Košice je grad smešten u istočnom delu Slovačke, u Košičkoj kotlini. Nalazi se u Košičkom kraju, čiji je ujedno administrativni centar. Prostire se na površini od 242, 76 kvadratna kilometra, a u njoj živi oko 239 000 stanovnika. Košice je drugi po veličini grad u Slovačkoj, i veoma značajan kulturni i privredni centar ove države.
Na području Košica preovladava umereno kontinentalna klima, sa toplim letima, i relativno blagim zimama.
Prostor na kome se nalaze Košice bio je naseljen još u praistoriji. Nakon nestanka Rimskog Carstva ovde je već bilo nastanjeno slovensko pleme. Košice se prvi put pod tim nazivom pominju 1230. godine. svoj grb Košice su dobile 1369. godine, što ih čini gradom sa najstarijim grbom u Evropi. Tada je grad već bio pod vlašću ugarske krune, a bio je naseljen Mađarima i Nemcima. Svoj današnji grb Košice su dobile 1502. godine, i od tada se gradska obeležja nisu menjala. Grad je doživeo teška stradanja tokom petnaestog i šesnaestog veka, a bio je i sedište pobuna protiv austrijskih Habzburga. Od sedamnaestog veka Košice su počele da se obavljaju i razvijaju. Grad postaje versko, kulturno, i privredno središte severne Ugarske. U devetnaestom veku najveći broj stanovnika činili su Mađari i Jevreji. Nakon Prvog svetskog rata došlo je do komplikacija tokom odlučivanja kojoj državi će pripasti Košice. Mađarsko negodovanje nije imalo uspeha i grad je pripao novoosnovanoj Čehoslovačkoj 1919. godine. etnički sastav stanovništva postepeno se menjao, što je posledica jačeg doseljavanja Slovaka. Podelom Čehoslovačke Košice su 1938. godine predate Hortijevoj Mađarskoj, što je u mnogome promenilo etničku sliku grada. Jevrejsko i slovačko stanovništvo teško je stradalo tokom ratnih godina. Nakon rata Košice su vraćene Čehoslovačkoj, što je rezultiralo masovnim iseljavanjem Mađara. Grad je tokom komunističke ere nastavio da se razvija, što je dovelo do naglog povećanja broja stanovnika. Danas je ovo jedan od najznačajnijih privrednih, kulturnih, i verskih centara u Slovačkoj. Košice su proglašene za Evropsku prestonicu kulture 2013. godine.
Košice su grad sa najvećim istorijskim centrom u Slovačkoj. Ovo je danas veoma popularna destinacija na turističkoj mapi ove centralnoevropske države.
Turističke atrakcije u Košicama su :
- Katedrala Svete Elizabete izgrađena je između 1378. i 1508. Godine, i smatra se za remek delo gotičke arhitekture. Ovo je najstarije arhitektonsko zdanje u Košicama. Posebno se stiče krilati glavni oltar sa tri velike statue i 48 panela slika. Katedrala se prostire na površini od 1 200 kvadratnih metara, a njen kapacitet iznosi preko 5 000 ljudi. Ovo je čini najvećom crkvom u Slovačkoj, a takođe je i najistočnija katedrala u Evropi.
- Kapela Svetog Mihaila je najverovatnije izgrađena u prvoj polovini četrnaestog veka. bila je deo parohijske crkve i služila je kao grobljanska kapela. Spoljna dekoracija kapela urađena je u gotičkom stilu. Na oltaru u kapeli nalazi se slika pokrovitelja mrtvih, Svetog arhangela Mihaila koji ubija aždaju. Na bočnim stranama nalaze se arhangeli Gavrilo i Rafael. Kapela je služila za potrebe Slovačke crkve, dok je katedrala bila deo Nemačke i Mađarske crkve.
- Dvorac Košica – Od originalnog dvorca danas su ostale samo ruševine. Najverovatnije ga je podigao palatin Omodej nakon smrti poslednjeg Arpada. Gradnja je počela 1301. godine, ali nije bila završena tokom života palatina. Kasniji vlasnik dvorca postala je porodica Bebek, ali se stanovništvo Košica nije slagalo sa time. Uredbom kralja iz 1430. dvorac je sa celokupnim imanjem pripao građanima Košica. Time zapravo počinje period propadanja ovog zdanja. Danas se mogu videti i prepoznati temeljni delovi dvorca, što se svakako preporučuje pri poseti Košicama.
- Toranj Svetog Urbana je zvonik na katedrali Svete Elizabete, a posvećen je Svetom Urbanu. Toranj je proglašen 1970. godine za nacionalni spomenik kulture, zajedno sa katedralom i kapelom Svetog Mihaila. Kula je izgrađena na prelazu iz četrnaestog u petnaesti vek u gotičkom stilu. Katedrala i toranj izgoreli su u velikom požaru 1556. godine, tokom koga su se zvona istopila. Do modifikacije je došlo 1775., i tada je ovo zdanje dobilo svoja barokna obeležja. Toranj je ponovo stradao u požaru 1966. godine, a obnovljen je u periodu od 1967 – 1971.
- Gradsko utvrđenje – Gradnja gradskih zidina počela je oko 1260. godine. Prvobitni zid bio je oko 1, 2 – 1, 5 metara debeo i visok 6, 8 metara. Glavni odbrambeni zid utvrđen je sa devet bastiona tokom petnaestog veka. Gradsko utvrđenje oštećeno je u požaru iz 1556., ali je zbog opasnosti od turskog napada došlo do njegove brze popravke. Charles III naredio je 1713. godine da se tvrđava sruši. Arhivska građa vezana za utvrđenje čuva se u muzeju u zatvoru Miklušova.
- Državno pozorište Košice smešteno je u jedinstvenoj i predivnoj istorijskoj zgradi.Izgrađeno je na mestu srednjevekovne Gradske kuće koja nije korišćena od šesnaestog veka. pozorište je pušteno u rad 1788., iako je zgrada bila završena dve godine kasnije. Prvobitno zdanje je podignuto u klasicističkom stilu, a njegovi projektanti bili su Stephen Brocký i Joseph John Taller. Nova zgrada podignuta je u neo – baroknom stilu 1899. od strane arhitekte Adolfa Langa. Devedesetih godina prošlog veka izvršena je potpuna rekonstrukcija zgrade pozorišta.
- Košice su jedinstven grad u Slovačkoj. Ovo je grad kulture, ali i vrhunske zabave. Posetiocima se nudi mnogo toga kako bi u Košicama doživeli nezaboravno iskustvo. Grad je ispunjen muzejima, galerijama, bioskopima, restoranima, kafićima, kao i noćnim klubovima. Noćni život u gradu naročito je razvijen. Tu su i šoping centri za savršenu kupovinu. Košice je vrhunska destinacija za savršeno uživanje i odmor.