu dana nakon druge mongolske invazije. Hram je zapravo podignut kako bi se odala počast poginulim japanskim I mongolskim vojnicima.
- Hram Kenchoji je prvi po značaju od pet Zen hramova u Kamakuri. Takođe, ovo je najstariji hram u Kamakuri. Osnovao ga je regent Hojo Tokiyori 1253. godine, tokom Kencho perioda, po čemu je I dobio ime. Kenchoji se sastoji od velikog broja objekata, a proteže se od ulazne kapije na podnožju doline do šumovitih brda.
- Zeniarai Benten je popularno svetilište smešteno u zapadnom delu Kamakure, gde posetioci peru svoj novac. Zeniarai znači “ pranje novčića “, a kaže se da ko ovde opera svoj novac u proleće, on će se udvostručiti. Zeniarai Benten je lep primer fuzije budizma I šintoizma.
- Hram Ankokuronji je jedan od nekoliko hramova sekte Nichiren, smešten na brdima jugoistčno od Kamakure. Hram je osnovao sam Nichiren oko 1253. godine, I u njemu je živeo nekoliko godina. Peačka staza oko hrama vodi kroz šumovite I povremeno veoma strme predele. Zbog toga se preporučuje da se do njega dolazi samo po suvom vremenu.
- Hram Meigetsuin je hram Rinzai sekte, osnovan 1160. godine. Poznat je i pod imenom Ajisaidera, zbog velikog broja hortenzija koje cvetaju na samom hramu. Hram je prvobitno podigao sin zbog uspomene na svog oca, a koji je poginuo u borbi klanova Taira i Minamoto. Kasnije je postao deo većeg kompleksa nazvanog Zenkoji, koji je zabranjen tokom anti – budističkog pokreta ubrzo nakon Meiđi restauracije. Okolina hram je dekorisana bujnom vegetacijom, što ostavlja utisak potpunog mira.
- Hram Zuisenji je predivan Zen hram istočno od Kamakure. Smešten je u zadnjem delu uske doline i okružen je šumovitim brdima. Osnovao ga je Muso Kokushi, vodeći Zen majstor svog vremena, i jedan od najpoznatijih japanskih dizajnera vrtova.
- Hram Myohonji je jedan od nekoliko hramova Nichrien sekte, smešten u jugoistočnim obroncima Kamakure. Osnovao ga je Hiki Yoshimoto 1260. godine. Sa okolnim hramovima povezan je pešačkim stazama. Zbog strmih delova puta, dolazak u Myohonji se preporučuje isključivo po suvom terenu.
- Hram Tokeiji je mali ogranak škole Engakuji, unutar Rinzai sekte. Osnovan je od strane regentove supruge Hojo Tokimune 1285. godine. Do kraja Edo perioda hram je služio kao sklonište za žene koje su pretrpele zlostavljanje od strane njihovih muževa. Zvanični razvod mogao se dobiti nakon tri godine provedene u hramu.
- Hram Jochiji je četvrti po redu od pet velikih Zen hramova u Kamakuri. Ovaj hram je ogranak Engakuji škole, Rinzai sekte Zen budizma. Hram je osnovan 1283. Godine od strane članova vladajuće porodice Hojo, i to zbog prerane smrti sina.
- Hram Jufukuji je treći Zen hram u Kamakuri, od pet koliko ih ima. Reč je o ogranku Kenchoji škole, sekte Rinzai. Osnovan je po nalogu žene Minamoto Yorimota, Masako, nakon što joj je suprug preminuo. Sveštenik koji je osnovao hram bio je niko drugi nego sam Eisai, čovek koji je doneo Zen budizam u Japan.
- Plaže Kamakure – Kamakura leži na obali Tihog okeana. Velike plaže nalaze se na svega dvadesetak minuta hoda od Kamakure. Tokom letnjeg perioda ove plaže su veoma popularne i posećene.
- Kamakura posetiocima nudi toliko toga. Ovo malo mesto je prava oaza mira, i sombol starog Japana. Ovo je grad u kome preovladava tradicija i kultura, ali sa vidljivim elementima modernog života i zabave. Pored velikog broja drevnih svetilišta, Kamakura nudi veoma lepe plaže, obilje vegetacije, neistražena mesta, i mnogo drugog. Kamakura na pravi način predstavlja Japan, i upravo zbog toga je ovo prava dstinacija za nezaboravno uživanje.