Bolonja je grad smešten u severnoj Italiji, i glavni je grad pokrajine Emilija – Romanja, kao i okruga Bolonja. Prostire se na površini od 140, 73 kvadratna kilometra, a u njoj živi oko 375 500 stanovnika. Bolonja je poznata po čuvenom Bolonjskom univerzitetu, najstarijem u Evropi. Takođe, grad se ponosi svojim znamenitostima, zbog čega se deo Bolonje nalazi na UNESCO – voj listi svetske baštine.
Na području Bolonje preovladava kontinentalna klima, sa znatnim uticajem sredozemne klime. Leta su vrlo topla i prijatna, a zime su oštrije sa većim brojem padavina.
Prostor na kome se nalazi Bolonja bio je naseljen još u praistoriji, a ovde su živeli i danas misteriozni Etrurci. U drugom veku pre nove ere ovu regiju zauzimaju Rimljani, a nakon toga je osnovano gradsko naselje Bononija. S početka srednjeg veka Bolonju zauzimaju Vizantinci, a potom Langobardi i Franci. Najveći deo vrmena Bolonja je bila u sastavu Papske države, i to, osim u vreme Napoleonovih ratova, sve do pripajanja Kraljevini Italiji 1859. godine. Tokom dvadesetog veka započinje moderan razvoj Bolonje. Bolonja je 2000. godine bila Evropska prestonica kulture.
Bolonja je danas vrlo atraktivna turistička destinacija, sa brojnim znamenitostima.
Turističke atrakcije u Bolonji su :
- Bazilika Svetog Petronija je najveća i najlepša bolonjska crkva. Gradnja ovog zdanja započela je 1392. godine, a ime je dobila po svecu zaštitniku Bolonje. Građena je sa ciljem da bude veća od bazilike Svetog Petra u Rimu, ali taj projekat nije izveden do kraja. Danas može da se pohvali da je peta bazilika po veličini u svetu.
- Bazilika Svetog Stefana je verski kompleks sačinjen od međsobno povezanih crkava, samostana, dvorišta i kripti. Ovde se danas nalaze četiri crkve, a nekada ih je bilo sedam. U okviru kompleksa se nalazi i najstarija gradska crkva, San Vitale e Agricola, iz petog veka. Tu su još i Chiesa di Crocifisso, u kojoj se čuvaju mošti Svetog Petronija, Chiesa del San Sepolcro i Chiesa della Santa Trinità. U okviru kompleksa postoji i muzej sa zbirkom fresaka i slika.
- Neptunova fontana je jedan od simbola Bolonje. Izgrađena je u šesnaestom veku od strane flamanskog vajara Žana de Bulonja. U okviru fontane ističe se bronzana statua Neptuna koji u levoj ruci drži trozubac, dok se kraj njegovog stopala migolji riba. Tu su i četiri anđela koji simbolišu vetrove, kao i sirene koje simbolišu četiri kontinenta.
- Palazzo Comunale je palata smeštena na zapadnom delu trga Mađore. Od kasnog srednjeg veka u njoj je bio smešten gradski savet, a karakteristična je po mešavini arhitektonskih stilova. današnji izgled dobila je tokom petnaestog i šesnaestog veka. Iznad glavnog portala crkve se od 1580. godine nalazi statua rimskog pape Grgura XIII, tvorca Gregorijanskog kalendara.
- Palazzo del Podestà je podignuta tokom trinaestog veka, i bila je rezidencija bolonjskog sudije za prekršaje. Karakteristična je po neverovatnoj akustici, pa se posetiocima preporučuje da pokušaju da šapuću tokom boravka u njoj.
- Arheološki muzej se preporučuje kao obavezan za obilazak . smešten je u mrtvačnici iz petnaestog veka, a poseduje kolekcije predmeta iz starog Egipta, kao i one iz predrimskog, odnosno etrurskog perioda. Najpoznatiji eksponat je Askos Benači, skulptura čoveka na konju.
- Jevrejski muzej posetioce uvodi u tragičnu prošlost jevrejskog naroda na prostoru nekadašnje Papske države, čiji je Bolonja bila deo. Ovde se mogu videti brojni eksponati koje Jevreji smatraju za vrlo dragocene i svete. Muzej postoji od 2000. godine.
- Torre degli Asinelli i Torre dei Garisenda su dva glavna simbola Bolonje. Reč je o tornjevima izgrađenim u dvanaestom veku. Prvi je visok 97 metara, ima preko 500 stepenika, i nakrivljen je više od jednog metra. Drugi je visok 47 metara, a nakrivljen je preko 3 metra.
- Posetioci nakon dugih šetnji i obilazaka mogu da se opuste u nekom od kafića i restorana, i da uživaju u ovom jedinstvenom okruženju i ambijentu. Bolonja je grad kulture, istorije i tradicije, i zaista sjano mesto za savršen odmor i uživanje.