Odesa je grad smešten u jugozapadnom delu Ukrajine, na obali Crnog mora. Prostire se na površini od 163 kvadratna kilometra, a u njoj živi oko 1 000 000 stanovnika. Odesa je kulturno i istorijsko središte nekadašnje Ruske imperije i današnje Ukrajine.
Na području Odese preovladava umerena klima, na granici kontinentalne i polusuve klime. Zime su blage i suve, a leta topla sa većim brojem padavina.
Današnja Odesa osnovana je 1794. godine od strane ruske carice Katarine II. Sam ovaj prostor bio je naseljen još u antičko doba. Ovde se u starom veku nalazila grčka kolonija. Tokom srednjeg veka prostor Odese našao se u okvirima Kijevske Rusije, da bi njih zamenila Zlatna horda. Nakon Zlatne horde ovu regiju zauzima Velika Kneževina Litvanija. Odesa je 1529. godine pala pod vlast Krimskog kanata, vazala Osmanskog Carstva. Osmanlije su dosta radile na utvrđivanju Odese, ali su je Rusi ipak zauzele 1789., tokom Rusko – turskog rata od 1787 – 1792. godine. Na ruševinama nekadašnje turske tvrđave nastala je Odesa. Čuveni vojvoda od Rišeljea vladao je gradom od 1803 – 1814., i pri tom je učinio mnogo da Odesa postane uređeno mesto. Jedan od najčuvenijih događaja iz istorije Odese bilo je uplovljavanje oklonjače Potemkin 27. juna 1905.u gradsku luku, i odbijanje mornara da učestvuju u gušenju generalnog štrajka. Rumunske i nemačke trupe okupirale su Odesu tokom 1941. godine, nakon čega je stradao veliki broj stanovnika. Nakon Drugog svetskog rata Odesa je ponovo ušla u sastav Sovjetske Ukrajine, a od 2000. godine ponovo ima status slobodne luke.
Odesa je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na mapi Ukrajine, sa brojnim gradskim znamenitostima.
Turističke atrakcije u Odesi su :
- Primorskiy bulevar je najpoznatija ulica u Odesi. Ovo je omiljeno mesto ne samo lokalnog stanovništva, već i brojnih turista. Duž ulice raste veliki broj prelepih stabala različitih vrsta starih preko 100 godina. Iz bulevara se otvara sjajan pogled na more i arhitektonske znamenitosti grada. Na kraju ulice nailazi se na nesvakidašnji prizor, Potemkinove stepenice.
- Potemkin stepenice izgrađene su 1837. godine. Postale su simbol krvave bitke koja se odigrala 1905. između pobunjenih mornara i snaga lojalnih ruskom caru. Ovaj sukob ovekovečen je 1925. godine u čuvenom klasiku „ Oklopnjača Potemkin “, a jedna sekvenca filma naziva se „ Koraci Odese “, gde je sa stepenica prikazano užas i nasilje koje je gradom vladalo. Ono što je karakteristično za stepenice jeste optička varka, jer sa njihovog vrha ne mogu da se vide stepenice koje vode na dole. Kada se stoji dole to ipak nije slučaj.
- Spomenik vojvodi Rišeljeu stoji u podnožju Potemkin stepenica. Rišelje je bio prvi guverner Odese koji ju je pretvorio u veoma moderan grad za to vreme. Spomenik je podignut 1828. godine, nakon smrti vojvode.
- Deribasovskaya ulica je samo srce Odese. Ulicu odlikuju veličanstvena arhitektura, gomile ljudi koji ležerno sede na terasama brojnih kafića i restorana, kaldrma, i hladovina koju stvaraju stabla lipe. Ovo jedinstveno okruženje preživelo je čak i sovjetsko vreme. Ulica vodi do Gradske bašte sa fontanom, stari letnjikovac, i skulpturu lava i lavice. Ovde se mogu kupiti i suveniri u nekoj od brojnih suvenirnica.
- Opera je jedna od najboljih u Evropi, i to odmah iza Bečke opere. Odlikuje je veličanstvena arhitektura sačinjena u stilu bečkog baroka, sa elementima italijanske renesanse i francuskog rokokoa, i skulptuarnih grupa preuzetih iz grčke mitologije. Enterijer opereje impresivan, stoga se zaista preporučuje poseta ovom zdanju.
- Gradska kuća se nalazi na južnom delu Primorskiy bulevara. U ovom starom zdanju danas se nalazi gradska skupština. Ispred Gradske kuće izdiže se spomenik Aleksandru Puškinu.
- Spomenik Aleksandru Puškinu posvećen je ovom velikom ruskom pesniku. Izgradili su ga 1889. godine arhitekta K. Vasilyev i skulptor Z. Polonskaya. Puškin je u Odesi napisao neka od svojih najpoznatijih dela, a tu je napisao i deo čuenog romana „ Evgenije Onjegin “.
- Palata Potockiy je porodična kuća plemićke porodice Potockiy, a izgrađena je u devetnaestom veku. Unutrašnjost palate savršeno je očuvana. Takođe, pozanat je po sistemu podzemnih tunela koji vode u razlilčitim pravcima. U palati se danas nalazi Muzej lepih umetnosti sa kolekcijom originalnih dela poznatih umetnika od šesnaestog do devetnaestog veka. Tu se mogu videti Avazovsky, Shishkin, Repin, Savrasov, Roerich, i mnogi drugi.
- Palata Abaza je Muzej zapadne i orijentalne umetnosti, a građena je od 1856 – 1858. godine po projektu arhitekte Ottoa fon Abaza. Palata je sama po sebi muzej. Treba obratiti pažnju na Veliko stepenište, isklesano od Carrara mermera. Unutrašnjost zdanja je veoma bogato ukrašena. U muzeju se nalaze kolekcije holandskih majstora, porcelana iz perioda od osamnaestog do dvadesetog veka, skulptura i keramike iz Azije, Indije, i Kine, i drugo.
- Manastir Svetog Pantelejmona izgrađen je od strane monaha na Svetoj Gori. Ima pet kupola, a građen je u mešavini raznih arhitektonskih stilovaiz devetnaestog veka. veoma je specifičan po unutrašnjoj strukturi.
- Plaža Arcadia je najrazvijenija plaža u Odesi. Preko leta prostor plaže izgleda predivno, okružen cvećem, drvećem, ali i brojnim restoranima i kafićima sa čijih terasa se pruža sjajan pogled na more. Voda je dobra za kupanje, a takođe se nudi i mogućnost iznajmljivanja pedalina, čamaca, i drugih plovila. Za decu tu je Dečji svet Tropicano, a romantični mogu naći sjajna mesta za šetnje.
- Univerzitetske botaničke bašte osnovane su 1867., a u Frantsuzsky bulevar, gde se danas nalae, premeštene su 1880. godine. Ovde se mogu videti retke vrste biljaka, kao i preko 800 vrsta drveća i biljaka iz različitih klimatskih zona. U pozadini bašta pojavljuje se more, pa je doživljaj pri poseti ovog mesta zaista sjajan.
- Odesa je grad koji posetiocima pruža mnogo toga. Ovde se mogu videti savršeno očuvani i jedinstveni kulturno – istorijski spomenici. Ovde se može uživati u nekom od brojnih restorana, kafića i barova. Tu su i šoping centri, a za potpuno uživanje služi predivna plaža Arcadia. Odesa je destinacija za potpuno uživanje i odmor.