Marakeš je grad smešten na jugozapadu Maroka, u podnožju planine Atlas. Nalazi se u marokanskoj pokrajini Fez – Bulman. Marakeš se prostire na površini od 6,2 kvadratna kilometra, a u njemu živi oko milion stanovnika. Ovo je četvrti po veličini grad u Maroku, i veomaa značajna destinacija na turističkoj mapi ove zemlje. Svake godine Marakeš posećuje nekoliko miliona turista.
Na području Marakeša preovladava vrela polu – bezvodna klima. Zime su blage i vlažne a leta topla i suva. Tokom zime temperature dostižu i do 12 stepeni celzijusa. dok se temperature tokom leta kreću između 28 i 29 stepeni celzijusa.
Prema predanju Marakeš je 1062. godine osnovao Yusuf ibn Tashfin. Bilo to tačno ili ne, ono što je sigurno je da je Marakeš već tokom vladavine njegovog naslednika, 1070. godine, postao prestonica Almoravida. Ebu Bekra je upravo iz Marakeša predovio svoje osvajanje severnog Maroka i Andaluzije. Njegov sin Ali ibn Yusuf uradio je mnogo da se grad uredi i proširi, a i danas su vidljivi ostaci njegovog zalaganja. U dvanaestom veku,tokom vladavine Abd al-Mu’mina, Almohadi su najpre osvojili severni Maroko, a potom 1147. godine i sam Marakeš. U njihovo vreme grad je doživeo teška stradanja, brojne građevine Almoravida su bile uništene. U drugoj polovini trinaestog veka na scenu stupaju Merinidi, koji prestonicu premeštaju u Fes. Marakeš je postao prestonica ponovo 1554. godine, tokom vladavine dinastije Saadi. Taj status je nanovo izgubio već u vreme dinastije Alaoutesa. Vekovima je Marakeš bio poznat po grobnicama sedam svetaca. Tokom kasnog sedamnaestog veka veliku popularnost je imao sufizam. Na zahtev sultana Abu Ali al – Hassan al – Yusi je osnovao festival posvećen ovim svecima. Grobnice nekoliko poznatih osoba, koje je premeštene u Marakeš, pretvorile su ovaj grad u hodočasničko mesto. Sve do 1867. godine evropskim hrišćanima je bilo zabranjeno da ulaze u grad. Sa druge strane, jevrejima nije bilo zabranjeno da dolaze u Marakeš. Francuzi su 1912. godine preuzeli upravu nad Marokom, a iste godine su njihove snage, nakon bitke kod Sidi Bou Othmana, ušle i u Marakeš. Od proglašenja nezavisnosti Maroka, Marakeš je počeo da se pretvara u turističku destinaciju. Stari grad Marakeša je 1985. godine stavljen na UNESCO – vu listu svetske baštine. Početkom dvadeset i prvog veka u grad su uložene velike pare, pa je on dobio brojne hotele i šoping centre, zadovoljivši time gotovo sve potrebe sve brojnijih turista. Marakeš je 2011. godine bio žrtva tragičnog terorističkog napada, u kome je stradalo petnaestoro ljudi. I pored svega, Marakeš je izuzetno značajna turistička destinacija na mapi Maroka, sa brojnim znamenitostima i atrakcijama.
Turističke atrakcije u Marakešu su :
- Djemaa el Fna je najpoznatije mesto u Marakešu, gde se mase ljudi okupljaju da gledaju grupe akrobata, bubnjare, plesače, i brojne druge izvođače. Ovo je najpoznatije obeležje Marakeša, a posetioci mogu biti sigurni da će se ovde neprestano vraćati.
- The Koutoubia je za Marakeš ono što je Kip Slobode za Nju Jork, ili ono što je Ajfelov toranj za Pariz. Uzdiže se na visinu od gotovo sedamdeset metara i vidljiv je kilometrima u daljinu. Koutoubia je orijentir koji dominira celim Marakešom, diže se iznad zgrada starog grada i ravnica na severu. Prvobitno su ga izgradili rani Almohadi, i ovo je najstariji i najočuvaniji toranj ove dinastije. Druga dva su Hassan kula u Rabatu i Giralda u Sevilji.
- The Souks of Marrakech se nalazi odmah iza Djemaa el Fna, uz Rue Souk Smarine. Na kraju ove ulice nalaze se dve trake, Souk el Kbir i Souk el Attarin. Posetioci treba da prate ove uličice i da uću u carstvo malih trgova koji su posvećeni određenim zanatima i proizvodima. Na prvi pogled izgleda da je ovo nešto ogromno i zbunjujuće, stoga se preporučuje korišćenje mape za lakše snalaženje. Takođe, u ovom delu grada ne manjka ni pomoći vodiča, bilo zvaničnih, bilo nezvaničnih.
- The Almoravid Koubba (Koubba el Baroudiyine) se nalazi naspram džamije Ben Zousse, na južnoj strani Place de la Kissaria. Na prvi pogled reč je o veoma jednostavnoj zgradi sa različito oblikovanim vratima i prozorima. Kada se ovoj zgradi priđe može se videti njen značaj, ovo je jedino zdanje koje je ostalo iz vremena Almoravida. Koubba potiče iz vremena vladavine sultana Ali Ben Zoussefa ( 1107 – 1143 ), a stil ovog spomenika se nalazi u korenu celokupne marokanske arhitekture. Ovaj stil su kasnije preuzeli i Almohadi i Merenidi.
- Muzej Marakeša se nalazi u veličanstvenom zdanju s kraja devetnaestog veka, palati Dar Mnebbi, na zapadnoj starni Place de la Kissaria. Palatu je originalno sagradio Mehdi Mnebbi ( 1894 – 1908 ), tadašnji marokanski ambasador u Londonu. Kupio ju je T’Hami el Glaoui, čuveni i dugovečni paša Marakeša iz vremena francuske uprave. Palata je obnovljena 1997. godine, i u njoj se danas nalaze izložbe tradicionalne i savremene marokanske umetnosti i skulpture.
- The Saadian Tombs su grobnice sakrivene daleko od nametljivijh očiju. Reč je o još jednoj izuzetnoj znamenitosti Marakeša otkrivenoj početkom dvadesetog veka. U grobnicama su bili sahranjeni svi članovi dinastije Saadi, ali je svakako najznačajniji sultan Ahmed el Mansour. Grobnice su veoma raskošno ukrašene, i svedoče o bogatstvu u umetnosti jednog veoma značajnog perioda marokanske istorije.
- Palata El Badi je najpoznatija palata u Marakešu. Njeno ime doslovno znači „ Neuporedivo “, a kada se upoređuje po raskoši i luksuzu, ovo je jedna od najlepših palat u svetu. sagradio ju je Ahmed Al Mansour između 1578. i 1602. godine. Tokom deset godina palata je trpela nasilje i pljačkanje od strane sultana Moulay Ismaila. Iako je danas značajno u ruševinama, ostaci ovog zdanja na veoma lep način svedoče o njenoj veličini i raskoši.
- The Mellah se nalazi istočno od Medine, a nekada se ovde nalazila jevrejska četvrt. Ovde ih je preselio sultan Abdullah Al – Ghalib 1558. godine. razlog tome je što je kraljevska porodica izuzetno cenila talente koje jevreji nose u sebi. Zaštićeno područje bilo je ograđeno zidovima i imalo je dve kapije. Mellah se razlikuje od ostatka Medine i izgleda kao grad sam po sebi. Danas je ovaj deo Marakeša pretežno naseljen muslimanima, dok se većina jevreja preselila u Casablancu, Francusku, ili Izrael.
- Palata Bahia je zdanje koje je prvobitno izgradio Si Moussa 1867. godine, ali je naknadno dograđivana od strane vezira i njegovog sina. Nedavno je vršena restauracija palate, tako da joj je vrađen njen izvorni sjaj i slava. Deo palate i danas koriste članovi kraljevske porodice, a čak je i taj deo otvoren za posete.
- Maison Tiskiwin je prelepa gradska kuća izgrađena početkom dvadesetog veka. Vlasnik kuće je holandski antropolog Bert Flint, koji je otvorio njena vrata za sve posetioce. Razlog tome je što se u ovoj kući nalazi muzej posvećen afričkim korenima Maroka. U njemu se nalazi jedinstvena kolekcija marokanskih predmeta i predmeta iz Sahare. Tu su tepisi, tkanine, nakit, odeća, i drugo.
- Dar Si Said je impresivn Muzej marokanske umetnosti. Zgradu je izgradio Si Said, polubart velikog vezira Bou Ahmeda. Ovo je ustvari manja verzija palate Bahia, ali sa finijom i impresivnijom dekoracijom. Muzej poseduje značajnu kolekciju marokanske umetnosti, uključujući nakit sa planine Atlas, stolariju iz osamnaestog i devetnaestog veka, berberske tepihe iz Visokog Atlasa, grnčariju, i drugo. Najznačajniji eksponat je mermerna posuda iz desetog veka, koju je iz Kordobe doneo sultan Ali Ben Youssef.
- Jardin Agdal je zbunjujuće veliko prostranstvo koje se prostire na preko 400 hektara i 3 kilometra u obimu, okruženo zidinama i kapijama na uglovima. Reč je o vrtovima sa sistemom za navodnjavanje, u kojima se mogu videti kajsija, limun, smokva, masline, i drugo. Za uživanje u veličanstvenom prirodnom prostranstvu Jardin Agdal je sjajno mesto.
- Jardin Menara je sličan agdalu, ali manji. Više je karakterističan po gajenju maslina nego po voćnjacima. Ovo je još jedno idealno mesto za uživanje u prirodi.
- Marakeš ima da ponudi još pregršt atrakcija i znamenitosti. Ovo je grad kulture i tradicije, festivala i raznih manifestacija. Posetioci mogu da uživaju u neprestanom uživanju, a stanovništvo ovog grada će učiniti da se oni osećaju kao kod kuće. Marakeš je vrhunska destinacija za nezaboravno uživanje i odmor.