Krajstčerč je grad smešten na istočnoj obali Južnog ostrva. Kroz grad protiče reka Ejvon ( Avon ). Prostire se na površini od 1 426 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 377 000 stanovnika. Krajsčerč je najveći grad na Južnom ostrvu I treći po veličini grad Novog Zelanda. Veliki zemljotres iz 2011. godine odneso je sa sobom značajne znamenitosti grada, ali to ne umanjuje atmosferu I atraktivnost Krajsčerča. Ovo je grad koji zaista vredi posetiti tokom boravka na Novom Zelandu.
Na području Krajsčerča preovladava okeanska klima, ali oštrija nego u zapadnim delovima Novog Zelnda. Za ovaj region su karakteristični najekstremniji apsolutni maksimum I apsolutni minimum u zemlji. Prosečna temperature tokom jula meseca iznosi 6, 9, a januarska 16, 3 stepeni celzijusa. U Krajsčerču u proseku svake druge godine pada sneg.
Proctor na kome se nalazi Krajsčerč ima dugu predistoriju. Ovo područje bilo je još sredinom trinaestog veka naseljeno Maorima. Maorsko ime za Krajsčerč glasi Ōtautahi. Prve naseljenike su pratili pripadnici plemena Waitaha, koji su u šesnaestom veku stigli sa istočne obale severnog ostrva. Plemenski ratovi doveli su do istrebljivanja jednih I naseljavanja pripadnika drugih plemena. Krajsčerč su 1840. godine osnovali evropski doseljenici Herriot I McGillivray. Ime Krajsčerč je doneto još pre nego što su prvi brodovi pristigli. Poreklo imena nije jasno određeno, ali za njega postoje dve mogućnosti. Prva je da je grad ime dobio po Krajstčerču u Dorsetu, u Engleskoj, a druga u čast Hristove crkve u Oksfordu. Prva javna železnička linija osnovana na Novom Zelandu otvorena je 1863. godine, I povezivala je Krajsčerč I Ferrymead. Zbog kraljevske povelje koju je dobio 1856. godine, Krajsčerč se smatra za prvi grad na Novom Zelandu. Krajsčerč je bio sedište pokrajinske administracije Canteburiya, koja je ukinuta 1876. Grad je 1947. godine zahvatio najgori požar u istoriji Novog Zelanda. Tom prilikom poginula je 41 osoba, a grad je pretrpeo teško razaranje. Krajsčerč je I poslednjih godina doživeo nekoliko teških katastrofa. Najpre je grad 2010. pogodio razoran zemljotres, tokom koga je nastala šteta od nekoliko milijardi dolara. Sledeće godine Krajsčerč je stradao u novom zemljotresu, tokom koga je bio I ljudskih žrtava. Grad se ubrzo oporavio, a radovi na obnovi starih zdanja traju I danas.
Turističke atrakcije u Krajsčerču su :
- Ostrvo Quail je sjajno mesto za uživanje. Nazvan je po sada već nestaloj prepelici, od strane kapetana Williama Mein Smitha. Ostrvo je najpre služilo kao karantin I naselje za gubavce. Takođe, ovde su se nalazile odgajivačnice pasa I konja za antartičke istraživače. U period u od 1934. do 1975. godine ostrvo je korišćeno za poljoprivredu, a zatim je pretvoreno I rekreacioni rezervat. Danas je focus stavljen na obnocu izvorne vegetacije. Quail je dom za veliki broj morskih ptica, uključujući I malih plavih pingvina.
- Willowbank rezervat prirode – Želite da doživite jedinstveno iskustvo, da uživate u neverovatnom okruženju ispunjenom endemskim vrstama životinja, onda je ovo pravo mesto za vas. Prošetajte se kroz ovaj predivni rezervat I testirajte svoje znanje. Začudićete se kada budete videli mala stvorenja za koja niste znali ni da postoje. Takođe, družite se za životinjama koje Novi Zeland čine tako jedinstvenim.
- City Tour – Provozajte se jedinim novozelandskim otvorenim Double Deckerom I uživajte u razgledanju grada. Kroz ovo sjajno putovanje videćete najznačajnije gradske znamenitosti, ali I posledice razornog zemljotresa iz 2011. godine. Putovanje traje dva sata I bila bi prava šteta propustiti ga.
- Muzej Canteburiya se nalazi u samom srcu grada. Ovde posetioci mogu da uživaju u prezentaciji o prirodnom, kulturnom i društvenom nasleđu Krajsčerča, Canteburiya I Antartika. Ulaz u muzej je besplatan.
- Plovidba Avonom je jedna od najvećih atrakcija Krajsčerča. Za ovo nezaboravno putovanje korsti se čamac sa ravnim dnom I bez kobilice. Na platformi na kraju čamca stoji domaćin koji sa dugim štapom upravlja I putnike vodi kroz svet predivne prirode. Za ovakvo putovanje obezbeđeni su ćebad, suncobrani, pa čak I flaše sa vrućom vodom, ukoliko postane suviše hladno.
- Internacionalni Antartik Centar je sjajno mesto za putovanje na Antartiki i bez napuštanja Krajsčerča. Antartik Centar posetiocima nudi zabavno, interaktivno I uzdudljivo iskustvo. Posetioci će doživeti sneg I led, oluju I mnogo drugog. Reč je o jednom sjajnom mestu za pravo uživanje.
- Tramaj Krajsčerča je još jedna od velikih atrakcija grada. Tramvaji nude jedinstveno iskustvo u uživanju u predivnoj vožnji I razgledanju grada. Prijateljski I edukovani vozači ukazaće na sve značajne znamenitosti grada, a takođe će podeliti I informaciju gde se pije najbolja kafa. Putnici mogu da uskoče I da iskoče kad god to požele.
- Gondola Krajsčerča posetiocima nudi mogućnost da se vinu do Crater Rima. Putovanje je dugo nekih 500 metara, a tokom trase se može uživati u panoramskom pogledu na Tihi okean, poluostrvo Banks I grad Krajsčerč.
- Krajsčerč je predivan grad koji je doživeo veoma teška razaranja. Da nije bilo tih nemilih događaja, ovo bi verovatno bio grad sa najviše znamenitosti na Novom Zelandu. I pored toga, Krajsčerč krasi jedinstvena atmosfera I lepota. Ovo je grad veselih I prijatnih ljudi, brojnih atrakcija I neverovatnog uživanja. Doći na Novi Zeland, a ne posetiti Krajsčerč, to bi bila prava šteta. Krajsčerč je idealno mesto za savršeno putovanje I odmor.