Bojnice su grad smešten u središnjem delu Slovačke, u dolini reke Njitre. Nalaze se u Trenčinskom kraju, u okviru okruga Prievidza. Prostiru se na površini od 19, 96 kvadratnih kilometara, a u njima živi oko 5 000 stanovnika. Bojnice su na turističku mapu dospele zbog istoimenog zamka, u kome je sniman veliki broj filmova.
Na području Bojnica preovladava umereno – kontinentalna klima, sa toplim letima i blagim zimama.
Prostor na kome se danas nalaze Bojnice bio je naseljen još u praistoriji. Naselje koje postoji i danas počelo je da se osniva u devetom veku, nakon izgradnje prve odbambene tvrđave. Prvi pisani podaci o Bojnicama potiču iz 1113. godine, kada se pominje Bojnički dvorac. Da nije reč o nebitnom naselju svedoče i drugi podaci, u kojima se u okviru naselja pominju klanice, mlin, održavanje sajmova, kao i parohijska crkva. Zaštitni sistem postupno je dograđivan, a završen je 1663. godine. preko Bojnice je vodio kraljevski put od Beča do Transilvanije, pa ne čudi što se odbrani pristupalo sa toliko pažnje. Do 1872. godine Bojnice su bile privredni, administrativni, i vojni centar ovog regiona, ali je ovu ulogu postepeno preuzimala susedna Prievidza. tokom dvadesetog veka Bojnice su postale banja i značajan turistički centar.
Bojnice su grad sa velikim brojem kulturno – istorijskih i drugih znamenitosti, i veoma popularna turistička destinacija na mapi Slovačke.
Turističke atrakcije u Bojnicama su :
- Bojnički dvorac spada u red najlepših arhitektonskih blaga Slovačke. Dvorac i njegova okolina obnovljeni su u renesansnom i baroknom stilu, sa elementima neo – gotičkog stila. Grof Jan Palfi, koji je sahranjen u sarkofagu u kripti dvorca, za sobom je ostavio bogatu kolekciju vrednih istorijskih antikviteta. Bojnički dvorac je jedan od najposećenijih dvoraca u Slovačkoj. Stotine hiljada ljudi svake godine poseti ovo čuveno zdanje u kome je snimljen veliki broj filmova.
- Župna crkva Svetog Martina biskupa podignuta je u periodu od 1370 – 1380. godine u gotičkom stilu bez tornja. Južna strana kapele posvećena je Svetom Antonu Pustovniku, i smatra se za najvredniji deo hrama. Unutra se nalazi barokni oltar sa slikom zaštitnika crkve, Svetog Martina iz Tura. Romantični rajski vrt rekonstruisan je 2007. godine. u njemu se može pronaći mirno mesto za odmor i uživanje.
- Banja Bojnice spada u red najstarijih banja u Slovačkoj. Tokom šesnaestog i sedamnaestog veka ovo je bila jedna od najpopularnijih banja u Carstvu. Lečenje se vrši u termalnim vodama čija se temperatura kreće između 28 i 52 stepena celzijusa. U banji se uspešno leče pacijenti koji boluju od bolesti kretanja i nervnog sistema. Tu su i brojni prateći objekti za odmor i rekreaciju, pa se dolazak preporučuje svima.
- Zoološki vrt Bojnice je najstariji i najpopularniji Zoo vrt u Slovačkoj. Ovde se može obići čitava planeta u roku od jednog dana. Posetioci se kreću kroz ambijente karakteristične za određene predele i kontinente. U Zoo vrtu se nalazi 300 vrsta životinja, poput sisara, ptica, gmizavaca, vodozemaca, riba, i drugih. Posetiocima se nudi i mogućnost usvajanja neke od životinja.
- Lipa kralja Mateja – Prema mitu, ovo drvo je posadio Matus Cak Trenciansky 1301. godine. ovo je bila godina smrti kralja Ondreja III, poslednjeg iz dinastije Arpadovaca. Kralj Matej ( 1458 – 1490 ) vrlo rado je boravio pod hladom lipe, i pod njom organizovao svoje sastanke. Drvo se pominje u zvaničnim spisima ovog monarha. Zbog toga je i dobilo ime lipa kralja Mateja.
- Muzej praistorijske Slovačke – Bojnice pripada najvažnijim mestima sa najstarijim paleološkim naseljem u Slovačkoj i u srednjoj Evropi. Ovo je nabogatije paleološko nalazište u državi. Smešteno je u Prepost pećini, u kojoj je pronađen veliki broj predmeta iz svakodnevnog života praistorijskih ljudi. takpđe, u pećini su nađene i kosti drevnih životinja, poput mamuta, nosoroga, pećinskog lava, i drugih. Muzej je sjajno i jedinstveno mesto za upoznavanje sa praistorijom evropskog kontinenta.
- Bojnice su nesvakidašnji grad. Iako je reč o malom mestu, Bojnice su izuzetno bogate, i posetiocima nude mnogo toga. Ovo je grad za uživanje i odmor. Stanovnici Bojnica su izuzetno prijatni i gostoljubivi. Banja je idealna za relaksaciju, kao i za lečenje. Bojnice su destinacija za potpuno uživanje i provod.