Kazablanka je grad smešten u zapadnom delu Maroka, na obali Atlanskog okeana. Nalazi se u istoimenom regionu ove afričke države. Kazablanka se prostire na površini od 323 kvadratna kilometra, a u njoj živi oko 2 934 000 stanovnika. Sa širom okolinom broj stanovnika se povećava na preko 3 600 000 stanovnika. Ovo je najveći grad u Maroku. Kazablanka je ujedno i najveća luka, ekonomski i turistički centar ove države.
Na području Kazablanke preovladava mediteranska klima, sa snažnim uticajem strujanja sa Atlanskog okeana. Leta su veoma duga i topla, a zime relativno hladne i vlažne.
Područje na kome se danas nalazi Kazablanka prvenstveno je bilo naseljeno Berberima u sedmom veku pre nove ere. Kasnije su ovaj prostor zauzimali Feničani i Rimljani. Smatra se da se ovde nalazio antički grad Anfa, koji su osnovali Berberi 744. godine tokom postojanja kraljevstva Barghawata. Berbere su pokorili Almoravidi 1068. godine. u četrnaestom veu, tokom vladavine Merinida, Anfa je imala izuzetan značaj kao luka. U ranom petnaestom veku grad je postao nezavisna država, a ujedno i utočište za pirate. Zbog toga je Anfa postala meta Portugalaca,koji su je 1468. godine razorili. Na temeljma razorenog grada Portugalci su 1515. podigli utvrđenje. Tada je novi grad poneo ime Casa Branca, što na portugalskom znači „ Bela kuća “. Od 1580 – 1640. godine Portugal se nalazio pod vrhovnom vlašću Španije, pa su se shodno tome i portugalske kolonije našle pod novim gospodarom. Tokom tog perioda Kazablanka je imala neku vrstu autonomije. Portugalskim osamostaljivanjem ta autonija je nestala. Evropljani su na posletku napustili ovo ppodručje, nakon što je grad sravnjen u zemljotresu 1755. godine. Kazablanku je je obnovio sultan Mohammed ben Abdallah ( 1756 – 1790 ). Tokom devetnaestog veka populacija ovog grada počela je naglo da se povećava, a tome je naročito doprineo razvoj industrije. Francuzi su zauzeli Kazablanku nakon što se stanovništvo ovog grada sukobilo sa njima juna 1907. Formalna odluka o okupaciji Kazablanke doneta je tek 1910. godine. Kazablanka je postala svetski poznata po istoimenom filmu iz 1942. godine. Između četrdesetih i pedesetih godina prošlog veka ovaj grad je postao centar anti – francuskog raspoloženja u zemlji. Ovde je 1943. održana čuvena konferencija na kojoj su Churchill i Roosevelt diskutovali o daljim ratnim planovima. Kada je Maroko izdejstvovao nezavisnost 1956. godine, Kazablanka postaje jedan od centara nove države. U njoj su se 1983. održale Mediteranske igre. Danas se ovaj grad neprekidno razvija, i to mahom od turizma. Kazablanka je jedna od najznačajnijih destinacija na turističkoj mapi Maroka.
Turističke atrakcije u Kazablanki su :
- Džamija Hassan II je jedno od najupečatljivijih znamenitosti Maroka, nastalih naokn proglašenja nezavisnosti. Ovo je treća po veličini džamija u svetu, sa najvećim minaretom od svih muslimanskih bogomolja. Ovo zdanje je nasleđe pokojnog sultana Hassana II. Džamiju je projektovao francuski arhitekta Michel Pinseau, a na njenoj gradnji radilo je gotovo 6 000 radnika. Džamija obezbeđuje prostor za 25 000 vernika, a u dvorište stane još 80 000 ljudi. ogromni minaret uzdiže se na visini od 200 metara, što ga čini najvišim u svetu. enterijer džamije je tipičan marokanski, uprkos njenoj francuskoj spoljašnjosti.
- Kolonijalna arhitektura Kazablanke odaje utisak modernosti, mada se istovremeno čini da ona pripada davnoj prošlosti. Istina je da su većinu zgrada podigli Francuzi od 1912. do tridesetih godina prošlog veka, i da one pripadaju novom stilu arhitekture, koja je jedinstvena za Kazablanku. Reč je o kombinaciji modernih evropskih stilova i tradicionalne marokanske arhitekture. Ovaj stil nosi naziv Neo Moorish, a kasnije je imao veliki uticaj u arhitekturi drugih građevina širom Maroka. Centar Kazablanke daje posetiocima najbolji uvid u kolonijalnu arhitekturu grada.
- Jevrejski muzej u Kazablani je jedini muzej ne samo u Maroku, već u čitavom muslimanskom svetu. Ovo zdanje na jasan način pokazuje značaj jevrejskog nasleđa u marokanskoj istoriji. Muzej je smešten u svetloj, modernoj zgradi u naselju Oasis, pet kilometara južno od Kazablanke. U njemu se mogu videti drevne marokanske jevrejske knjige i svici, narodne nošnje, sveti predmeti, fotografije, i mnogo drugog.
- Stara Medina, ili stari grad, je originalni arapski grad delimično zatvoren zidinama. Stari grad je lavirint uskih ulica i kuća od kamena i belo okrečene cigle. Medina je prepuna prodavnica u kojima se prodaje raznovrsna roba.
- Luka Kazablanke je najveća luka u Maroku, i jedna od naprometnijih na afričkom kontinentu. Luka je preplavljena masivnim brodovima, kontejnerima za skladištenje, i drugim. Ono što je naročito zanimljivo jeste pecanje u luci, naročito zbog ribe koje ovde ima u izobilju. Tu je i Centar 2000, ogromni tržni centar koji svakako vredi posetiti.
- Trg Mohammed V se nalazi u srcu grada. Trg je okružen predivnom kolonijalnom arhitekturom iz perioda francuske uprave. U tim zdanjima se danas nalaze brojne državne i javne institucije, a između njih se nalazi čudesna fontana u kojoj voda menja oju.
- Marabout je jedno od brojnih svetih mesta u Maroku, i smatra se da je grobno mesto svetih ljudi. Ove živopisne grobnice sa belom kupolom nalaze se na nekoliko kilometara van grada, na malom kamenom ostrvu do koga se može doći samo tokom oseke. Mnogi hodočasnici posećuju ovo mesto, verujući da ono u sebi nosi isceliteljske moći.
- Glavna plaža Kazablanke je ain Diab, i ona se pruža na oko 2 kilometra obale. Ispunjena je borjnim klubovima i bazenima. Između Kazablanke i Rabata se nalazi se plaža Buznika, koja svojim šarmom privlači ogroman broj posetilaca. Ova plaža je idealna za plivanje, surfovanje, šetnju ili sunčanje. U Agadiru, koji se nalazi jugozapadno od Kazablanke, je istoimena plaža. Smeštena je u zalivu oblika mladog meseca, i vrlo je atraktivna. Ovu plažu posećuje veliki broj ljudi koji se ovde kupaju, sunčaju, ili bave nekim od sportova na vodi.
- Kazablanka nudi još mnogo toga. Ona i danas poseduje šarm koji ju je proslavio nakon snimanja kultnog filma. Ovo je grad glamura i vrhunske zabave, ali i bogatog nasleđa. Kazablanka je grad za vrhunski provod, i stoga je idealna destinacija za putovanje iz snova.