Trst ( Trieste ) je grad smešten u severoistočnom delu Italije, na obali Jadranskog mora, i središte je pokrajine Furlanija – Julijska krajina, i okruga Trst. Prostire se na površini od 84, 49 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 209 000 stanovnika. Trst je petnaesti po veličini grad u Italiji, i jedna je od najvažnijih luka na severnom delu Sredozemlja.
Na području Trsta preovladava sredozemna klima, sa veoma izraženim uticajem kontinentalne klime. Leta su blaža, a zime oštrije nego u drugim delovima Italije. U ovom delu je Jadransko more najhladnije.
Prostor Trsta bio je naseljen još u praistoriji. Rimljani ovu regiju osvajaju 177. godine pre nove ere, i tada se prvi put pominje naselje sa nazivom Tergeste. Nakon pada Rimskog carstva, Trstom su upravljali Vizantinci, a zatim Franci. Od 1382. godine Trst se našao u rukama Habzburške monarhije, i od tada počinje nagli razvoj grada kao značnog centra trgovine. U okviru Austrije ostao je, sem u vreme Napoleonovih ratova, sve do kraja Prvog svetskog rata. Nakon toga ulazi u sastav Italije, u čijim okvirima, uprkos velikoj tršćanskoj krizi 1945 -1954, ostaje do danas.
Danas je Trst atraktivna turistička destinacija, poznata po znamenitostima i šopingu.
Turističke atrakcije u Trstu su :
- Dvorac Miramare je jedna od najpoznatijih tršćanskih građevina, i nezaobilazna je atrakcija. Njegovu gradnju naredio je habzburški vojvoda Ferdinand Maksimilijan, nesrećni car Meksika. Dvorac je navećim delom dovršen 1860. godine, kada se u njega uselio vojvoda sa svojom ženom Charlottom od Belgije. Tokom dvadesteog veka dvorac je više puta menjao svoju namenu, pa je tako bio muzej, rezidencija vojvode Amadea Savojskog, a tokom Drugog svetskog rata su ga koristile razne vojske. Danas je dvorac ponovo muzej, a okružen je predivnim parkom od koga zastaje dah.
- Dvorac San Giusto se nalazi na strmom brdu iznad centra grada. Podigli su ga Venecijanci na temeljima nekadašnjeg rimskog utvrđenja. Srušen je tokom četrnaestog veka, a odnovio ga je austrijski car Fridrih II tokom druge polovine petnaestog veka. Sa dvorca se pruža predivan pogled na Trst.
- Piazza dell’Unita d’Italia je najveći i najpoznatiji trg u Trstu. Nalazi se na obali mora, a lokalno stanovništvo voli da se hvali njegovim impozantnim izgledom i položajem. Više puta je menjao naziv, pa se nekada zvao trg Svetog Petra, zatim Piazza Grande, a od 1955. godine nosi današnje ime. Trg je okružen prelepim palatama.
- Sedište pokrajine Furlanija – Julijska krajina je nekadašnja zgrada Lloyda Triestina, brodarskog giganta. Palata je podignuta krajem devetnaestog veka, a njen arhitekta bio je poznati Austrijanac Heinrich von Ferstel. Prepoznatljiva je po fontanama koje su posvećene antičkim bogovima.
- Gradska kuća se nalazi na jugoistočnom delu trga. Ispred nje se nalazi znamenita „ Fontana četiri kontinenta “. Fontana je izgrađena sredinom osamnaestog veka, a statue na njoj simbolišu Afriku, Ameriku, Aziju i Evropu. Na gradskoj kući se nalazi zvonik sa dve skulpture, Mihecom i Jakecom, koje se pomeraju tokom punog sata.
- Srpska pravoslavna crkva Svetog Spiridona je stara 140 godina, i najveća je pravoslavna svetinja u zapadnoj Evropi.
- Trst je grad šopinga i kafe. Ovde posetioci mogu da kupe razne artikle po znatno nižim cenama. Takođe mogu da uživaju u nekom od brojnih kafića koji su nanizani širom grada. U njima vlada sjajna atmosfera, a opuštanje u veoma prijatnom ambijentu je zagarantovano. Sa trga se mogu videti veliki brodovi koji odlaze na duga putovanja, a usidreni u tršćansku luku doprinose da ovaj grad izgleda još lepše. Trst ima parkove i šetališta, a jezici koji se u njemu čuju doprineće osećaju dobrodošlice. Trst ima šta da ponudi svim posetiocima, i sjajno je mesto za uživanje i odmor.