Šampanja je istorijska oblast smeštena na severoistoku Francuske. Po njoj je dobilo ime poznato penušavo vino, koje se proizvodi upravo u ovoj oblasti.. Danas je Šapmapnja deo francuskog administrativnog regiona Champagne-Ardenne, u koji su uključena četiri departmana. To su Ardennes, Aube, Haute-Marne, i Marne. Šampanja je ime doila po latinskoj reči campania, zbog sličnosti koje ima sa italijanskom provincijom Campania. Najznačajniji gradovi Šampanje su Troyes, Reims i Épernay.
Šampanja je tokom desetog veka postala deo kraljevskog domena francuskih monarha. Tokom Filipa IV Lepog, jedog od najomraženijih francuskih kraljeva, Šampanja je imala autonomiju. Njegov sin Luj X priključio je definitivno ovu oblast Francuskoj. Šampanja je bila po sajmovima koji su se ovde tokom srednjeg veka održavali.
Šampanja je oblast bogata kulturno – istorijskim i mnogim drugim znamenitostima. Ovo je oblast duge istorije, i jednog od najlepših vina. Šampanja je veoma popularna turistička destinacija, za savršeno uživanje.
Neke od atrakcija Šampanje su :
- House of Mumm – tokom 1827. godine tri nemačka brata donela su u Šampanju svoje iskustvo u pravljenju vina. Jacobus, Gottlieb, i Philip, osnovali su House of Mumm, i započeli proizvodnju nekih od najpoznatijih vina na svetu. Georges Hermann Mumm preuzeo je proizvodnju 1852. godine, a od tada je vinarija proizvodila preko 3 miliona flaša šampanjca godišnje. Tokom narednog perioda postavljao se kvalitet po kome je ovo penušavo piće postalo planetarno poznato. Posetioci mogu da obiđu ovu kuću, i da uživaju u degustaciji šampanjca.
- Reims je osnovan 80. godine pre nove ere od strane galskog plemena pod nazivom Remi. Ovo pleme je tokom Cezarovog osvajanja Galije bio u savezu sa ovim vojskovođom, zbog čega je grad ušao u sastav imperije. Tokom vekova Reims je napadan od strane brojnih varvarskih plemena, poput Vandala i Huna. Grad je doživeo velika stradanja tokom francusko – pruskog rata, kao i tokom Prvog i Drugog svetskog rata. Poznat je po brojnim znamenitostima. Neke od atrakcija su : stari gradski trgovi, Place Royale na kome dominira statua Luja XV, Place Cardinal-Luçon sa statuom Jovanke Orleanke, kao i Place Drouet d’Erlon, ukrašen fontanama i statuama, ispunjen restoranima i barovima. Stara zadanja uključuju i Porte de Mars, navodni danak Avgustu, i sarkofag rimskog konzula Jovinusa, pronađenog u opatiji Saint – Remi. Reims kao i Pariz ima crkvu Notre dame, koja se od 1991. godine nalazi na UNESCO – voj listo svetske baštine. Reims ima bogat noćni život, a najbolji klubovi se nalaze na Drouet-d’Erlon. Provod u Reimsu traje do ranih jutarnjih sati.
- Palais du Tau – Originalna struktura je bila rimska vila iz čestog veka, a kasnije je postala karolinška palata. Gotički oblik dobila je tokom šesnaestog veka, a baroknu nadogradnju 1671. godine. Pre svog krunisanja u crkvi Notre Dame u Reimsu, francuski kraljevi boravili su u ovoj palati. Kasnije su se vraćali u palatu na slavlje. Poslednja proslava povodom krunisanja dogodila se 1825. Krajem dvadesetog veka palata je pretvorena u muzej , sa bogatom kolekcijom statua, tapiserija, i religijskih predmeta iz katedrale iz Reimsa. Od 1991. Palais du Tau se nalazi na UNESCO – voj listi svetske baštine. Posetioci mogu da vide i kraljevske apartmane, kao i određene antikvitete iz katedralske riznice.
- Sens Cathédrale Saint-Etienne – Katedrala St. Etiennea, ili Svetog Stefana, je jedna od najstarijih gotičkih građevina u Francuskoj. Gradnja ovog zdanja počela je 1140., a završena je tek nakon 400 godina. Katedrala Svetog Stefana građena je u obliku krsta, kao i sve druge gotske crkve. Izuzetna je po svojim ukrasima koji su imali veoma veliki značaj tokom srednjeg veka. tu su sklupture i kipovi koji prikazuju scene iz Biblije. Iza dekorativnih elemenata krije se riznica katedrale. Sam Karlo Veliki je ovde navodno doneo deo „ Istinskog krsta “, a tu su i predmeti Thomasa Becketa. Ovde je i grob Luja, dofena Francuske, sina Luja XV koji je umro u svojoj 36. godini.zanimljivo je da je srce dofena sahranjeno u čuvenoj katedrali St. Denis.
- Troyes je glavni grad regiona Aube, i predstavlja pravi istorijski grad. Osnovan je u rimsko doba, i bio je središte nekoliko rimskih puteva. Kada je Rim pao, a crkva postala dominantna u evropskom životu, Troyes je postao srednjevekovni centar trgovine. Zgrade u Troyesu su uglavnom od drveta, pa ne iznenađuje da je najveći neprijatelj grada bila vatra. Veliki požar iz 1524. godine uništio je gotovo čitav grad. Ono što je zanimljivo ga Troyes nije mnogo stradao tokom brojnih ratova koje je vodila Francuska. U istorijskom centru ima ne manje od deset crkava, sve vekovne, čuvene o svojim velelepnim vitražima, i mešavini gotičke, klasične, i romaničke arhitekture. Tu su i stare drvene palate, koje su nekeda bile rezidencije bogate vlastele. Posetioci mogu da primete motiv delfina izrezbaren u mnogim zgradama. U pitanju je simbol dofena, naslednika francuskog prestola, reč koja ujedno označava i delfina.
- Posetioci Šampanje ne smeju a da ne obiđu neke od brojnih vinograda, u kojima goste dočekuju gostoljubivi domaćini. Ovde mogu da probaju čuvena šampanjska vina. Šampanjski gradovi nude sjajne uslove za savršeno uživanje. Ovo su francuski centri kulture i bogatog nasleđa. Ovo su sjajna mesta za dobar provod. Posetioci mogu da uživaju u restoranima, kafićima, barovima, kao i u noćnim klubovima. Noćni život je naročito razvijen u Reimsu. Šampanja je sjajna destinacija za nezaboravno putovanje i uživanje.