Keuran je grad koji se nalazi u vilajetu Keruan, i ujedno je njegov administrativni centar. Smešten je južno od grada Susa, na 50 km od istočne obale, i na 184 km od grada Tunisa. U njemu živi oko 118 000 stanovnika. Keruan je poznat kao četvrti „ sveti grad islama “, a njegov istorijski centar je 1988. godine stavljen na UNESCO – vu listu svetske baštine.
Na području Keruana preovladava mediteransko – pustinjska klima. Leta su veoma duga i vrela, a zime blage i tople.
Istorija Keruana započela je oko 670. godine, kada je arapski general Ukbe Ibn Nafia odabrao ovu lokaciju, inače naseljenu divljim životinjama, kao mesto gde će se formirati vojni kamp i baza za dalja osvajanja. Ime je dobio po arapskoj reči kairuwan, što znači „ vojno odmaralište “. Petnaest godina nakon osnivanja Keruana Ukbe Ibn Nafia je bio uijen od strane Berbera koje je predvodio Kusaila. Kusailu je nasledila žena po imenu Al – Kahina, a koja je ubijena 702. godine. Nakon njenog ubistva Berberi su u potpunosti poraženi, a ubrzo nakon toga počeli su masovno da prelaze u islam. Barberi su formirali islamsku sektu Haridžije, koja i danas postoji na ovom području. Haridžije su 745. godine osvojili Keruan, i njime vladaju sve do kraja osmog veka. Arapi su Keruan povratili i već početkom veka započinje zlatno doba ovog grada. Tada je izgrađena Velika Džamija koja je postala jedno od najvažnijih središta islamske nauke. Veliku Džamiju pohodile su mase vernika, pa je Keruan postao jedan od najvećih verskih centara muslimana. Grad je plivao u raskoši. Poslanici za evropskih dvorova prenosili su priče o bogatstvu Keruana, o njegovim palatama, bibliotekama, vrtovima …. Kada je dinastija Fatamida došla na vlast 909. godine, Keruan je izgubio na značaju. Kada je dinastija Zindi proglasila svoju nezavisnost od Kaira i preobratila se u sunitski islam, kalif Abū Tamīm Ma’add al-Mustanṣir bi-llāh je poslao na njih kaznenu ekspediciju. Tom prilikom Keruan je uništen. Ruševine su ostale netaknute sve do trinaestog veka, kada je dinastija Hafasida započela obnovu Keruana. Kada su Francuzi 1881. godine proglasili protektorat nad Tunisom, i Keruan je dospeo pod njihovu vlast. Ovo je bilo značajno jer su tek tada prvi put gradske kapije otvorene za ulazak nemuslimana. Danas je ovo centar islamske religije, i veoma značajna turistička destinacija na mapi Tunisa. Spomenici Keruana nalaze se na UNESCO – voj listi svetske baštine, a ovaj grad je 2009. godine bio proglašen za „ Glavni grad islamske kulture “.
Turističke atrakcije u Keruanu su :
- Velika Džamija se nalazi u severoistočnom delu medine, i najsvetiji je islamski verski objekat u severnoj Arfici. Naziva se i džamija Sidi Okba, o osnivaču Keruana koji je ovde izgradio prvu džamiju 670. godine. Originalno zdanje u potpunosti je uništeno, a najveći deo onoga što danas stoji potiče iz devetog veka. Stubovi iz molitvene dvorane su veoma stari, i uzeti su sa rimskih i vizantijskih struktura u Kartagini i Susu.
- Zaouia of Sidi Sahab je predivna mala struktura smeštena na oko 1, 5 km severozapadno od medine. Ovde se nalazi grobnica Abu Zama el – Belaoui, pratioca proroka Muhameda. Ponekad se ovo zdanje naziva i Prorokova džamija. Originalni mauzolej potiče iz sedmog veka, a večin onoga što postoji danas potiče s kraja sedamnaestog veka.
- Bir Barouta je ozgrađena 1676. godine od strane osmanskog vladara Mohammeda Bey, a sa ciljem da se okruži bunar koji je ušao u legendu. Po njoj, bunar je povezan za bunarom Zem – Zem u Meki. Ovaj podatak je veoma značajan za sve vernike, od kojih većina iskreno veruje u povezanost dva bunara.
- Džamija Triju Vrata se nalazi na oko 250 metara severoistočno od Bir Barouta. Osnovao ju je 866. godine Mohammed bin Kairoun el – Maafri, sveti čovek iz španskog grada Kordoba. Unutrašnjost je zatvorena za posetioce koji nisu muslimani. Džamija ima tri lučna portala ukrašena tekstovima iz Kurana na kufskom pismu. Takođe bogato je dekorisana geometrijskim i biljnim reljefima.
- Maison du Gouverneur je rezidencija iz osamnaestog veka u kojoj su boravili begovi ili paše Keruana. Enterijer palate je veoma raskošan, u kombinaciji kedra i tikovine, mermernih letvi, gipsanih lajsni, i elegantnih popločanih lukova koji ukrašavaju predsoblje, harem, kao i prijemnu salu za zvanične goste.
- Zaouia of Sidi Abid el-Ghariani datira iz četrnaestog veka. Ovde se nalazi grobnica sultana iz dinasije Hafasida, Moulay Hassana, koji je vladao od 1525 – 1543. godine. Unutra se nalaze veoma lepi primeri finog rezbarenja.
- Zaouia of Sidi Amor Abbada je prepoznatljiva po svojih sedam belih kupola. Građena je oko 1860. godine kao grob Sidi Amor Abbada, lokalnog kovača sa poklonom za proročanstvo. On je bio specijalizovan za pravljenje prevelikih stvari, poput džinovskih sidra koja su trabala da Keruanu obezbede mesto na zemlji.
- Medina Keruana je jedan od najboljih primera nekadašnjeg života. Za razliku od drugih, komercijalizovanizh medina, ovde se može reći da se vodi život koji je daleko od modernog. Većina ulica je prilično mirna, sa devastiranim fasadama, velikim i ukrašenim vratima i prozorima, lukovima i žaluzinama koje podsećaju više na Karibe nego na severnu Afriku. Ovde se nalazi nekoliko prodavnica i suvenirnica u kojima posetioci mogu da pazare kvalitetne ručno rađene proizvode.
- Bazeni Aghlabid su cisterne koje su podigli Aghlabidi u devetom veku. Ono što ih ističe jeste inžinjerska sofisticiranost. Voda je dopremana akvaduktom iz brda 36 km zapadno od Keruana, najpre u manje bazene, a zatim u veliki bazen, koji je 5 metara dubok i 128 metara u prečniku. U centru bazena nalazi se paviljon gde su se vladari odmarali tokom letnjih večeri.
- Keruan je biser istorijskog nasleđa Tunisa, i jedan od najznačajnijih verskih centara muslimanskih vernika. Ovo je grad bogate i slavne prošlosti, čiji ostaci i danas nemo stoje i podsećaju na to. Svim ljubiteljima arapske istorije i kulture ovo će biti neizostavna destinacija tokom posete tunisu. Pri poseti se svakako moraju uzeti u obzir običaji i pravila ponašanja. Keruan je sjajno mseto za dobro uživanje i usomene.