Sevastopolj je grad smešten na ukrajinskom poluostrvu Krim, na obali Crnog mora. sevastopolj je administrativno izdvojen iz autonomne Republike Krim, i direktno je potčinjen centralnoj vlasti Ukrajine. Prostire se na površini od 864 kvadratna kilometra, a u njemu živi oko 340 500 stanovnika. Sevastopolj je velika luka u kojoj su usidrene ruska i ukrajinska crnomorska flota.
Na području Sevastopolja preovladava mediteranska klima. Tokom leta temperature se kreću i do 40 stepeni celzijusa, a zimi između – 2 i 7 stepeni celzijusa.
Prostor na kome se nalazi Sevastopolj bio je kolonizovan od strane grčkih kolonista još u sedmom veku pre nove ere. Ovde su Grci podigli podigli naselje, a u petom veku pre nove ere tvrđavu Kalamita su pretvorili u najznačajnije naselje na Krimu. Grci su ovde sačinjavali većinu stanovništva sve do pada Vizantijskog Carstva, a nakon tatarske najezde u četrnaestom veku grad je poneo ime Ak – Jar. Rusi su Rusko – turskom ratu 1783. godine izvršili aneksiju Krima, čime je započelo plansko naseljavanje Rusa, Belorusa, i Ukrajinaca na poluostrvo. Već sledeće godine usledila je naredba ruske carice Katarine II da se ovde podigne novo utvrđenje, što je prepušteno čuvenom generalu Grigoriju Potemkinu. On je podigao novi grad kome je dao ime Sevastopolj. Ubrzo je luka ovog grada postala plen. Tokom Krimskog rata od 1853 – 1856. godine vodila se krvava bitka za ovaj grad, u kojoj su učestvovali Britanci, Francuzi, Turci, i Italijani na jednoj strani, i Rusi na drugoj. Herojski otpor daleko slabije ruske vojske završio se tragičnim porazom, a Sevastopolj je bio razrušen. Do Drugog svetskog rata ovaj grad se smatrao za neosvojivu tvrđavu. Nemačko – sovjetske borbe oko grada trajale su tokom 1941. i 1942. godine, da bi ga na kraju osvajač ipak zauzeo. Tada je od Sevastopolja ostalo svega 9 neoštećenih zgrada. Zbog herojskog otpora Sevastopolj je poneo titulu „ grada heroja “ Sovjetskog Saveza. Nikita Hruščov je ovaj grad, zajedno za Krimom, premestio iz Ruske u Ukrajinsku Sovetsku Republiku, ne misleći o tome da bi se Ukrajina jednom mogla osamostaliti. Problem oko Sevastopolja isplivao je na površinu 1991. godine, kada su Rusi izgubili veoma važnu luku za svoje pomorske vojne snage. Danas se ruska flota nalazi u luci ovog grada na osnovu sporazuma koje su dve države postigle.
Sevastopolj je dugo bio zatvoren grad, ali danas širom otvara vrata svim posetiocima, zbog čega i jeste jedno od najpopularnijih letovališta u Ukrajini.
Turističke atrakcije u Sevastopolju su :
- Panorama ( Muzej herojske odbrane Sevastopolja ) je jedinstven muzej osnovan 1905. godine, na pedesetogodišnjicu odbrane Sevastopolja u Krimskom ratu ( 1853 – 1856 ). Veliki zidovi podeljeni su u dva nivoa, i u svakom od njih je na veoma impresivan način prikazano herojstvo ruske vojske. Zgrada poseduje remek delo kreirano od strane umetnika Ruboa, smešteno na oko 1 600 kvadratnih metara. reč je o platnu na kome je prikazan prvi napad na Sevastopolj tokom rata.
- Malakhov Kurgan ( Barrow ) je čuveni bastion iz koga se tokom Krimskog i Drugog svetskog rata branio Sevastopolj. Tokom 1855. godine ovaj bedem bio je naoružan sa devet baterija sa 76 topova, i bio je pod komandom admirala Istomina. Ovde su smrtno ranjeni poznati vice – admiral Kornilov i admiral Nakhimov. Danonoćno je Sevastopolj gađan sa 110 topova. Kada je 24. avgusta 1855. započelo francusko iskrcavanje, grad je branilo još svega 880 ruskih vojnika. Svi do jednog poginuli su u poslednjoj bici pre osvajanja grada. Ruski i francuski vojnici sahranjeni su na zajedničkom groblju, gde je osnovan memorijalni centar. Tokom Drugog svetskog rata, tačnije 1941 – 1942. godine, bastion je ponovo stavljen na test. Herojstvo Sevastopolja ponovo je poslužiilo kao primer drugim okupiranim područjima.
- Katedrala Vladimirski je monumentalna građevina izgrađena u vizantijskom stilu. Među građanima Sevastopolja ovo je omiljeno zdanje. Ovde su svoje poslednje utočište pronašli čuveni admirali koji su komandovali odbranom grada tokom Krimskog rata. Najpre je 1851., još pre rata i gradnje crkve, ovde sahranjen admiral Lazarev. Tokom rata stradala su trojica čuvanih admirala, Kornilov, Istomin, i Nakhimov, i sva trojica su sahranjena u kripti katedrale. Grobovi su spojeni zajedničkim spomenikom u obliku crnog mermernog krsta.
- Chersonesus je prethodnik savremenog Sevastopolja, sa istorijom dugom gotovo 2000 godina. Osnovan je između 442 – 421. godine pre nove ere od strane kolonista iz grada Heraclea. Ovo je bio jedan od najvećih gradova – država na severu Crnog mora, čija je populacija dostigla čitavih 20 000 stanovnika. Grad je 988. godine osvojen od strane ruskog kneza Vladimira. S kraja trinaestog i početka četrnaestog veka Chersonesus je doživao teška stradanja tokom tatarske najezde, a sredinom petnaestog veka prestao je da postoji. Danas su na lokalitetu očuvani antički teatar, gradski blokovi, oblast odbrambenih zidova sa Zenonovom kulom, i mnogo drugog. Ovde se može videti i zvono koje je tokom Krimskog rata odneseno u Pariz, i koristilo se na katedrali Notr Dame.
- Muzej ruske crnomorske flote nalazi se u kući generala Totlebena. Osnovan je 1869. Godine, a zgrada je zavvršena 1895. po projektu arhitekte Kochetova. Piramida od livenog gvožđa sačinjena je od vojnih atributa i belog snežnog zida. Na obe strane ulaza stoje stubovi sa svetiljkama na kulama. Dekoracije su napravljene od strane vajara Edwardsa.
- Muzej primenjene umetnosti je arhitektonski jedna od najatraktivnijih zdanja u Sevastopolju. Zbirka je formirana od remek dela iz privatnih kolekcija, uključujući i ona iz rezidencije ruskog cara iz palate Livadia. Ovde se može videti preko 8 000 eksponata, a među njima su dela Bassana, Tenirsa, Snidera, Repina, i mnogih drugih.
- Sapoune Ridge memorijalni centar je tokom 1941 – 1942. godine bio poprište sevastooljske odbrane, kao i ofanzive tokom oslobođenja grada 1944. Na vrhu grebena nalazi se memorijalni kompleks posvećen vojnicima koji su oslobodili grad. Na prostoru kompleksa mogu se videti izložbe sovjetskog oružja iz tog perioda, tenkovi, topovi, i drugo. Na padinama se nalazi spomenik borcima 77 divizije, čiji su vojnici poginuli tokom napada na pozicije okupatora. Tu je i spomenik Slava, sa imenima pukova i mornarice koji su učestvovali u oslobađanju Sevastopolja.
- sevastopolj svojim posetiocima nudi još mnogo toga. U gradu i okolini se nalazi mnoštvo prelepih plaža, a neke od njih su Crystal, Blue Bay, Victory Park, Omega Bay. Najlepše su plaže kod sela Uchkuevka, do kojih se stiže brodom. Tu su i peščane plaže Cape Fiolent, kao i mnoge druge. Plaže su veoma lepo uređene i idealne za sjajno uživanje. Posetioci mogu da uživaju i u restoranima, kafićima, barovima, i naravno noćnim klubovima. Sevastopolj je vrhunska destinacija za nezaboravno uživanje i provod.