Tunis je glavni i najveći grad istoimene države. Nalazi se na severu Tunisa, na obalama jezera Tunis, koje ga deli od Tuniškog zaliva. Prostire se na površini od 212, 63 kvadratna kilometra, a u njemu živi oko 730 000 stanovnika. Tunis je politički, ekonomski, i turistički centar ove severnoafričke države.
Na području tunisa preovladava mediteranska klima. Leta su duga i topla, a zime blage i prijatne.
Istoriji grada Tunisa prethodila je istorija drevnog feničanskog grada Kartagine. U neposrednoj blizini Tunisa nalaze se ostaci tog antičkog grada. Kartagina je osnovana 814. godine pre nove ere od strane feničanskih kolonista. Veoma brzo se ovaj grad nametnuo kao glavni trgovački i pomorski centar u basenu Sredozemnog mora. zbog svoje moći Kartagina je u trećem veku došla u sukob sa Rimom. To je izazvalo seriju Kartaginsko – rimskih ratova, poznatih kao Punski ratovi, kojima je moć ovog grada najpre smanjena, zatim stavljena pod direktnu kontrolu Rima, a na posletku je Kartagina zbrisana sa lica zemlje. Nakon Trećeg punskog rata grad je uništen, zatim zaoran, a na kraju je na taj prostor bačena kletva. Grad je ipak ponovo osnovan, i to baš od strane Rimljana. Tunis je osnovan u sedmom veku južno od Kartagine. Osnovali su ga arapski osvajači, koji su dokrajčili ionako labavu vlast Vizantije nad Tunisom. Od dvanaestog do šesnaestog veka Tunis je postao jedan od najbogatijih gradova islamskog sveta. tokom dinastije Hafsida Tunis je postao prestonica države Tunis, i glavni centar trgovine sa Evropom. Turci su ga zauzeli 1534. godine, ali njihova vlast u tunisu nikada nije bila stvarna. Gradom su upravljali lokalni begovi, koji su formalno postavljani od strane turskog sultana. Francuska vojska umarširala je u Tunis 1881. godine, i nakon nekoliko nedelja borbe proglasila protektorat nad celom državom. Tokom Drugog svetskog rata, tačnije od 1942. do 1943. u gradu su se nalazile nemačke trupe. Od 1979. do 1990. godine u Tunisu se nalazilo sedište Arapske lige. Zbog sukoba muslimanskih država sa Izraelom, Tunis je 1982. bombardovan, pri čemu je stradalo više desetina ljudi. Grad Tunis je od proglašenja nezavisnosti Tunisa bio epicentar brojnih unutrašnjepolitčkih zbivanja. Poslednje nerede ovaj grad doživeo je tokom takozvanog Arapskog proleća koje je započelo 2011. godine. Tunis je grad sa velikim brojem kulturno – istorijskih i drugih znamenitosti, zbog čega ga svake godine posećuje veliki broj turista iz celog sveta.
Turističke atrakcije u Tunisu su :
- Džamija Al-Zaytuna, ili Džamija maslinovog drveta, je najveća džamija u Tunisu. Prostire se na površini od preko 5 000 kvadratnih metara. Jedino je ona otvorena za nemuslimane, doduše samo do centralnog dvorišta. Ovo je jedna od najstarijih džamija u Africi. Podignuta je 732. godine od kamena rimskih ostataka u blizini Kartagine. Od trinaestog veka postala je izuzetno važan univerzitet islamskog učenja.
- Avenija Habib Bourguiba je glavna gradska ulica. Elegantna i široka, u sebi skriva brojne zanimljivosti. Ispunjena je restoranima, kafićima, bankama, a u njoj se Tunižani okupljaju u kasnim popodnevnim satima. Ovde se nalaze Opštinsko pozorište, katedrala de St Vincent de Paul, i statua srednjevekovnog tunižanskog naučnika Ibn Khalduna. Takođe, moderan Tunis prikazan je u ogromnom satu izgrađenom u znak sećanja na predsedovanje Bena Alija.
- Muzej Dar Ben Abdallah je jedna od najočuvanijih palata tuniske medine. Potiče s kraja osamnaestog veka, a pripadala je čoveku po kome muzej i nosi ime. U njoj se može videti bogata kolekcija nameštaja, tekstila, i rukotvorina, preko kojih se stiče impresivan utisak o izgledu jednog domaćinstva iz devetnaestog veka. Takođe, u muzeju se nalaze postavke ručnog rada iz modernog vremena, što je sjajno kako bi se uporedili isti zanati nekada i danas.
- Musée National du Bardo – Zgrada Nacionalnog muzeja potiče iz trinaestog veka, a nedavno je renovirana, i vraćen joj je stari izgled. Reč je o zdanju koje predstavlja jedan od najlepših primera arapsko – muslimanske arhitekture. U ovoj predivnoj zgradi nalazi se muzej u kome se čuvaju odlično očuvani primeri rimskog mozaika, koji datiraju iz perioda od drugog veka pre nove ere do sedmog veka nove ere. Takođe, tu se nalaze i postavke grčke i islamske umetnosti, što muzeju daju još veći značaj.
- Tourbet el – Bey je veličanstveni osmanski mauzolej iz osamnaestog veka. u njemu je sahranjeno preko 160 članova dinastije Husainida, ministara, kao i njihovih porodica. Unutrašnjost mauzoleja je veoma raskošno ukrašena pločicama, mermerom, i izrezbarenim gipsom. Motiv zvezde sa osam krakova predstavlja vrata raja.
- Medina, ili stara gradska četvrt Tunisa, nalazi se na UNESCO – voj listi svetske baštine. izgrađena je tokom sedmog veka, i danas je svedočanstvo nekadašnje moći ovog grada. Posetioci mogu da se vrate u daleku prošlost, lutajući kroz lavirinte uskih i krivudavih ulica. Pri tome mogu da se cenjkaju i trampe sa lokalnim prodavcima suvenira. Ovde se mogu videti i kupiti brojni predmeti ručne izrade, kao što su tepisi, nakit, keramika, i mnogo drugog.
- Park Belvedere je osnovan od strane Francuza. Nekada je bio ekskluzivni park, a u njemu se nalaze mini Zoološki vrt, elegantni paviljon iz osamnaestog veka, i kafe terasa u kojoj se Tunižani opuštaju tokom letnjih vrućina.
- Tunis svojim posetiocima nudi još mnogo toga. Ovo je grad kulture i tradicije spojen sa modernim načinom života. Tunis je grad za uživanje, a ono će biti upotpunjeno brojnim restoranima, kafićima, barovima, šoping centrima, i drugim. Tunis je idealna destinacija za nezaboravno putovanje iz snova.