Masada je drevna jevrejska tvrđava smeštena na istočnom obodu Judejske pustinje. Istočna strana Masade nalazi se na liticama od skoro 450 metara, a koje se spuštaju prema Mrtvom moru. Litice na zapadu izdižu se na oko 100 metara, a prilaz preko njih je veoma težak. Plato Masade ima romboidan oblik, a njegove dimenzije se kreću otpirilke 600 x 300 metara. na platou se nalaze ostaci drevnog utvrđenja, koje i danas svedoči o slavnim danima jevrejske države.
Masadu je, prema rimskom istoričaru Josifu Flaviju, podigao i utvrdio Irod Veliki negde između 37. i 31. godine pre nove ere. Tvrđava je imala da služi kao njegovo utočište u slučaju pobune. Bila je okružena zidinama dugim 1, 3 kilometara, a širokim oko 3, 7 metara. Trvrđava je imala oblik raskošnog dvora u klasičnom rimskom stilu na tri terase. Ovaj stil ostao je poznat kao takozvani „ viseći vrtovi “. U okviru utvrđenja nalazila su se brojna skladišta, cisterne za kišnice, barake, palate, kao i oružarnica.
Tvrđava Masada postala je naročito poznata kada je 66. godine nove ere izbio veliki Jevrejsko – rimski rat. Tada su Sikari, jedna od grupacija pobunjenika, preoteli tvrđavu od rimskog garnizona koji se u njoj nalazio. Tokom sledeće godine jeveji su počeli masovno sa svojim porodicama da dolaze u Masadu. Rimski upravnik Judeje, Lucije Flavije Silva, započeo je 72. godine opsadu utvrđenja. Nakon nekoliko neuspeha, Rimljani su izgradili bedem oko grada, a na zapadnoj strani su započeli izgradnju prilazne rampe. Kada su sledeće godine Rimljani započeli proboj zidina, u utvrđenju ih je dočekalo oko 1 000 branilaca. Oni su zapalili sve zgrade osim skladišta sa hranom, da bi nakon toga izvršili masovno samoubistvo. Ovaj poduhvat zauvek je ušao u istoriju kao krajnji čin herojstva i prkosa.
Tvrđava Masada je danas izuzetna atrakcija za sve posetioce Izraela. do njenog vrha vodi krivudavi put, kao i dve žičare. Na zapadnoj strani Masade se i danas nalazi čuvena prilazna rampa iz 73. godine, pa se i preko nje može doći do utvrđenja. Brojne građevine koje su se nalazile u Irodovom gradu su restaurisane, zajedno s unutrašnjm slikama u dve palate. Iz vremena opsade, pored prilazne rampe, sačuvani su i ostaci rimskog bedema, visokog oko 1 metar, kao i jedanaest rimskih kasarni. Ceo kompleks sadrži i druge objekte kojima je vraćen prvobitni sjaj. Masada se od 2001. godine nalazi na UNESCO – voj listi svetske kulturne baštine. Još 1966. godine Masada je sa sojom okolinom proglašena za nacionalni park, a iskopavanja u njoj su zabranjena 1998.
Masadu svake godine poseti oko 1, 2 miliona ljudi iz celog sveta. Masada je jedinstven spomenik antičkih vremena, i jedan od simbola jevrejske tragične istorije. Ovo predivno mesto iz koga odiše istorija je nezaobilazno tokom putovanja kroz Izrael. Masada je sjajna lokacija za nezaboravno uživanje u davno iščezlom svetu.