Bitolj je grad smešten u jugozapadnom delu Makedonije, u regionu Pelagonija. Grad je okružen planinama Baba i Nidže. Nalazi se na 13 kilometara severno od granice sa Grčkom, na nadmorskoj visini od 615 metara. Bitolj se prostire na površini od 26, 37 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 95 500 stanovnika. Po broju stanovnika Bitolj je drugi grad u Makedoniji. Bitolj je grad u kome su smeštena brojna strana diplomatska predstavništva. Takođe, ovo je jedan od najznačajnijih administrativnih, kulturnih, ekonomskih, industrijskih i obrazovnih centara Makedonije. Osim toga, Bitolj je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija ove države.
Na području Bitolja preovladava umerena klima, sa prosečnom godišnjom temperaturom od 10, 1 stepeni celzijusa. Najhladniji mesec je januar, sa prosečnom temperaturom od – 0, 6 stepeni celzijusa. Najtopliji mesec je jul, sa prosečnom temperaturom od 22, 2 stepena celzijusa.
Bitolj je grad koji ima veoma bogatu i dugu istoriju. U blizini se danasšnjeg Bitolja se u četvrtom veku nalazio grad Herakleja Linkestis, koji je osnovao Filip II Makedonski. Herakleja je tokom rimskog perioda bila grad sa izuzetnim značajem. Herakleja je razarana u dva navrata od strane Ostrogota. Prvi put 472. godine pod vodstvom Teodoriha Velikog, a drzgi put nekoliko godina kasnije, 479. godine. Krajem petog veka grad je obnovljen. Krajem šestog veka usledili su brojni napadi slovenskih plemena, nakon čega je došlo do potpunog napuštanja Herakleje. Novo naselje počelo je da se osniva veoma brzo nakon toga. Najpre su ga zauzeli Bugari tokom Prvog Bugarskog carstva. Tokom misije Klimenta i Nauma u gradu je podignut veliki broj crkava. U vreme Samuilovog carstva Bitolj je bio veoma značajan centar. Vizantijski car Vasilije II preuzeo je vlast nad Bitoljem 1015. godine. Nakon što je bugarska država obnovljena krajem jedanaestog veka, Bitolj je zauzeo bugarski car Kalojan. Bugarsko – vizantijske borbe oko vlasti nad ovim gradom trajale su sve do uzdizanja srpske srednjevekovne države. Bitolj je u okvire Srbije uključio kralj i car Stefan Dušan. Krajem četrnaestog veka grad je prvi put došao u ruke Turaka Osmanlija. U vreme Osmanlija grad je nosio ime Monastir. Vekovima su većina stanovništva bili Turci, dok su Sloveni živeli u okolini. Početkom dvadesetog veka Bitolj je nosio epitet grad konzula, jer se u gradu nalazilo čak 12 konzularnih predstavništava. Prvi Balkanski rat doveo je do oslobođenja Bitolja, a nakon Drugog Balkanskog rata grad je ušao u sastav Kraljevine Srbije. Prvi svetski rat doneo je Bitolju velika razaranja. Grad su najpre zauzele bugarske snage, a 1916. godine su ga oslobodile udružene trupe Antante. Tokom Drugog svetskog rata u Bitolj su ponovo ušli Bugari. Kada je Makedonija postala nezavisna država, Bitolj je, shodno ranije utvrđenim ganicama, ušao u njen sastav. Danas je ovaj grad jedan od najznačajnijih centara Makedonija. Ujedno je i jedna od najpopularnijih destinacija na turističkoj mapi te države.
Turističke atrakcije u Bitolju su :
- Širok Sokak je najpoznatija ulica u Bitolju. Njeno zvanično ime je Maršal Tito. Nekada se ovde odvijao automobilski saobraćaj, dok je danas isključivo pešačka zona. Takođe, ovo je samo srce grada. Ovde se nalaze brojne prodavnice, restorani, opera, galerije, kafići i klubovi. Tu su i arhitektonski simboli grada, stara nasleđa stara nekoliko vekova. Na kraju Sokaka nalazi se cvetni park koji vodi do Zoološkog vrta i Herakleje Linkestis.
- Sahat kula je jedan od prepoznatljivih simbola Bitolja. Ne zna se pouzdano kada je podignuta, raspon pretpostavki ide od šesnaestog veka pa sve do sredine osamnaestog. Kula ima osnovu u obliku kvadrata i visoka je oko 30 metara. Na vrhu se nalazi terasa oivičena kovanom ogradom. Sat je smešten na najvišem od tri nivoa kule. Tokom Drugog svetskog rata je originalni sat zamenjen modernim.
- Ajdar – kadi džamija ( turski sud ) je simbol turske arhitekture Bitolja. Izgrađena je u periodu od 1561. do 1562. godine, a njen arhitekta bio je Mimar Sinan. Danas se vrši restauracija džamije i njeno vraćanje u prvobitno stanje.
- Jeni ( Nova ) džamija se nalazi u centru grada. Džamija ima kvadratnu osnovu, sa kupolom na vrhu. Utvrđeno je da je ovo zdanje podignuto na temeljima bazilike iz sedmog veka.
- Isak džamija je zadužbina solunskog kadije Isak Ćelebije. Ovo je najveća bitoljska džamija.
- Pazar, ili pjaca, se pominje već u jednom spisu iz šesnaestog veka. Današnji Pazar se gotovo ne razlikuje od opisanog u tom spisu. Razlikuje se samo roba koja se prodaje. Nekada su to bili proizvodi od tekstila, a danas su uglavnom prehrambeni.
- Banja Deboj, odnosno Turska banja ( amam ) je još jedno od arhitektonskih nasleđa Bitolja. Doduše, banja je prilično oronula, ali se intenzivno radi na oživljavanju njenog starog sjaja. Nije poznato kada je banja izgrađena.
- Heraclea Lyncestis je antički grad koji je podigao makedonski kralj Filip II. Nalazi se u blizini grada, u podnožju planine Baba. Tokom svoje istorije ovaj grad je u više navrata rušen i dograđivan. Konačno je napušten krajem šestog veka nove ere. Danas ovo nalazište stoji kao nemi primer slavnog vremena Heracleje.
- Nacionalni park Pelister taj status ima od 1948. godine. Park se prostire na površini od 12 500 hektara, a karakterističan je po velikom broju vrhova viših od 2 000 metara. Najviši vrh je Pelister ( 2 601 m ). Najveći deo Nacionalnog parka nalazi se na planini Baba. Simboli Pelistera su dva lednička jezera, Veliko i Malo jezero. Nazivaju se i Pelisterske gorske oči.
- Bitolj je grad koji može da se ponosi veoma dugom istorijom. Ovo je jedan od najdugovečnijih gradova Balkana. Na svakom koraku vide se ostaci slavnog vremena. Ovo je grad sa bogatim kulturnim nasleđem. Takođe, Bitolj se nalazi u neverovatnom prirodnom okruženju. Ovo je grad zabave i veselih ljudi. Bitolj je neizostavna destinacija u Makedoniji i sjajno mestoza savršen odmor.