La Korunja je grad smešten na severozapadu Španije, na obali Atlanskog okeana. Nalazi se u španskoj pokrajini Galicija, i ujedno je glavni grad provincije Korunja. Prostire se na površini od 37, 83 kvadratna kilometra, a u njoj živi oko 245 000 stanovnika. Korunja je grad koji se poslednjih decenija ulaže mnogo u oblasti infrastrukture, saobraćaja, kulture, i sporta.
Na području Korunje preovladava okeanska klima, sa snažnim uticajem Golfske stuje. Leta su topla, a zime blage.
Još u vreme Rimljana Korunja je bila značajna luka. U njihovim rukama grad je ostao sve do petog veka, a nakon toga je neko vreme doživljavao istu sudbinu kao i ostatak poluostrva. Tada su ovom regijom krstarili brojni varvarski narodi. Pod današnjim imenom Korunja se prvi put pominje u trinaestom veku, a u naredna dva veka grad se intenzivno razvijao. S kraja šesnaestog veka razvila se priča o Mariji Piti, čije se ime vezuje za uspešnu odbranu grada tokom engleske opsade 1589. godine pod komandom Francisa Drakea.
Danas je Korunja grad koji se konstantno razvija. Ujedno je veoma popularna turistička destinacija za brojne posetioce iz celog sveta.
Turističke atrakcije u Korunji su :
- Herkulesov toranj je možda najstariji svetski svetionik. Izgrađen je od strane Rimljana u drugom veku, a rekonstrukciju je doživeo 1790. godine po naređenju Karla III. Svetionik je visok 104 metra, i a njega se pruža spektakularan pogled na grad i obalu. Nalazi se na UNESCO – voj listi svetske baštine.
- Trg Maria Pita duguje ime lokalnoj junakinji koja je 1589. godine oglasila alarm kada je engleska vojska pod komandom Francisa Drake pokušavala da prodre u grad. Trg je sa tri strane okružen zgradama, a na njemu se nalazi i Gradska kuća.
- Crkva Santiago je građena u mešavini rimskog i gotičkog stila. Nalazi se u starom gradu, i danas je očuvana gotovo u originalnom srednjevekovnom obliku.
- Plazuela de Santa Bárbara je mesto mira u starom gradu. Ovaj mali trg je lokacija izabrana za održavanje recitala i koncerata na festivalu Maria Pita u avgustu. Ovde se nalazi i istoimeni manastir koji oslikava staru rimsku gradnju. Ovo je sjajno mesto za odmor i uživanje u tišini.
- Muzej likovnih umetnosti je posvećen umetnosti od šesnaestog do dvadesetog veka. ovo je ogromni, svetlošću ispunjen prostor sa velikim brojem neprocenjivih umetničkih dela.
- Dvorac San Anton se nalazi u samom centru starog grada. Izgrađen je u šesnaestom veku po naredbi španskog kralja Filipa II, a tokom vekova služio je za odbranu La Korunje. Danas se u njemu nalazi Arheološki i istorijski muzej, kao i vrlo zavidna kolekcija escajga.
- Paseo Marítimo je sjajno mesto za šetnju i rekreaciju. Ovo je šetalište koje se proteže oko celog starog grada, od plaže Orzon do trga Maria Pita. Za sve koje ne žele da pešače šest kilometara, ovde se saobraća tramvajski saobraćaj.
- Stadion Riazor je jedna od nezaobilaznih atrakcija grada. Na njemu svoje utakmice igra španski fudbalski klub Deportivo de La Coruna. Građen je od 1940 – 1944. godine, a kapacitet mu je 34 600 sedišta. Na nejmu se igrala finalna utakcima Svetskog prvenstva 1982. godine između Španije i Portugala. Ovo predivno zdanje sa dugom istorijom je sjajna lokacija za sve ljubitelje fudbala.
- La Korunja je grad kulture, ali i dobre zabave. Posetioci mogu da se upute na neku od prelepih plaža koje se u ovom gradu nalaze. Tu su plaže Orzan i Riazor, i do njih se može lako stići iz grada. Zbog velikih talasa savršene su za surfere. San Amaro je plaža smeštena u blizini Herkulesovog tornja, u uvali gde je voda znatno mirnija. Slična je i plaža das Lapas. La Korunja je grad dobre kuhinje. Veoma popularni su tapasi koji se prave u delu grada pod imenom Calle Estrella. Jedan od specijaliteta je i hobotnica sa krompirima, a tu su i brojne pite sa raznim filovima, na primer od tune i papričica, ili mlevenog mesa i luka. Estrella Galicija, lokalno pivo je svakako piće koje se ne sme propustiti. La Korunja je grad koji posetiocima nudi sjajno i nezaboravno uživanje i provod.