Šangaj je grad smešten na istoku Kine. Leži na ušću reke Huangpu u reku Jangce, uz samu obalu Tihog okeana. Prostire se na površini od 7 037 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 14 000 000 stanovnika. Ovaj broj se sa okolinom povećava na preko 19 000 000 stanovnika. Šangaj je zbog toga najveći grad u Kini. Šangaj je saobraćajni, trgovniski i industrijski centar države, a ujedno je i veoma popularna turistička destinacija Kine.
Na području Šangaja preovladava vlažna suptropska klima. Zime su hladne i vlažne. Sibirski vetrovi koji duvaju sa severozapada mogu do dovedu do izuzetno niskih temperatura, mada se to vrlo retko dešava. Leta su topla i vlažna, sa izuzetno visokim temperaturama. Najprijatnija godišnja doba su proleće i jesen.
Prvi podaci o Šangaju potiču iz 960. godine. Tada se ovo mesto pominje kao selo. Zbog izuzetno povoljnog položaja, Šangaj je vrlo brzo počeo da se širi i razvija. Tokom srednjeg veka Šangaj je bio središte izvoza pamuka. Nakon Opijumskih ratova, Šangaj je dobio novo mesto u razvoju Kine. Britanci su faktički preuzeli kontrolu nad gradom, dovodeći svoje trgovce i misionare. Za njima su stigli i Francuzi, što je gradu počelo da daje hrišćanski, ali i jevrejski oblik. Potom su grad opseli Amerikanci, a u isto vreme počelo je da se pojavljuje sve snažnije kriminalno podzemlje. Šangaj je u narednom periodu postao pravi industrijski centar Kine. Početkom dvadesetog veka ovaj grad je postao metropola sa preko milion stanovnika. Buđenjem nacionalne svesti Kineza počela je da se budi i antiimperijalistička struja. Ova struja dovela je, baš u Šangaju, do osnivanja Komunističke partije Kine 1921. godine. britansko ubijanje studenata 1925. godine dovelo je do nacionalne revolucije. Čang Kaj Šek, vođa Kuomitanga, zauzeo je Šangaj 1927. Japan je, zbog bojkota japanske robe, okupirao grad 1931. godine. druga bitka za Šangaj započela je Japansko – Kineskim ratom 1937. godine. japanska okupacija je trajala sve do kraja Drugog svetskog rata. Nakon toga grad je vraćen Kini, a SAD, Britanija i Francuska su se odrekle svojih pretenzija. U Šangaj su 1949. godine umarširali komunsti. Ovo je dovelo do privrednog opadanja grada, a zbog toga što je Kuomitang pri povlačenju sa sobom odneo i zlatne rezerve Nacionalne banke Kine, Šangaj je potpuno propao. Iz Šangaja je 1966. godine krenula Kulturna revolucija, a takođe je ovde, nakon smrti Mao Ce Tunga, funkcionisala Četvoročlana banda. Od osamdesetih godina počelo se sa ponovnim ulaganjem i obnovom Šangaja kao ekonomskog centra Kine. Danas je ovo jedan od najnaseljenijih gradova sveta, a problemi iz prošlosti i dalje nisu prevaziđeni. I pored toga, ovo je prvi grad Kine, i jedna od najposećenijih destinacija ove zemlje.
Turističke atrakcije u Šangaju su :
- Hram Chenghuang ( Sity God Temple ) je taoistički hram koji se nalazi u oblasti Huangpu, u blizini pijace Yuyuan. Prvobitni hram, izgrađen u vreme dinastije Ming, srušen je, a današnje zdanje obnovljeno je 1926. godine. Nakon renoviranja, za javnost je otvoren 1995. godine. oko hrama se dugo stvarao komercijalni centar. Zbog toga se u okolini nalazi preko 100 prodavnica koje su stare oko 100 godina. Oko 600 godina istorije ovog hrama čini ga nezaobilaznim mestom za posetu.
- Jade Buddha hram je budistički hram u Šangaju. Osnovan je 1882. godine od strane Hui Gena, igumana iz Mount Putuo. Hui Gen se uputio na hodočašće na Tibet preko planine Emei i planine Wutai. Zatim, kada je stgao u Burmu, tamo je od jednog Kineza koji je boravio u inostranstvu na poklon dobio pet statua Buda od žada. Kada je prolazio kroz Šangaj, Hui Gen je ostavio dve statue i dao je da se izgradi hram u kome će se one čuvati. Tokom ustanka 1911. hram je uništen, a 1918. godine je rekonstruisan na novoj lokaciji. Tokom Kulturne revolucije ponovo je uništen ,ali su statue ipak sačuvane i zaštićene.
- Orijentalni biserni toranj je TV toranj koji se nalazi na vrhu Lujiazui Pudong distrikta. Sa visinom od 468 metara, Orijentalni toranj je najviši toranj u Aziji, i treći po visini u svetu. Sastoji se od postolja, tri gigantske kolone, gornje sfere, srednje sfere, donje sfere, pet manjih sfera i pomerajuće kapsule. U gornjoj sferi se nalaze restoran, prodavnice i panoramski sprat. Restoran nudi predivna jela, kako kineska, tako i zapadnjačka. Uživanje u hrani i panoramskom pogledu biće nezaboravno iskustvo. Na prvom spratu nalazi se Šangajski muzej urbane istorije i razvoja, a zauzima površinu od 10 000 kvadratnih metara. Svake godine ovaj tpranj poseti preko 28 miliona turista iz zemlje i inostranstva.
- Muzej Šangaja se nalazi na Narodnom trgu u distriktu Huangpu. Šangajski muzej je muzej drevne kineske umetnosti. Osnovan je 1952. godine, a od 1992. godine se nalazi na trenutnoj lokaciji. Reč je o jednom od četiri najpoznatija muzeja u Kini. Prostire se na površini od 2 800 kvadratnih kilometara, a uređen je prema temi, a ne prema dinastijama. Muzej ima pet spratova, a glavna izložbena hala nalazi se na prvom spratu. Pored jedinstvenih predmeta, u objektu se još nalaze prodavnica suvenira, knjiga, razglednica, slika, i drugo. Poseta Muzeju Šangaja je jedinstveno i nezaboravno iskustvo koje ne sme da se propusti.
- Bund je oblast u distriktu Huangpu, a koja prolazi duž zapadne obale reke Huangpu. Reč je o svetski poznatoj lokaciji i jednom od simbola Šangaja. Ovde se nalazi niz od 52 objekta različitih arhitektonskih stilova, uključujući gotiku, romaniku, renesansu, neoklasicizam, kao i Art Deco. Naselje je nastalo nakon Prvog opijumskog rata, kada je Kina morala britancima da prepusti luku Šangaja. Britansko naselje dopunjeno je francuskim i američkim, a na kraju su se ova naselja spojila u jedno. Nakon što su na vlast u Kini došli komunisti, Bund je izgubio svoju nekadašnju funkciju. Od devedesetih godina prošlog veka naselje je renovirano, a danas je ono ponovo finansijski centar grada.
- Xintiandi je smešten u centru Šangaja, i predstavlja jedinstvenu atrakciju u kojoj su spojene kultura i istorija ovog grada. Zauzima površinu od 30 000 kvadratnih kilometara, a sačinjen je od velikog broja tradicionalnih kuća i modernih zgrada, u kojima se nalaze kafići, barovi, knjižare, restorani i tržni centri. Xintiandi je podeljen na dva dela : Severni i Južni blok. Južni blok se oblikovan sa modernim zgradama i tradiconalnim kućama u pratnji. Severni blok je daleko više sačuvao svoj tradicionalni izgled i ambijent. Xintiandi je takođe poznat i po veoma dinamičnom noćnom životu. Ovo mesto privlači ogroman broj ljudi svakog dana.
- Vrt Yu se nalazi u centru starog grada Šangaja. Ovo je jedan od najpoznatijih kineskih vrtova. Izgrađen je 1559. godine od strane Pan Yundana iz dinastije Ming, kojije proveo gotovo dvadeset godina stvarajući baštu koja će zadovoljti njegove roditelje. Sredinom sedamnaestog veka vrt je postao potpuno zapušten, a 1760. godine ga je kupio i obnovio jedan strani trgovac. Tokom Prvog opijumskog rata Britanci su ga potpuno razrušili, a istu sudbinu je doživeo i tokom japanske okupacije. Vrt je 1961. godine renoviran i pušten u javnu upotrebu. U njemu se nalaze neke od veoma retkih i najlepših vrsta biljaka, i zaista je sjajno iskustvo provesti deo dana u njemu.
- Zhujiajiao je tipičan drevni kineski grad. U njemu živi oko 66 000 ljudi, zbog čega se naziva i najveći grad u Šangaju. Osnovan je u vreme dinastije Ming, prostire se na površini od 47 kvadratnih kilometara. Zhujiajiao nosi laskavu titulu „ Venecija Kine “, a specifičan je po veoma tradicionalnom načinu života njegovih stanovnika. Posetioci mogu da uživaju u jedinstvenoj arhitekturi. Grad poseduje tradicionalne objekte, mostove, stare ulice, hram, Poštu dinastije Qing, i mnogo drugih zdanja koje Zhujiajiao čine jedinstvenim.
- Ovo su samo neke od brojnih atrakcija Šangaja. Ovo je jedan od najlepših i najdugovečnijih gradova Kine. U sebi krije brojne atrakcije koje ga čine jedinstvenim. Poseta Kini ne može da prođe bez dolaska u ovaj drevni istorijski grad. Šangaj je sjajna destinacija za pravo uživanje.