Sofija je glavni i najveći Bugarske Republike. Nalazi se na zapadu Bugarske, u Sofijskoj oblasti. Prostire se na površini od 492 kvadratna kilometra, a u njoj živi oko 1 260 000 stanovnika. Sofija je trinaesta po veličini prestonica u Evropskoj uniji, a ujedno je politički, ekonomski, obrazovni, kao i kulturni centar Bugarske.
Na području Sofije preovladava kontinentalna klima, sa izraženim temperaturnim razlikama. Najtopliji mesec je jul, a najhladniji januar.
Prostor na kome se nalazi Sofija bio je naseljen davno pre formiranja Bugarske. Ovde se nalazila poznata tračka naseobina Serdika. Tokom antičkog perioda ovde se nalazio krajnji sever grčke civilizacije. Rimljani su osvojili Serdiku 29. godine nove ere, i u njoj formirali prestonicu provincije Dacia Mediterranea. Huni su uništili grad 447., a ponovo ga je izgradio vizantijski car Justinijan I. On ga je tada nazvao Triadica. Bugari su zauzeli Serdicu 809. godine, i dali joj ime Sredec. Kasnije su je nazvali Sofija, što na grčkom znači mudrost. Turci su Sofiju zauzeli 1382. godine, nakon čega su je pretvorili u prestonicu provincije Rumelija. Rusi su zauzeli Sofiju tokom rusko – turskog rata 1878., a već sledeće godine ona je proglašena za glavni grad autonomne Kneževine Bugarske. Ubrzo nakon toga započinje preporod grada. Sofija je poprimila sasvim novi izgled, a doživela je i nagli ekonomski uspon. Tokom Drugog svetskog rata u Sofiju su ušle sovjetske trupe, čime je zapečaćena istorija Kraljevine Bugarske. Naokn rata grad je nastavio da se razvija, čime je daleko nadmašio ostatak države. Sofija je bila poprište jedinstvene revolucije, kada je komunstička vlast smenila samu sebe, a zatim formirala demokratski režim u Bugarskoj. Danas je Sofija grad sa velikim potencijalom, kako ekonomskim, tako i turističkim. Prestonicu Bugarske svake godine poseti veliki broj stranih turista iz celog sveta.
Turističke atrakcije u Sofiji su :
- Katedrala Aleksandar Nevski je nazvana po Svetom Aleksandru Nevskom, ruskom caru koji je spasio Rusiju od švedske invazije 1240. godine. Ovo je bio svetac i ruskog cara Aleksandra II Osloboditelja, koji je pobedom nad Turcima doprineo konačnom oslobođenju Bugarske. Kamen temeljac najveće sofijske crkve postavljen je 1882. godine. ipak, sama gradnja započela je kasnije. Crkva je građena u periodu od 1904 – 1912. u neo – vizantijskom stilu, tipičnom za ruske crkve devetnaestog veka. Katedrala je 76 metara duga i 53 metara široka, a u nju može da stane do 7 000 ljudi. Zahvata površinu od 2 600 kvadratnih metara, a zvonik sa 12 zvona izdiže se navisini od 52 metra. Na njenom enterijeru radili su neki od najboljih bugarskih i ruskih umetnika.
- Džamija Banya Bashi je zdanje od cigala izgrađeno 1576. godine kao deo većeg kompleksa oko mineralnih kupatila. Kupola ima prečnik od 15 metara, a zgrada je jedini preostali primer u Bugarskoj sa kupolnim krovom na kubnoj bazi. Glavni arhitekta džamije bio je Mimar Sinan, graditelj džamije Selim u Jedrenu i Plave džamije u Istanbulu. Ovo je jedina aktivna džamija u Sofiji, i svaki dan preko razglasa na minaretu poziva vernike na molitvu.
- Kupatila se nalaze u prelepoj zgradi bivših mineralnih kupatila. Do nedavno su ležala ruinirana, ali je sveobuhvatnom rekonstrukcijom kupatilima vraćen stari sjaj. Prvobitno su završena 1908. godine u neo – vizantijskom stilu, i tada su postojale odvojene prostorije za muškarce i žene. Danas se ovde nalazi Muzej grada i spa centar. Arhitekta kupatila bio je Petko Momchilov, jedan od najboljih bugarskih arhitekata tog vremena.
- Crkva Boyana je jedan od najznačajnijih istorijskih blaga Bugarske, i nalazi se na UNESCO – voj listi svetske baštine. Crkva datira iz jedanaestog veka, a građena je u tri faze. Originalno nastala je u jedanaestom, a dograđivana u trinaestom i devetnaestom veku. Freske potiču iz 1259. godine, i smatraju se za izuzetan primer realne umetnosti tog doba, i to vek pre rođenja renesanse. Na njima je oslikano 240 realističnih portreta koji obuhvataju neke od najznačajnijih ličnosti iz bugarske istorije. Tu se mogu videti car Konstantin Asen i njegova žena carica Irina, car Kalojan i carica Desislava, i mnogi drugi. Umetnik koji je oslikao crkvu ostao je nepoznat. U obližnjem muzeju posetioci mogu da dobiju detaljniji uvid u istoriju ove crkve.
- Nacionalna biblioteka Ćirilo i Metodije je zvanično otvorena 1953. godine. Gradnja ovog neoklasicističkog zdanja započela je još 1939. godine, ali je prekinuta zbog izbijanja Drugog svetskog rata. Biblioteka je projektovana da može da poseduje 1, 5 miliona knjiga sa čitaonicom za 450 ljudi. arhitekte ovog zdanja bili su Ivan Vasiliov i Dmitar Colov. U bašti pored biblioteke stoji statua Ćirila i Metodija.
- Bivša carska palata potiče iz 1873. godine, i bila je sedište vladajućeg guvernera tokom turske okupacije. Ovde je Vasil Levski, čuveni bugarski patriota, osuđen na smrt. Posle oslobođenja Bugarske palata je postala rezidencija prvog bugarskog monarha Aleksandra Batenberga. Danas se u palati nalaze Nacionalna galerija umetnosti i Etnografski muzej. Nedavno je zdanje renovirano, tako da posetioci mogu da uživaju u staroj slavi palate.
- Nacionalno pozorište Ivan Vazov je izgrađeno 1907. godine od strane austrijskih arhitekata Helmera i Felnera. Ovo kitnjasto zdanje je 40 metara visoko, i naslonjeno na šest belih mermernih stubova koji prikazuju Apolona i muze. Unutrašnjost je uništena u požaru 1923. godine, a obnovljena je nakon šest godina. Zaista vredi posetiti pozorište i uživati, kako u predivnoj arhitekturi, tako i u predstavama koje se u njemu izvode.
- Zoološki vrt je jedan od najstarijih i najboljih Zoo vrtova u Evropi. Osnovan je 1888. godine, a smešten je u parku nekadašnje kraljevske palate. Zoo ima oko 1 200 životinja, i sjajno je mesto za celodnevno uživanje.
- Sofija ima da ponudi još mnogo toga. Bogata gradska kultura može da se vidi na svakom koraku. Ovo je naravno i grad zabave. Posetioci mogu da uživaju u restoranima u kojima se sprema najukusnija bugarska i balkanska hrana, u kafićima i barovima, u kojima se služi neizostavna bugarska rakija, kao i u noćnim klubovima, u kojima provod traje do ranih jutarnjih sati. Sofija je sjajna destinacija za vrhunsko uživanje i odmor.