Trnava je grad smešten na zapadu Slovačke, u Trnavskom kraju, čiji je ujedno administrativni centar. Prostire se na površini od 71, 537 kvadratna kilometra, a u njoj živi oko 68 400 stanovnika. Trnava je sedmi po veličini grad u Slovačkoj, a zbog velikog broja crkava naziva se „ Slovačkim Rimom “.
Na području Trnave preovladava umereno – kontinentalna klima, sa toplim letima, i relativno blagim zimama.
Prostor na kome se nalazi Trnava bio je naseljen još u mlađem kamenom dobu. Tokom srednjeg veka ovde jeprolazio važan trgovački put koji je povezivao Češku i Ugarsku. U to vreme je osnovano naselje Trnava. Prvi pisani izvori o gradu potiču iz 1211. godine. Trnava je bila prvi grad na prostoru današnje Slovačke koji je dobio status kraljevskog grada. To se dogodilo 1238. godine na osnovu povelje koju je izdao ugarski kralj Bela IV. Tokom tog veka započelo je intenzivno naseljavanje Nemaca u Trnavi. U to vreme započelo je i utvrđivanje grada zidinama, što je bilo veoma značajno tokom najezde Turaka u šesnaestom veku. Tada se stanovništvo, bežeći iz južnih krajeva, sklanjalo upravo u Trnavi. Grad je tokom šesnaestog i sedamnaestog veka grad je postao centar protivreformacije. Tada je usledilo veoma teško razdoblje za slovački narod. To razdoblje ispunjeno je ustancima protiv austrijskih Habzburga. Baš u to teško vreme Trnava je stradala u požaru 1666. godine. Grad je postao univerzitetski centar osnivanjem Pravnog fakulteta 1667., i Lekarskog fakulteta 1769. godine. U Trnavu su stizali studenti iz cele Evrope. Veliku štetu Trnava je doživela kada je austrijska carica Marija Terezija odlučila da, 1777. godine, izmesti univerzitet u Budim. Tokom revolucije 1848. godine u blizini Trnave su se sukobile mađarske i austrijske snage. U narednim decenijama grad je trpeo neuspešni pokušaj nasilne mađarizacije, koja je sprovođena kao deo zvanične politike Ugarske. Nakon Prvog svetskog rata Trnava je ušla u sastav Čehoslovačke, i bila je jedan od najrazvijenijih gradova u novostvorenoj državi. Tokom Drugog svetskog rata ovde se masovno sklanjalo jevrejsko stanovništvo. Administrativni centar Trnavskog kraja Trnava je postala 1996.
Trnava je danas šarmantan grad sa veoma zanimljivim znamenitostima i ljudima. Osećaj prijatnosti u Trnavi neće izostati.
Turističke atrakcije u Trnavi su :
- Mestská veža, odnosno gradski toranj je jedan od najznačajnijih spomenika renesanse u gradu. Kula ima kvadratni oblik, i izdiže se na osam spratova na visini od 57 metara. naučna galerija nalazi se na 29 – om metru. Uglovi kule, kao i poslednji sprat, ukrašeni su dijamantima i grafitima, a na jugoistočnoj strani nalazi se sunčani sat. Iznad ulaza nalazi se kružni reljef sa simbolima Hrista. Toranj je izgrađen 1574. godine, a oštećivan je u požarima 1666. i 1683. godine. na petom spratu se od 1729. godine nalazi sat iz radionice Franza Langera, i bez obzira na starost, i danas savršeno radi.
- Katedrala Svetog Nikole (Dóm sv. Mikuláša) je romanička katedrala iz jedanaestog veka. podignuta je u istočnom delu grada, a posvećena je Svetom Nikoli, zaštitniku trgovaca. Ovo ne čudi s obzirom da je kroz Trnavu prolazio važan trgovački put. Najstariji pisani podaci o gradu pominju postojanje crkve Svetog Nikole. Katedrala je 2008. godine od strane pape Benedikta XVI proglašena za baziliku, što ju je učinilo desetom u Slovačkoj.
- Crkva Svete Helene ( Kostol sv. Heleny ) je gotička crkva izgrađena u četrnaestom veku, a tokom sedamnaestog veka je dobila svoj barokni izgled. Najstariji sačuvani podaci o crkvi potiču iz 1490. godine, i u njima se utvrđivala šteta koja je crkvenom kompleksu naneta. Glavni oltar je izgrađen u pseudo – gotičkom stilu u devetnaestom veku. U južnoj kapeli nalazi se oltar muškog bola iz oko 1700. godine, sa statuom Božanskog srca u sredini, i kasno –gotičkim oltarskim krilima iz oko 1500. godine.
- Crkva Jovana Krstitelja, takođe poznata i kao Univerzitetska crkva, izgrađena je u ranom baroknom stilu, i jedna je od najlepših crkva ove vrste u Evropi. Podignuta je između 1629. i 1637. godine na mestu srednjevekovnog dominikanskog manastira. Ovo je prva crkva baroknog stila koja je izgrađena na prostoru Slovačke.
- Sinagoga svedoči o tome da Jevreji u Trnavi žive veoma dugo. Tačnije, oni su ovde bili još tokom postojanja Velikomoravske Kneževine. Progon Jevreja iz Trnave započeo je 1539. godine od strane kralja Ferdinanda I. Tokom osamnaestog veka progon Jevreja se nastavio. Jevreji su 1831. godine u Halinova ulici kupili zemljište, na kome su izgradili kuću za molitve. U narednom periodu Trnava je postala sedište rabina. Sinagoga je izgrađena 1891. godine od strane bečkog arhitekte Jacoba Gartnera. U bašti se nalazi spomenik podignut žrtvama iz Drugog svetskog rata. Spomenik koji se sastoji od sarkofaga sa natpisom „ Za naše stradaoce 1942 – 1945. “ projektovao je arhitekta Arthur Slatinský-Szalatnay. U okviru sinagoge nalazi se izložba Muzeja jevrejske kulture.
- Univerzitet u trnavi je jedan od najstarijih u Slovačkoj. Osnovan je 1635. godine od strane kardinala Petera Pázmana. Kada je nastao, univerzitet je imao četiri fakulteta : umetnost, teologija, prava, i medicina. Postao je poznat po opservatoriji koju je osnovao Maximilian Hell, univerzitetskoj biblioteci, vrtovima, i pozorištu. Univerzitet je radio 142 godine. 1777. je po naredbi carice Marije Terezije premešten u Budim, što je ostavilo velike posledice po grad. Ponovno je osnovan 1992. godine, i od tada se smatra za jedan od najznačajnijih univerziteta u Slovačkoj.
- Trnava ima da ponudi još mnogo toga. Tu su i druge brojne znamenitosti, poput muzeja, galerija, parkova, i drugo. Grad je prepun restoana, kafića, noćnih klubova, kao i šoping centara. Ovo je mali grad savršen za odličan provod. Trnava je sjajna destinacija za nezaboravno uživanje i odmor.