Sidnej je glavni grad australijske države Novi Južni Vels. Ujedno, ovo je najveći australijski grad i najveći grad na južnoj hemisferi. Nalazi se na jugoistoku Australije, oko zaliva Botani Bej. Sidnej se prostire na površini od 12 144 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 3 641 500 stanovnika. Sidnej je finansijski, kulturni i turistički centar Australije. Iako nije glavni grad ove države, često se tako naziva.
Na području Sidneja preovladava vlažna suptropska klima sa velikim brojem padavina i malim godišnjim razlikama u temperaturi. Zime su veoma blage, i tokom tog perioda temperature ne padaju ispod 8 stepeni celzijusa. Leta su topla, a maksimalne temperature iznose do 32 stepena celzijusa.
Prostor na kome se danas nalazi Sidnej bio je naseljen još pre oko 40 000 godina. Naseljavali su ga australijski starosedeoci, Aboridžini. Prvi Evropljanin koji je uplovio u zaliv Botani Bej bio je Englez Džejms Kuk, 1770. godine. Grad je, 1788. godine, osnovao britanski admiral Artur Filip, i to je bilo prvo britansko naselje na australijskom kontinentu. Grad je tada nazvan Nju Albion ( New Albion ), ali je kasnije preimenovan u Sidnej, i to prema britanskom ministru unutrašnjih poslova, Tomasu Taunshendu, lordu od Sidneja. Prve godine postojanja grada donele su i prve probleme. Sukob između guvernera i vojnih oficira doveo je do pobune, što je ustvari i jedina vojna pobuna u istoriji Australije. Zlatna groznica koja je zahvatila Australiju sredinom devetnaestog veka, dovela je do masovnog naseljavanja i povećanja broja stanovnika Sidneja. Za dvadeset godina broj stanovnika se, sa 40 000, popeo na čak 200 000. Zbog sve snažnijeg razvoja Sidneja, postavilo se pitanje premeštanja prestonice iz Melburna. Sukob dva grada se nije mogao rešiti, pa je kompromisno rešenje bio treći grad, odnosno Kanbera. Danas je Sidnej svakako najpoznatiji grad Australije, a ujedno je i najpopularnija destinacija na turističkoj mapi te države.
Turističke atrakcije u Sidneju su :
- Sidnejska opera, smeštena u sidnejskoj luci na Bennelong Pointu, smatra se za jedno od čuda modernog sveta. Dizajnirao ju je i izgradio Jorn Utzon, a otvorena je oktobra 1973. godine. Sidnejska oera je jedna od najpopularnijih ikona ovog grada, i omiljeno mesto brojnih turista.
- Sidnejski toranj je najviša struktura u gradu. Kula se izdiže na visini od 309 metara, a smeštena je u Market Street. Četiri sekcije kule otvoreni su za javnost. Iz tornja, u kome se nalaze razni vidovi zabave, pruža se predivan panoramski pogled na Sidnej.
- The Rocks je jedan od najposećenijih delova Sidneja. Smešten je u podnožju sidnejskog mosta Harbour i na napadnim obalama Sidney Cove. The Rocks je temeljno mesto Sidneja i Australije, i od ogromnog je istorijskog značaja. Ovo je najstariji deo grada,a nedavno je pretrpeo neverovatnu metamorfozu. Stari okrug ispunjen je kafićima, restoranima i suvenirnicama.
- Sidnejski akvarijum ima najveću svetsku kolekciju celokupnog australijskog vodenog sveta i veliki broj stanovnika. Šezdeset akvarijuma postavljeno je u samom srcu Sidneja, na Darling Harbouru. U akvarijumu se nalazi više od 12 000 vodenih životinja iz 650 vrsta, a staništa su prikazana na spektakularan način. Bila bi prava šteta propustiti posetu ovom sjajnom mestu.
- Riblja pijaca posetiocima nudi jedinstvanu priliku da iskuse atmosferu koju ovo mesto nudi. Ovo je najveća riblja pijaca na južnoj hemisferi i druga u svetu po izboru morskih plodova. Ovde se može pazariti veoma kvalitetna i sveža roba, a od pijace se pruža lep pogled na pristanište.
- Kraljevska botanička bašta je jedno od najlepših mesta u Sidneju. Ovaj šareni raj posetiocima pruža brojne mogućnosti. Bašta je jedno od najboljih mesta za beg od gradske buke i jurnjave.
- The Gap je pad na peščari kod South Heada, i još od početka evropskog doseljavanja ovo je bila omiljeno turističko mesto. Sa ovog mesta se pruža neverovatan pogled na okean i sidnejsku luku. Za Jaz se vezuje jedna tragična priča iz 1857. Godine, kada se jedrenjak razbio o stene, pri čemu je preživeo samo jedan mornar, Džejms Džonson.
- Kuća Vaucluse je jedan od retkih primera imanja iz devetnaestog veka. Imanje i danas poseduje većinu kancelarija, štale i ostale zgrade, i i dalje je okružen sa 26 hektara vrtova. Originalno zdanje podigao je irski osuđenik Henri Braun Hejs 1805. godine. Za sve koji žele kako je izgledalo jedno imanje tokom devetnaestog veka, a koje je do danas zadržalo duh tog vremena, kuća Vaucluse je idealno mesto.
- Plaža Bondi je, tokom letnje sezone, pravi raj na zemlji. Ovo je idealno mesto za uživanje u suncu, surfovanju i kupanju. Plaža je ispunjena prodavnicama, restoranima, hotelima i suvenirnicama. Reč Bondi je izvedena iz aboridžinske reči koja u prevodu znači surfovanje.
- King’ s Cross je dugo vremena bilo mesto poznato po drogi i prostituciji. Poslednjih godina se to promenilo. Danas je ovo mesto ispunjeno striptiz klubovima, knjižarama za odrasle, trendi kafićima. Tokom noći ova oblast je i dalje za mnoge zastrašujuća. Preko dana se čini daleko pristojnija i bezopasna.
- Sidnej je grad koji nudi mnogo toga. S obzirom da je reč o jednoj od najmlađih svetskih metropola, nemoguće je očekivati spektakularne primere arhitektonskog nasleđa. Međutim, ovo je grad u kome ima mnogo doga da se vidi i doživi. Sidnej je grad koji ne spava, ovo je idealno mesto za neprestanu zapabu. Posetite Sidnej, savršenu destinaciju za putovanjeiz snova.