Viktorija je glavni grad ostrvske države Sejšeli. Nalazi se na severoistočnoj obali najvećeg ostrva Mahe, i u njoj se nalazi jedina luka u celom arhipelagu. U Viktoriji živi oko 23 000 stanovnika, što čini oko trećinu ukupne populacije Sejšela.
Na području Viktorije preovladava umerena tropska klima. Zime su kišovite a leta relativno suva. Prosečna godišnja temperatura ima veoma malu varijaciju između 25 i 29 stepeni celzijusa.
Sejšeli su bili nenaseljeni sve dok se 1744. godine, na mestu gde se danas nalazi luka Viktorije, nije usidrio francuski moreplovac Lazare Picault. Tada je on ovo mesto nazvao Port Royal. Pariskim sporazumom iz 1814. Godine arhipelag je zvanično došao u ruke Britanaca. Tada je, u čast britanske kraljice Viktorije, ovde podignuto naselje sa nekoliko stotina drvenih kuća. Naselje je 1838. godine dobilo ime Port Victoria. Broj stanovnika se do 1825. popeo na oko 7 000, a stanovništvo se mahom bavilo uzgojem šećerne trske, kokosa i pamuka. Kada su Sejšeli 1976. godine zvanično postali nezavisna država u okviru Komonvelta, Viktorija postaje glavni grad te države. Danas je Viktorija jedna od atraktivnih lokacija na ovoj egzotičnoj destinaciji.
Turističke atrakcije u Viktoriji su :
- State House ( Court House, Post Office) – Ove javne zgrade su jedine građevine u glavnom gradu Sejšela koje potiču iz starijih vremena. State Hose izgrađena je 1910. godine i poseduje temelje i grob guvernera iz osamnaestog veka, Le Chevalier Jean Bapticte Queau de Quinssy. Ovaj čovek ostao je upamćen kao „ veliki kapitulator “, zbog načina na koji je izdejstvovao predaju Sejšela Britancima. U blizini se nalazi i statua Pierre Poivre, čoveka koji je u osamnaestom veku na Sejšele doneo začine.
- Botanička bašta je osnovana pre gotovo jednog veka, a prostire se na površini od 6 hektara. Poseduje veliki broj domaćih i uvezenih biljaka i drveća, uključujući i drvo slonove jabuke iz Malezije, venecuelansku ružu, i druge egzotične vrste. Posetioci mogu da šetaju kroz staze i da posmatraju veteće lisice ili svetski poznate velike kornjače.
- Prirodnjački muzej poseduje primerke žive i izumrle flore i faune Sejšela, uključujući krokodile, džinovske rakove, i drugo. Istorijski artefakti uključuju delove potonulog broda iz šesnaestog veka i originalni „ stone of possession „ na osnovu koga su Francuzi tvrdili svoje pravo na ostrva 1756. godine. Preko puta ulice nalazi se lokalna umetnička galerija.
- Trg slobode je mesto na kome se nalazi najveći brojočuvanih zgrada iz perioda kolonijalizma. Najpoznatije zdanje je Clock tower, toranj koji je podignut 1903. godine kao simbol ekonomskog napretka ostrva. Projektovan je kao Little Ben, manja verzija Big Bena u Londonu.
- Muzej SPUP ( Seychelles People ’ s United Party Museum ) poseduje izložbu fotografije i predmeta posvećenih istoriji partije. Izložba uključuje i oružje i štitove korišćene tokom demonstracija 1977. godine, organizovanih za smenjivanje predsednika Manchama.
- Katedrala Svetog Pavla je izgrađena na temeljima najstarije crkve na Sejšelima, a koja je uništena u ciklonu 1862. godine. Reč je o jednobrodnoj crkvi, tipičnom primeru kolonijalne gradnje.
- Na ostrvu Mahe nalazi se čak devetnaest predivnih plaža. Za plivanje su najpopularnije Anse à la Mouche, Anse Boileau, Anse Forbans, Petit Anse, dok su za ronjenje idealne Anse Aux Pins and Turtle Bay, Anse Major, Anse Royale, Anse Soleil, Anse Souillac… Za surfovanje i bavljenje drugim sportovima na vodi najbolje plaže su Carana Beach, Grand Anse i North East Point. Sve plaže su veoma lepo uređene i nude uslove za nezaboravno uživanje.
- Viktorija i ostrvo Mahe su samo mali deo ovog raja na zemlji. Ali naravo njegov nezaobilazan deo. Viktorija posetiocima nudi vrhunske uslove za uživanje i provod, a u kombinaciji sa ostatkom Sejšela, ovo je destinacija za putovanje iz snova.