Bratislava je glavni i najveći grad Republike Slovačke. Nalazi se na krajnjem zapadu Slovačke, na svega 60 kilometara od Beča. Bratislava leži na obali reke Dunav. Prostire se na površini od 367, 58 kvadratna kilometra, a u njoj živi oko 431 000 stanovnika. Bratislava je politički, ekonomski, obrazovni, i kulturni centar Slovačke.
Na području Bratislave preovladava umereno – kontinentalna klima. Leta su topla i suva, a zime hladne i vlažne.
Prostor na kome se nalazi Bratislava bio je naseljen još oko 5000. godine pre nove ere. Arheološka istraživanja otkrila su postojanje kulture linearno – trakaste keramike, koja spada u razdoblje mlađeg kamenog doba. Keltsko pleme Boji ovde je oko 200. godine pre nove ere osnovalo prvo naselje. Rimljani su osvojili ovaj prostor u prvom veku, i pod njihovom vlašću je ostao sve do četvrtog veka. tokom petog veka započinje doseljavanje slovenskih plemena, čime polako započinje istorija slovačke Bratislave. Tokom devetog veka Bratislava je bila značajan centar Nitranske i Velikomoravske Kneževine. Prvi pisani podaci o gradu potiču iz 907. godine, kada je Velikomoravska Kneževina počela da nestaje. Tokom narednog perioda Bratislava je bila poznata kao Požun, i bila je veoma značajno upravno i privredno središte. Žigmund Luksemburški je Požunu 1405. godine dodelio status slobodnog kraljevskog grada u okviru Ugarske. Nakon što su Turci osvojili Budim, prestonica Ugarske se seli u Požun. Ovde se nalazio ugarski sabor, a u crkvi Svetog Martina je krunisano jedanaest kraljeva i kraljica. U gradu su često podizani ustanci protiv Habzburga, a taj dramatičan period završen je potpisivanjem Satmarskog mira 1711. Tokom vladavine Marije Terezije Požun postaje najznačajniji grad na prostoru Ugarske i Slovačke. Dolaskom Jozefa II na austrijski presto počinje da opada značaj ovog grada. Čuveni Požunski mir potpisan je 1805. godine između Austrije i Francuske. Napoleon je zauzeo 1809. Tvrđavu Teben, a gradski zamak je stradao u požaru 1811. Sredinom devetnaestog veka započinje modernizacija Bratislave, ali se takođe počinju ispoljavati sve veće razlike između Slovaka i Mađara. Nakon Prvog svetskog rata Bratislava postaje deo Čehoslovačke, mada se većinsko nemačko i mađarsko stanovništvo protivilo tome. Zvanično je ime grada promenjeno marta 1919. godine, mesec dana nakon što je Bratislava postala prestonicom Slovačke. Bratislava je bila prestonica satelitske države Slovačke tokom nacističkog perioda, a tokom rata je stradao veliki broj gradskih Jevreja. Nakon rata veći broj Nemaca bio je primoran da napusti Bratislavu. Tokom komunističke ere grad je počeo da poprima svoj moderan izgled. Tokom pobune 1968. Bratislavu su okupirale sovjetske trupe. Nakon raspada Čehoslovačke Bratislava postaje prestonica Slovačke Republike. Danas je ovo moderan i razvijen grad.
Bratislava je popularna turistička destinacija na mapi Slovačke, sa brojnim znamenitostima.
Turističke atrakcije u Bratislavi su :
- Dvorac Bratislave dominira nad gradom, i glavni je simbol grada. Sa njega se pruža pogled na Dunav. Prvi put se pominje 907. godine, a u njemu se vekovima čuvala kruna Svetog Stefana, kao i drugi kraljevski dragulji. Požar je 1811. razorio dvorac, ali je od pedesetih do sedamdesetih godina prošlog veka vraćen u prvobitno stanje. Od tada se koristi kao Slovački narodni muzej.
- Dvorac Devin se nalazi na mestu gde se spajaju reke Morava i Dunav. Ovde zvanično započinju Karpati, planina koja se širi preko nekoliko evropskih država. Dvorac je od nastanka imao strateški značaj. Ovde su boravili Kelti, Rimljani, Germani, Sloveni, i Mađari. Tvrđava je stradala 1805. godine tokom napada Napoleona, i od tada ovo romantično mesto služi za jednodnevne izlete.
- Katedrala Svetog Martina je impresivna gotička katedrala posvećena Martinu iz Tura. Crkva je služila za krunisanja monarha, u njoj je ovenčano 11 ugarskih kraljeva i 8 kraljica. Na vrhu tornja stoji pozlaćena kruna Svetog Stefana, čime podseća na ovu dugu tradiciju. Tu je i teškom mukom rstaurirana statua Svetog Martina. U katedrali se nalazi i podzemna grobnica, gde susahranjeni arhiepiskopi Esztergoma.
- Slavin Hill je brdo sa koga se pruža spektakularan pogled na Bratislavu, uključujući i zamak, kao i Male Karpate. Nakon Drugog svetskog rata ovde senalazilo groblje sovjetskih vojnika koji su poginuli tokom aprila 1945., kada je Bratislava oslobođena od Nacista. Na vrhu se nalazi statua ratnika sa zastavom koji stoji na slomljenoj svastici.
- Glavni trg je centralni i najznačajniji prostor i srce Bratislave. Ovo je mesto gde se održavaju sve značajne manifestacije, poput sajmova, vojnih parada, pozorišnih predstava, i drugo. Palate i kuće uglednih stanovnika grada okružuju trg, a u centru stoji renesansna fontana Roland, podignuta kao poklon kralja Maksimilijana 1570. Tu su i kafići sa otvorenim terasama, u kojima se posetioci mogu opustiti i uživati.
- Novi most je jedna od najzanimljivijih atrakcija Bratislave. Tokom komunističkog perioda, tačnije 1960. godine, došlo se na ideju da se ovaj megalomanski most izgradi. Danas se sa njega pruža široka panorama grada, a najzanimljiviji je pogled na elegantan restoran UFO.
- Stara Gradska kuća se nalazi u srcu starog grada. Reč je o kompleksu dragocenih istorijskih objekata različiih arhitektonskih stilova. kompleks se razvio oko tornja iz trinaestog veka, koji je služio kao privatna kuća gradonačelnika Jakoba. Gradska kuća je obnavljana u više navrata, a poslednji put pre Prvog svetskog rata. Danas se u njoj nalaze Opštinski muzej i Gradski arhiv. Tokom leta i zime ovde se održavaju razne kulturne manifestacije.
- Palata Primata je palata primata katoličke crkve Esztergoma. Na vrhu palate može da se vidi veliki šešir, koji potvrđuje značaj ovog zdanja. Palata je podignuta u neoklasicističkom stilu od 1778 – 1781. godine. danas se u njoj nalazi muzej u kome posetioci mogu videti brojne vrednosti, a između ostalog i salu Ogledalo, u kojoj je potpisan Požunski mir 1805. između Austrije i Francuske.
- Chatam Sofe memorijal je spomenik rabinu iz devetnaestog veka. ovo je takođe i jedini preostali deo jevrejskog groblja koji je preživeo uništavanje iz 1943. Decenijama se nalazio ispod tramvajskih šina. Renoviran je 2002. godine u duhu moderne arhitekture.
- Plava crkva je ekstravagantno zdanje nastalo u duhu secesije. Dizajnirana je neposredno pred izbijanje Prvog svetskog rata, kada se nije ni pomišljalo da će Austro – Ugarska nestati u roku od četiri godine. posvećena je Svetoj Elizabeti, i predstavlja jedinstveni arhitektonski kompleks, koji se ne sme propustiti tokom posete Bratislavi.
- Bratislava je u pravom smislu vrhunski grad. Ovo je grad predivnih ljudi, jedinstvene i veličanstvene arhitekture, i sjajne zabave. Za sve ljubitelje noćnog života Bratislava je savršeno mesto. Tu su i brojni restorani, kafići, barovi, i razna druga mesta za pravuzabavu. Bratislava je savršena destinacija za prvoklasno uživanje i odmor.