La Vanille Crocodile Park na Mauricijusu je jedna od najvećih atrakcija ove ostrvske države. Osnovan je 1985. godine, a nalazi se na krajnjem jugu ostrva. Ovaj deo ostrva je više nego bilo koji sačuvao osećaj „ starog Mauricijusa “, bilo da se tiče manira ljudi, njihove tradicije ili netaknutog pejzaža.
Park je naseljen sa preko 1 000 krokodila, uglavnom dobijenih sa Madagaskara, a takođe je dom za džinovske kornjače, majmune, džinovske iguane, kao i drugih egzotičnih vrsta. Takođe, ovaj rezervat je dom za preko 20 000 vrsta različitih insekata smeštenih u insektarijumu. Tu su i jeleni, zečevi, slepi miševi, divlja svinja, i tako dalje. Posetioci šetajući kroz ovu oauz prirode mogu da dožive jedinstveno iskustvo, i da uživaju u neponovljivom ambijentu koje rezervat nudi.
Čovek od koga je potekla ideja o osnivanju rezervata je Owen Griffiths, biolog i kooosnivač ovog spektakularnog mesta. On je došao na ideju da se na ostrvo Rodrigues ponovo vrate džinovske kornjače. Njihovo prisustvo na ostrvu opisao je François Leguat pre više od tri stotine godina. Sa raznih mesta počela su da se prikupljaju ova jedinstvena stvorenja, i na taj način je rođena ideja o ovom mestu. Kako bi se posetioci što bolje upoznali sa La Vanille, najbolje je da saznaju nešto o stanovnicima ovog rezervata.
- Nile krokodil je najveća vrsta krokodila pronađena u Africi i na Madagaskaru. Nije neobično da dostigne dužinu od 7 metara, mada prosek za njegov rast iznosi oko 5, 2 metra za mužjake, i oko 3, 5 metara za ženke. Prosečan životni vek ovih krokodila je između šezdeset i sto godina. Godišnje pojedu oko 120 kilograma hrane, a sami su teški preko 500 kilograma. U rezervatu živi preko 2 000 krokodila.
- Kajmani su u rezervat stigli iz Brazila, a posetioci mogu da vide razliku između njih i krokodila.
- Kornjače su nekada bile redovan stanovnika Mauricijusa. Međutim, vremenom je njihov broj naglo opadao kako je čovekov uticaj bivao sve veći. Takođe, njihovom nestanku doprinele su i svinje i pacovi, koji su uzimali jaja kornjača i njima se hranili. Kornjače koje se mogu videti u rezervatu stigle su sa Sejšela osamdesetih godina devetnaestog veka. Danas ih u rezervatu ima preko 1 000.
- Zelena iguana je ime dobila posvojoj boji. Potpuno odrasle iguane su između 120 i 180 centimetara duge, ali mogu da dostignu i do 210 centimetara.
- Gekos je jedan od najmanjih stanovnika rezervata. On dostiže dužinu od oko 28 centimetara.
- Mauritian day gecko je endemska vrsta sa Mauricijusa, i može se videti u južnom, centralnom i istočnom delu ostrva. Najčešće se nalazi na drveću i u žbunju, mada je i česti stanovnika bašta i kuća.
- Majmune su na Mauricijus najverovatnije doneli Holanđani tokom sedamnaestog veka ili Portugalci tokom šesnaestog veka. Ovi makakiji su veoma sucijalna bića, žive u grupama ili individualno. Karakteristični su po brkovima.
- Rezervat je dom i za domaće životinje. Ovde se mogu videti koze i svinje, koje su na Mauricijus stigle još početkom sedamnaestog veka.
- Divlja svinja je naročiti stanovnik Mauricijusa. Ovaj predak domaće svinje dostiže dužinu od preko 150 centimetara, dok mu težina varira. Divlja svinja je na Mauricijus stigla 1606. godine, a doneli su je Holanđani.
- Slepi miševi su jedina endemska vrsta sisara na Mauricijusu. Kada je ostrvo otkriveno, na njemu je verovatno boravilo šest vrsta slepih miševa.
- Mungosi pronađeni na Mauricijusu svoje poreklo vode iz Indije. S obzirom da je njihova specijalnost ubijanje zmija, može se s pravom reći da su veoma popularni stanovnici Mauricijusa.
- Park je dom i raznih vrsta ribe. Ova stvorenja stigla su sa različitih strana sveta, a neka od njih su som, jegulja, šaran i druge.
- Pored brojnih životinjskih vrsta, rezervat je mesto i drugih atrakcija. Ovde se nalazi „ Jungle Adventure Playground “, igralište za decu smešteno do džinovskih kornjača. Posetioci mogu da posete muzej ili muzej fosila, gde mogu da vide ostatke životinja stare 100 miliona godina. Za nezaboravne uspomene tu je foto suvenir, gde posetioci mogu da se slikaju sa nekom od životinja. Rezervat čini i bujna vegetacija, sačinjena od autohtonih i retkih biljnih vrsta. Ambijent koji fauna rezervata stvara, čini da je ovo mesto prava oaza mira i uživanja.
- La Vanille rezervat je jedinstveno mesto na Mauricijusu. U trenutku kada priroda uzmiče pred čovekom, na jednom prostoru se mogu videti delići nekadašnjeg sjaja Mauricijusa. Ovaj rezervat prirode posetiocima nudi jedinstvenu priliku da vide neke od najređih i najegzotičnijih životinjskih vrsta. Takođe, ovo je mesto zabave. Posetioci mogu da uživaju i u hrani koja se sprema u restoranu, da hrane životinje, da se sa nima slikaju, i drugo. Prava šteta bi bila doći na Mauricijus, a ne posetiti rezervat La Vanille.