Kijev je glavni i najveći grad Ukrajine. Nalazi se u severnom delu centralne Ukrajine, i leži na reci Dnjepar. Prostire se na površini od 839 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 2 800 000 stanovnika. Kada se uračuna imigrantsko stanovništvo smatra se da ovaj broj prelazi tri miliona stanovnika. Kijev je administrativno posebna oblast u državi, i ekonomski, politički, naučni, sportski, i kulturni centar Ukrajine.
Na području Kijeva preovladava kontinentalna klima. Najtopliji meseci su jun i avgust, a najhadniji su decembar, januar, i februar, kada se temperature spuštaju do oko – 5 stepeni celzijusa.
Kijev je grad sa izuzetno bogatom i zanimljivom istorijom. Osnovao ga je knez Kij 482. godine, koji je pripadao istočnoslovenskom plemenu Poljani. Po Kiju je grad i dobio ime. Ovde su Rusi primili hrišćanstvo kada je veliki knez Vladimir 988. oženio vizantijsku princezu Anu. Kijev je bio centar prve ruske države poznate kao „ Kijevska Rusija “. Taj period trajao je od devetog do trinaestog veka, kada je usledila velika mongolska najezda koja je protutnjala Evropom. Grad je te 1240. godine uništen u potpunosti, čime je njegov značaj nestao za narednih nekoliko vekova. Najpre se Kijev potpao pod Veliku Kneževinu Litvaniju, a zatim se našao pod vlašću Poljsko – litvanske Unije. Kijev je počeo da se razvija kada je stvorena Zaporoška Republika 1649. godine. Ukidanjem ove tvorevine Kijev je sredinom osamnaestog veka potpao pod vlast Ruske Carevine. Ovo je bilo veoma značajno, jer je pod Rusima grad počeo da doživljava period mira i razvoja. Kijev je osetio sve pozitivne posledice Industrijske revolucije, što ga je učinilo veoma razvijenim u zastarelom feudalnom Carstvu. Stvaranjem Sovjetske Ukrajine u okvirima Sovjetskog Saveza Kijev je imao veliki značaj. Postao je 1934. godine prestonica ove sovjetske Republike. Staljinistički teror odneo je veliki broj života u Kijevu, pa je Hitlerov dolazak 1941. dočekan za olakšanjem. Nacistička okupacija grada dovela je do istrebljivanja slovenskog i jevrejskog stanovništva, ali je Kijev ubrzo posle rata počeo da se obnavlja. Nedugo potom Kijev je postao treći po značaju grad u Sovjetskom Savezu, i to je ostao sve do raspada države 1991. godine. nakon osamostaljenja Ukrajine Kijev postaje njen glavni grad. Danas nosi epitet „ majke svih staroruskih gradova“. Kijev je danas moderan grad, i veoma atraktivna turistička destinacija, koja svojim posetiocima ima mnogo toga da ponudi.
Turističke atrakcije u Kijevu su :
- Katedrala Svete Sofije izgrađena je između 1011 – 1018. godine od strane kneza Jaroslava Mudrog. Ovo je jedna od najstarijih sačuvanih crkava u Kijevu. Ova veličanstvena crkva sa trinaest kupola danas je muzej, nacionalno svetilište, a nalazi se pod pokroviteljstvom UNESCO – a. Dekorisana je sa 260 kvadratnih metara jedinstvenih mozaika iz jedanaestog veka, i sa 3 000 kvadratnih metara očuvanih fresaka. Najpoznatija je freska Bogorodice Orante, za koju se kaže da dok ona stoji netaknuta postojaće i grad Kijev.
- Pechersk Lavra je manastir smešten iznad reke Dnjepar, a koji je osnovan od strane monaha još 1051. godine. spektakularne strukture manastira naknadno su dodavane u klasičnom vizantijskom i ukrajinskom baroknom stilu. Kompleks se prostire na nekoliko brda i poseduje brojne crkve, tornjeve, i podzemne tunele sa drevnim grobnicama i drugim objektima. Na 96, 5 metara izdiže se manastirski toranj iz osamnaestog veka, sa koga se pruža veličanstvena panorama na Kijev. Ovde se nalaze i razni muzeji, poput Muzeja istorijskog blaga i nakita, Muzeja ukrajinske dekoracije i primenjene umetnosti, i Muzej minijatura.
- Katedrala Svetog Andrije je projektovana u periodu od 1749 – 1754. godine. njen projektant bio je italijanski arhitekta Bartolomeo Rastrelli. Katedrala Svetog Andrije je jedan od najslavnijih primera barokne arhitekture, a nalazi se na mestu gde je Sveti Andrija zabio krst i prorekao „ Ovde će rasti veliki hrišćanski grad “.
- Katedrala Svetog Vladimira je izgrađena 1882. godine u neo – vizantijskom stilu. Ova prelepa žuto – bela katedrala je sedište patrijarha Ukrajinske Pravoslavne crkve, i nezaobilazna je atrakcija Kijeva.
- Ukrajinski muzej i statua posvećena „ Velikom otadžbinskom ratu “ – Preko 500 tona teška Majka Domovina od nerđajućeg čelika, koja drži mač i štit, podignuta je 1981. godine. u unutrašnjosti se nalazi muzej sa preko 15 000 eksponata koji prikazuju različite faze i aspekte Drugog svetskog rata. Ovaj memorijalni kompleks poseduje i izložbeni prostor sa starom i modernom vojnom opermom, a tu je i muzej posvećen ratu u Avganistanu.
- Katedrala Svetog Mihaila je prvobitno izgrađena u devetom veku, ali je tridesetih godina prošlog veka srušena prilikom komunističkog „ renoviranja “ Kijeva. Veći deo mozaika koji se nalazio u crkvi danas je u Sankt Peterburgu u Rusiji. Devedesetih godina započelo se sa obnovom prvobitne katedrale, i rezultat je bio veličanstven. Izvan zidina katedrale nalazi se prvi spomenik u Ukrajini koji je posvećen uspomeni na deset miliona žrtava staljinističkog terora gladi od 1932 – 1933.
- Zlatna kapija – Ovaj utvrđeni zid defiisao je granice grada i služio je za odbranu od osvajača u prethodnim vekovima. Datira iz 1037. godine, iz perioda vladavine Jaroslava Mudrog. U prvobitno stanje vraćen je 1983., a danas služi kao Istorijski muzej.
- Nacionalna opera se nalazi u centru Kijeva, i jedinstvena je po svom veličanstvenom enterijeru. Ovde nastupaju najbolji ukrajinski umetnici, stoga je preporučljivo da se ovo zdanje poseti.
- Palata Mariyinsky podignuta je u periodu od 1750 – 1755. u baroknom stilu. Njen projektant bio je Bartolomeo Rastrelli. Danas palata služi za zvanične državne prijeme, predsedničke sastanke, i internacionalne konferencije.
- Nacionalni muzej Černobilj posvećen je najvećoj ekološkoj katastrofi u istoriji, koja se dogodila 26. aprila 1986. godine u nuklearnoj elektrani Černobilj. Preko 7 000 eksponata, u pet velikih hala, prikazuje detalje iz ovog veoma tragičnog događaja. Tu su tajna dokumenta, mape, fotografije, lične stvari, a omogućen je i audio – vizuelni prikaz koji opisuje taj događaj.
- Kijev je jedan od najstarijih gradova Evrope. Ovo je dragulj ukrajinske, ruske, ali i evropske istorije i kulture. Posetioci mogu da uživaju u brojnim kulturno – istorijskim spomenicima koje ovaj grad nudi. Ali ne samo to. Ovde se može uživati u restoranima u kojima se prave najukusnija ukrajinska i strana jela, barovima i kafićima, kao i u noćnim klubovima u kojima provod traje do ranih jutarnjih sati. Kijev je grad za nezaboravnu zabavu i uživanje.