Abu Simbel je lokalitet smešten u južnom delu Egipta, na levoj obali reke Nil. Nalazi se na oko 240 kilometara jugozapadno od Asuana. Stari naziv lokaliteta bio je Ipsambul, dok je njegovo ime na staroegipatskom glasilo Meha. Lokalitet je poznat po dva hrama urezana u stenu, izgrađena od strane Ramzesa II. Hramovi potiču dakle iz 13. veka pre nove ere, a otkriveni su 1813. godine od strane italijanskog pustolova Giovannija Battiste Belzonija. Od 1979. godine lokalitet se nalazi na UNESCO – voj listi svetske baštine.
Veliki hram Ramzesa II je monumentalno zdanje veličine 25 x 30 metara. Na ulazu u hram stoje četiri kolosalne skulpture Ramzesa II, visoke 18 metara. između njihovih nogu, do kolena, nalaze se manji kipovi na kojima je predstavljen lik Ramzesove žene. Skulpture Ramzesa koje se nalaze na ovom lokalitetu su, posle Velike Sfinge, najveće u Egiptu. Unutrašnjost hrama ispunjena je prizorima iz života ovog faraona. Ono što ostavlja najveći utisak u hramu jeste prikaz bitke kod Kadeša, u kojoj je Ramzes prikazan kao pobednik. S obzirom da nije jasno ko je ovu bitku dobio, s obzirom da ih protivnički Hetiti prisvajaju pobedu, ovaj reljef se smatra za jedan od prvih oblika političke propagande. Lokacija hrama nije slučajno izabrana. Naprotiv, zdanje je smešteno na jugu Egipta kako bi se pokazala sva moć Carstva neprijateljima na jugu, Nubijcima. Na unutrašnjem kraju hrama sed kipovi četiri boga. Ova građevina smatra se z vrhunac egipatskog graditeljstva. Razlog tome leži u sledećem, orijentacija hrama je tako savršeno izračunata da sunčevi zraci dva puta godišnje prodiru kroz ceo hram do kipova četiri boga. Zraci osvetle pritom Ramzesa II, Ra, i Amona, dok bog Ptah ostaje uvek u seni, s obzirom da je on božanstvo koje se vezuje za podzemni svet.
Grobni hram faraonke Nefertari posvećen je boginji Hator. Nefertari je bila žena Ramzesa II, i iako je bila jedna od četiri, ostala je poznata kao „ najlepša od njih “. Hram ove faraonke je veličine 8 x 12 metara. na ulazu u hram stoje dve skupine figura. Sa obe strane nalaze se dva kralja koji nose krune oba kraljevstva, a između njih stoji skulptura kraljice. Figure su visoke preko 10 metara, uključujući i figure kraljice, što je jedinstevn slučaj u gradnji Starog Egipta. Unutrašnjost hrama ispunjena je prizorima iz života kraljice, a na prizorima se povremeno prikazuje i Ramzes II. Na poslednjem zidu nalazi se skluptura Hator u obliku božanske krave koja izlazi iz planine.
Dinastija Ramesida, odnosno XIX dinastija, ostala je upamćena kao jedna od najznačajnijih u istoriji Starog Egipta. Tokom tog perioda javlja se jedinstven pravac u arhitekturi i umetnosti Egipta, tokom koga se vraćalo oim najstarijim korenima, odnosno poštovanju stare umetnosti.
Izgradnja Asuanske brane ugrozila je hramove, zbog čega su oni od 1964 – 1969. godine preneseni 70 metara više, i preko 200 metara dalje od izvornog položaja. Lokalitet je ubrzo nakon toga stavljen pod UNESCO – vu zaštitu. Danas je ovo jedan od najlepših primera moći i značaja drevne egipatske civilizacije. Hramovi predstavljaju svojevrsna čuda arhitekture, i prikazuju do koje granice idu ljudske mogućosti. Abu Simbel je destinacija koja se svakako ne sme propustiti tokom posete Egiptu.