Kartagina je jedan od najpoznatijih gradova antike, i jedno od mnogobrojnih blaga drevne civilizacije na tlu severne Afrike. Nalazi se u blizini glavnog grada Tunisa, a 1979. godine je uvršten na UNESCO – vu listu svetske baštine.
„ Dragulj Sredozemlja “ podigli su 814. godine pre nove ere fenički trgovci iz Tira. Kartagina je veoma brzo zavladala Sredozemljem. Njeni trgovci stizali su do najudaljenijih krajeva tadašnjeg sveta. sve to učinilo je ovaj grad jednim od najbogatijih i najrazvijenijih u basenu Sredozemnog mora. Uspesi Kartagine odveli su se u sukobe i sa Grcima, i sa Rimljanima, s tim što su se ovi drugi pokazali kao daleko snažniji i odlučniji. Ratovi Kartagine i Rima vodili su se u tri navrata. U istoriji ovi sukobi ostali su poznati kao Punski ratovi, po pogrdnom nazivu Pun koji su Rimljani nadenuli Kartaginjanima. Kartagina je tokom Drugog punskog rata iznedrila jednog od najvećih vojskovođa u istoriji ratovanja, Hanibala, koji do kraja svog života nije pretajao da pravi planove o rušenju Rima. Treći punski ratbio je i odlučujući za sudbinu grada. Rimske trupe iskrcale su se 149. godine pre nove ere na obale severne Afrike. Nakon toga Rimljani su pristupili opsadi Kartagine, koja je trajala dve godine. Tek 146. godine gradska odbrana je pala, ali su borbe trajale još šest dana. Hrabri branioci borili su se bukvalno za svaku ulicu i za svaku kuću. Kada su konačno zauzeli Kartaginu, Rimljani su je spalili. Po predanju, gorela je punih sedamnaest dana i noći, tokom kojih su nestali svi tragovi ove velike civilizacije. Nakon toga, Rimljani su zaorali pprostor na kome se grad nalazio, posuli su ga solju i bacili kletvu, kako se ovde nikada više ne bi uzdigao novi grad. I pored kletve grad je ponovo osnovan. I to baš od strane Rimljana. Na stom mestu gde je bila i prva, Gaj Julije Cezar podigao je novu Kartaginu. Ona je tokom vremena postala drugi po značaju grad zapadnog dela Rimskog Carstva. Nova Kartagina nosila je naziv „ žitnica carstva “. Nakon pada Rimskog Carstva Kartagina je u više navrata osvajana. Najpre su je držali Vandali, zatim Vizantinci, a na kraju su je zauzeli Arapi. Iz Kartagine potiču neki od najznačajnijih ranohrišćanskih teologa i učenjaka. Ruševine Kartagine pronađene su u drugoj polovini dvadesetog veka, tokom građevinskih radova na palati predsednika Habiba Burgibe. Ruševin grada se od 1979. godine nalaze na UNESCO – voj listi svetske baštine.
Kartagina je imala dve veštačke luke, jedna je služila za trgovačke brodove, a u drugoj, poznatoj kao Koton, nalazili su se ratni brodovi. Koton je bila kružnog oblika, a njene konture vidljive su i danas. U ovu luku nije smeo da kroči ni jedan stranac. Bila je opasana masivnim zidinama, a smatrana je za jedno od svetskih čuda starog sveta. grad je bio opasan zidinama dugim 37 kilometara, a veći deo zidina nalazio se na samoj obali. I zidine Kartagine smatrane su za jedno od čuda antičkog sveta, i bile su najsofisticiraniji odbrambeni sistem tog vremena. Grad se sastojao od niza objekata, od kojih se posebno isticala velika biblioteka, koja je spaljena tokom rimskog osvajanja. U centru Kartagine nalazila se citadela poznata pod imenom birsa, a njeni ostaci vidljivi su i danas. Kartagina je pre pada imala oko 500 000 stanovnika, čime danas ne može da se pohvali veliki broj gradova u svetu.
Danas su od Kartagine ostale samo ruševine i temeljni ostaci koji prate njene konture. Ovaj, nekada jedan od najrazvijenijih gradova u svetu, danas je veoma značajna turistička atrakcija na mapi Tunisa. Ovaj grad opsedaju posetioci iz celog sveta kako bi mogli da se dive ovoj antičkoj metropoli. Kartagina nije preživela razaranja koja su joj toliko puta nanošena, ali duh ovog grada zauvek je ostao u temeljima ljudske civilizacije. Lokalitet Kartagine odiše svojom jedinstvenošću, i bila bi prava šteta ne posetiti ga prilikom dolaska u Tunis.