Piramide u Gizi, ili Velike piramide, smatraju se za jedno od sedam svetskih čuda starog sveta. nalaze se u Egiptu, u blizini glavnog grada Kaira. Od svih čuda antičkog sveta piramide su najstarije, i jedine očuvane. Tri monumentalne građevine sačinjavaju jedinstvene arhitektonske strukture koje svedoče o moći i misterioznosti drevnog Egipta. Pored tri piramide ovde se nalazil i čuvena skulptura Sfinge, koja stoji ispred i čuva ulaz u grobnice faraona. Takođe, ambijent upotpunjuje Sunčev brod, pronađen 1954. godine, za koga se veruje da je u njemu simbolično Keops prevezen u zagrobni svet. Tokom novije istorije pristupilo se opsežnim istraživanjima piramida. I danas one predstavljaju svojevrsnu misteriju, zbog čega često kruže razne priče i teorije oko njihove gradnje. Njihovo podizanje se pripisuje gotovo svim neistraženim pojavama i bićima, od Atlantiđana do vanzemaljaca. Pirmide su ostavljale izuzetan utisak na sve koji su se pod njima našli. Najčuveniji je ostao govor Napoleona Bonaparte pred bitku sa Mamelucima 1798. godine. On je, bodreći svoje vojnike tada rekao : „ Napred! Zapamtite da sa onih spomenika tamo preko gleda na vas četrdeset vekova! “.
Keopsova piramida
Keopsova piramida izgrađena je po naređenju faraona Kufua, odnosno Keopsa. Keops je bio vladar iz četvrte egipatske dinastije, i vladao je od oko 2620. do oko 2580. godine pre nove ere. Iako se o samom faraonu eoma malo zna, iza njega je ostala jedna od najpoznatijih građevina sveta. Piramida je visoka 138, 75 metara, dužina joj je 225 metara, a obuhvata površinu od 5, 3 hektara. Kada je bila izgrađena uzdizala se na visini od 145, 75 metara, ali je zub vremena odneo tih desetak centimetara. Grčki istoričar Herodot ostavio nam je delimičan prikaz gradnje ove piramide. Prema njegovima rečima pripreme za gradnju trajale su čitavih dvadeset godina. Na piramidi je radilo 100 000 ljudi, dvadeset godina po tri meseca godišnje. Piramidu je sačinjavalo oko 2, 5 miliona blokova, koji su se klesali u kamenolomu sa desne obale Nila. Težina blokova kretala se od dve do četiri tone. Granitni blokovi koji su se postavljali na plafon u kraljevskom salonu težili su preko 50 tona. I danas pokušava da se odgonetne kako je bilo moguće izvršiti tako veliki poduhvat. Otuda brojne teorije o posetiocima iz drugih dimenzija koji su ostavli svoj trag na zemlji u vidu građevina neobičnog izgleda. Na severnoj strani piramide nalazi se ulaz. Kroz nju vodi više prolaza, hodnika i galerija. Hodnici vode ili u kraljevsku odaju, ili u neke od pomoćnih prostorija. Crveni, granitni sarkofag bio je svega jedan centimetar uži od samog ulaza u grobnicu. Sve do devetnaestog veka Keopsova piramida bila je najveća građevina nasvetu. Kada bi se popunio prostor ove piramide došli bi smo do podatka da u nju mogu da stanu katedrala Svetog Petra u Rimu i katedrale u Milanu i Londonu zajedno. Piramida impozantnih dimenzija i oblika i danas predstavlja jednu od najvećih misterija ljudske civilizacije.
Pored Keopsove, ceo kompleks sačinjavaju još dve piramide.
Kefrenova piramida
Kefrenova piramida je znatno manje od Keopsove. Kefren je bio sin Keopsa, i poput svog oca, i on je iza sebe ostavio impozantnu građevinu. Njegova piramida je znatno manja od Keopsove, ali je očuvana u daleko boljem stanju. Iako se čini da je viša od Keopsove, ona je za osam metara niža. Ono što ostavlja utisak veličine jeste činjenica da se ona nalazi na višem tlu. Kefrenova piramida izgrađena je od granitnih blokova koji teže nekoliko tona, i crvenom bojom odražavaju kontrast u belim alabasterskim podovima. Istočna strana piramide otkriva ostatke hrama u kome su se odvijali pogrebni rituali za pokojnog vladara. Ulaz u piramidu nalazi se na severnoj strani. Na vrhu se nalazi očuvani deo spoljašnjeg glatkog omotača. Godine 1860. francuski arheolog Auguste Mariete pronašao je impozantni Kefrenov kip nizvodno od same piramide.
Mikerinova piramida
Mikerinova piramida je mnogo manja od prethodne dve. Ono po čemu se ova piramida izdvaja jesu njene tri pomoćne piramide. Mikerinova piramida bila je visoka 65, 5 metara, ali zbog oštećenja ona danas ima visinu od 62 metra. Mikerin je bio faraon iz četvrte dinastije. Smatra se da je vladao od 2532 – 2504. godine pre nove ere, ali za tu tvrdnju nema dovoljno čvrstih dokaza. Mikerinova piramida u svojoj unutrašnjosti sadržala je posebnu prostoriju namenjenu sahranjivanju nekog od članova kraljevske porodice, možda čak i faraona lično. Prostorija je prekrivena granitnim počama izuzetnog kvaliteta. Mikerinov pogrebni kompleks bio je bogato ukrašen velikim brojem kipova, a jedan od najpoznatijih je takozvana Mikerinova trijada koja faraona prikazuje između boginje Hator i personifikacije egipatske pokrajine.
Velika Sfinga
Velika Sfinga je najveća i najčuvenija statua sfinge. Reč je o ležećoj figuri bića sa lavljim telom i ljudskom glavom. Njeno podizanje vezuje se za vladavinu četvrte dinastije, čiji su članovi i sahranjeni u piramidama smeštenim iza nje. Preko 4 000 godina ovo mitološko biće stražari čuvajući ulaze u grobnice faraona. Sfinga je duga 73, 5 metara, široka je 6 metara, a visoka je oko 20 metara. njene ispržene noge duge su oko 15 metara. Sfinga je izgrađena od kamenih blokova krečnjaka koji su preostali nakon gradnje Keopsove piramide. Sudbina Sfinge tokom vekova ostavila je na njoj brojne tragove i oštećenja. Ova građevina duga je ležala zatrpana peskom, a njeni delovi su se lomili i otpadali. Sfingi fali oko jedan metar široki nos. O otkidanju nosa širile su se razne priče, a ta scena je čak duhovito opisana u filmu o Asteriksu. Prva iskopavanja oko ovog zdanja započela su 1817. godine. Sfinga je u potpunosti iskopana 1925. godine. I danas ova građevina ponosno stoji ispred tri velike piramide, mada su oštećenja na njoj veoma primetna.
Ceo kompleks u Gizi nalazi se od 1979. godine na UNESCO – voj listi svetske baštine. Iako ovo nisu jedine piramide u Egiptu, one su daleko najpoznatije. Keopsova je svakako svoje mesto zaslužila kao jedino preostalo čudo antičkog sveta. Piramide su Gizi, zajedno za Sfingom, su najposećenija turistička atrakcija u egiptu. Svake godine ljudi sa svih strana sveta dolaze da se dive ovim monumentalnim građevinama. Piramide u sebi zaista kriju nešto mistično i misteriozno, i ne smeju se propustiti prilikom posete Egiptu. Utisak koji piramide ostaju je jedistven i ostaje za ceo život.