Sicilija je ostrvo u Italiji, i najveće je ostrvo u Sredozemnom moru. Od ostatka Italije Siciliju deli Mesinski moreuz, a glavni grad ostrva je Palermo. Prostire se na površini od 25 708 kvadratnih kilometara, a na njoj živi oko 5 000 000 stanovnika. Sicilija je italijanska oblast sa širokom političkom i upravnom autonomijom.
Na području Sicilije preovladava mediteranska klima, sa veoma toplim letima i blagim zimama.
Sicilija je ostrvo sa izuzetno dugom istorijom i tradicijom. Naseljavala su je italska plemena, a oko 750. godine pre nove ere kolonizovana je od strane Grka. Tada je osnovana Sirakuza, koja je igrala veoma važnu ulogu u brojnim događajima antičkog perioda. Rimljani su osvojili Siciliju nakon rata sa Kartaginjanima 242. godine, i imala je veoma važnu ulogu u okviru rimske države. Početkom srednjeg veka ostrvo su opsedala brojna varvarska plemena, da bi u desetom veku ono palo pod vlast Normana. Oni su osnovali Kraljevinu Siciliju. Sicilijom su kasnije vladali Francuzi, Španci i Habzburzi. Đuzepe Garibaldi je 1860. godine izvršio upad na ostrvo, i proglasio njegovo pripajanje Kraljevini Italiji.
Sicilija je vrlo atraktivna turistička destinacija, sa duhom duge istorije, tradicije, i autentičnog mentaliteta.
Turističke atrakcije na Siciliji mogu da se podele prema mestima koja se na njoj nalaze :
- Palermo je glavni grad Sicilije, i vrlo posećena destinacija sa brojnim znamenitostima. Neke od najpoznatijih građevina u Palermu su Gradska katedrala, manastirSan Giovanni degli Eremiti, crkva La Martorana i Normanska palata.
– Gradska katedrala je podignuta 1185. godine od strane Valtera Ophamila, a na temeljima starije vizantijske bazilike. On je i sahranjen u kripti crkve. Današnji oblik dobila je restauracijom koja je na njoj rađena tokom osamnaestog veka, a odlikuje je mnoštvo arhitektonskih stilova. katedrala je ujedno i glavna gradska crkva, i nezaobilazna je atrakcija Palerma.
– Manastir San Giovanni degli Eremiti je podignut 1132. godine, i odlikuje ga veoma uočljiv arapski stil gradnje. Crkva se sastoji od pet svodova, a pored nje se nalazi vrlo raskošan vrt.
– Normanska palata je služila kao rezidencija normanskih kraljeva, a danas je sedište regionalnog Parlamenta. Podigao ju je kralj Rodžer II 1130. godine, a u njoj se posebno ističe Cappella Palatina. Kapela je dragulj normanske umetnosti, sa predivnim arapskim svodom i vizantijskim mozaikom u nijansama plave i zlatne boje.
– Chiesa Santa Maria dell’Ammiraglio o Martorana (La Martorana) je jedna od najlepših crkvi u Palermu. Podignuta je u dvanaestom veku, a dekorisana je bogatim mozaicima, baroknim freskama i jedinstvenim zvonikom.
– Catacombe dei Cappuccini (Katakombe kapucinera) su veoma neobično mesto u Palermu. U katakombama se nalaze tela oko 8 000 sveštenika i poznatih ljudi, mumificiranih od strane kapucinskih fratara.
– Trg Quattro Canti, poznat i kao Trg Vigliena je stari barokni trg u Palermu. Veoma je popularno mesto okupljanja lokalnog stanovništva i brojnih turista.
– Trg Bellini je jedan od najlepših trgova u Palermu. Okružen je brojnim starim zdanjima koja ovom mestu daju poseban duh i atmosferu.
- Katanija se nalazi na istočnoj obali Sicilije, i drugi je po veliini grad na ostrvu. Obiluje znamenitostima koje se ne smeju propustiti. Barokno jezgro grada nalazi se na UNESCO – voj listi svetske baštine.
– Katedrala ( Duomo ) i trg Svete Agate su posebni primeri gradske arhitekture. Trg je izgrađen nakon erupcije vulkana koja je u sedamnaestom veku sravnila Kataniju sa zemljom. Trg je projektovan tako da u slučaju ponovne katastrofe bude dovoljno slobodnog mesta za spasavanje. Na njemu dominira kip Svete Agate, zaštitnice grada. Na tru se nalaze velelepne plemićke palate, smeštene oko Fontane dellElefante. Tu je i vrlo prepoznatljiva Palazzo Senatorio. Fontana, Vakarinijevo delo, je simbol grada. Njena osnova je slon koji simboliše Kartaginu, obelisk simboliše egipatsku civilizaciju, a krst, palme i globus hrišćanstvo.
– Zgrada Univerziteta nalazi se na trgu Piazza dell Universita. Gradnju ovog zdanja naručio je Alfonso V Aragonski, a na ovom projektu su radile brojne poznate arhitekte.
– Collegiata ili Regia Cappella (dvorska kapela) je takođe sagrađena u okviru obnove grada nakon razarajuće erupcije vulkana. Odlikuje je vrlo zanimljiva unutrašnja dekoracija, a koju je radio Đuzepe Šuti.
– Castello Ursino je sagrađen po narudžbi Fridriha II, a zanimljiv je zbog toga što nije stradao tokom zemljotresa nakon erupcije.
– Vulkan Etna je najveći aktivni vulkan u Evropi. Ovaj zastrašujući džin je glavni krivac nestanka stare Katanije, ali i gradnje nove tokom osamnaestog veka. Na svakom koraku vulkana vide se ostaci brojnih erupcija. Na vrhu Etne smešten je zastrašujući krater, nesvakidašnji prirodni fenomen.
- Agriđento je grad smešten na jugu Sicilije, čuven po antičkim lokalitetima koja spadaju u red najočuvanijih na svetu. Ovi ostaci nalaze se od 1997. godine na UNESCO – voj listi svetske baštine. Ovde se nalazio antički grčki grad Akragas, a najpoznatiji njegov deo je Dolina hramova. Nalazi se na južnoj strani grada i jedan je od najlpeših primera grčke arhitetkure i umetnosti. Ovde su smešteni ostaci sedam antičkih hramova koji potiču iz šestog i petog veka pre nove ere.
- Sirakuza se nalazi na istočnoj obali Sicilije. Nekada je ovaj grad bio vrlo važna grčka kolonija, aktivan učesnik dramatičnih zbivanja iz ratova Rimljana i Kartaginjana. Ciceron je zapisao da je Sirakuza jedan od najlepših gradova koje je video. Ovde se rodio čuveni matematičar Arhimed, koji je i sam poginuo pri odbrani grada. Na UNESCO – voj listi svetske baštine nalaze grčki amfiteatar i ostrvo Ortigia, koje je zaštićeno bedemima i kamenim blokovima.
- Taormina je gradić koji je nazaobilazan za sve posetioce Sicilije. U njemu se nalazi očuvani grčko – rimski teatar, a u daljini se pruža veličanstven pogled na vulkan Etnu. Grad se ponosi svojim predivnim plažama, a tokom leta se ovde održava Međunarodni filmski festival. U Taormini se takođe održavaju i druge brojne manifestacije, kao što su pozorišne predstave i koncerti.
- Plaže Sicilije se smatraju za najbolje u celoj Italiji. Veliki broj njih nagrađen je Plavom zastavom, što je najveće priznanje za kvalitet. Karakteriše ih plavo – zelena voda, sitan pesak i nesvakidašnje okruženje i pejzaži. Plaže su opremljene ležaljakama i suncobranima, a takođe nude sjajne uslove za bavljenje sportovima u vodi. Posetioci mogu da se upuste u vožnje pedolinama, skijanje na vodi, kao i ronjenje. Neke od najpopularnijih plaža na Siciliji su Mondello Lido, Lido di Mortelle, Giardini-Naxos, Lido Mazzar, Favignana i druge.