Vajmar je grad smešten u centralnoj Nemačkoj, u saveznoj pokrajini Tiringija. Prostire se na površini od 84, 26 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 65 000 stanovnika. Vajmar je grad sa bogatim kulturnim nasleđem, zbog čega se njegov istorijski centar nalazi na UNESCO – voj listi svetske baštine.
Na području Vajmara preovladava kontinentalna klima, sa velikim procentom vlažnosti vazduha. Leta su topla, zime su karakteristične po padavinama.
Vajmar je grad sa dugom istorijom. Prvi podaci o Vajmaru potiču iz 899. godine. Ovo je bio glavni grad Vojvodstva Saksen – Vajmar- Ajzenah. Status slobodnog grad Vajmar je dobio 1410., ali je njegov razvoj prekinut velikim požarom iz 1424. godine.vajmar je tokom osamnaestog i početka devetnaestog veka postao kulturni centar Evrope. Ovde su boravili i radili Gete, Šiler, Bah, List, i mnogi drugi. Nakon Prvog svetskog rata Vajmar postaje centar političkog života Nemačke. Ovde je napisan ustav poražene države, pa je Nemačka tog perioda poznata kao Vajmarska Republika. Nakon što je Hitler preuzeo vlast u Nemačkoj Vajmar je doživeo tragediju koja ga je zauvek obeležila. Na svega osam kilometara od grada izgrađen je 1937. godine jedan od najpoznatijih koncentracionih logora, Buchenwald. Nakon Drugog svetskog rata Vajmar ulazi u sastav Nemačke Demokratske Republike, i u njoj ostaje do ujedinjenja 1990. godine. Vajmar je 1999. proglašen za Evropsku prestonicu kulture.
Vajmar je popularna destinacija, sa brojnim kulturno – istorijskim znamenitostima.
Turističke atrakcije u Vajmaru su :
- Stari grad je odlično mesto za početak obilaska Vajmara. Ovde se nalazi preko deset istorijskih zgrada iz klasičnog vajmarskog perioda, a koje se nalaze na UNESCO – voj listi svetske baštine. Tu su i stare gradske kuće, kraljevske štale, neogotička Gradska kuća, barokne palate, i mnoga druga zdanja.
- Nacionalni Gete muzej – Gete je u Vajmaru živeo 50 godina, i za sobom ostavio neizbrisiv trag. Iza najslavnijeg nemačkog pisca ostala je i njegova kuća, koja je danas muzej posvećen upravo njemu.barokno zdanje, sa originalnim nameštajem, kao i knjigama, čine da je muzej idealno mesto za upoznavanje sa životom i radom Getea.
- Šilerova kuća – Drugi čovek nemačke književnosti, dobar prijatelj Getea, takođe je deo svog života proveo u Vajmaru. Posetioci mogu da vide gde ja Šiler proveo svoje poslednje trenutke, ali i da se upoznaju sa delom ovog književnika.
- Bauhaus pokret, koji je stvorio revoluciju u arhitekturi, umetnosti, i dizajnu, nastao je upravo u Vajmaru. Pokret je trajao od 1919. Do 1933. godine. Posetioci mogu da obiđu Bauhaus muzej, originalni Bauhaus univerzitet, kao i druge građevine nastale u ovom prepoznatljivom stilu.
- Gradski dvorac je dom dvorskog muzeja, u kome je predstavljena evropska umetnost od srednjeg veka do početka dvadesetog veka. velike stepenice, klasične galerije, i svečane sale, čine da je ovo jedan od najlepših muzeja u Nemačkoj.
- Biblioteka vojvotkinje Ane Amalije je jedna od najstarijih biblioteka u Evropi. Osnovala ju je vojvotkinja Ana Amalija 1761. godine, a kolekcija u njoj je spektakularna. Ona poseduje blago nemačke i evropske književnosti, srednjevekovne rukopise, Bibliju Martina Lutera iz šesnaestog veka, kao i najveću svetsku kolekciju Fausta.
- Buchenwald memorijal se nalazi na svega osam kilometara od Vajmara. Za vreme Trećeg Rajha ovde je bilo zatvoreno 250 000 ljudi, od kojih je ubijeno oko 50 000. Posle rata Sovjeti su ga koristili kao logor za naciste. Ovde se mogu videti izložbe, spomen obeležja, kao i prostor logora.
- Vajmar je jedan od najlepših primera nemačke kulture, umetnosti, kao i arhitekture. Ovo je grad u kome najstariji restoran otvoren još davne 1540. godine. Ugostiteljski objekti smešteni su u nesvakidašnjem arhitektonskom skladu, tako da posetioci mogu da osete stari duh ovog grada. Tu su i poslastičarnice po kojima je Vajmar naročito poznat. Za kraj ostaju kafići, sa svojim očaravajućim ambijentom. Vajmar je grad u kome je savršen odmor zagarantovan, u kome se uspomene stvaraju za ceo život.