Volgograd je grad na jugozapadu Ruske Federacije, i administrativni centar Volgogradske oblasti. Grad leži na reci Volgi, a u njemu živi oko 1 000 000 stanovnika. U Volgogradu preovladava umereno – kontinentalna klima, sa dugim i toplim letima, i umereno hladnim zimama. Prosečna temperatura iznosi oko 7, 6 stepeni celzijusa.
Volgograd je grad sa dugom i burnom istorijom. Podignut je 1589. godine, i tada je nosio naziv Caricinska tvrđava. Od 1925. do 1961. zvao se Staljingrad. Grad je stekao slavu po čuvenoj bici za Staljingrad, zbog čega nosi naziv „ grad heroj “. od 1961. pa do danas grad nosi naziv Volgograd. Odavde su rodom brojni poznati Rusi, koji su u svojim zanimanjima obeležili čitavu epohu.
Turističke atrakcije u Volgogradu su :
- Mamayev Kurgan je memorijalni kompleks posvećen žrtvama bitke za Staljingrad. Ovo je simbol Volgograda, koji svake godine poseti veliki broj ljudi.
- Pavlova kuća je poslednji objekat koji potiče iz predratnog Staljingrada. Jakov Fedotovič Pavlov je jedan od najvećih heroja iz čuvene bitke.
- Panorama muzej se nalazi pored reke Volge. Sadrži predmete iz Drugog svetskog rata. Ovde se nalazi i puška čuvenog staljingradskog snajperiste Vasilija Zajceva.
Reka Volga
Reka Volga je najveća reka u Rusiji. To je takođe jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u zemlji. Živopisna reka privlači značajan broj domaćih i stranih turista tokom cele godine.
Volga se rangira među najvećim rekama u Evropi. Teče preko centralne Rusije, i priznata je kao nacionalna reka države. Jedanaest gradova među dvadeset najvećih u Rusiji se nalazi u slivu reke Volge. Reka izvire u Valdajskom gorju, a uliva se u Kaspijsko jezero.U gornjem toku stiže do grada Tver, a potom teče kroz veštačko jezero Ivankovo. Volga zatim stiže do Ugličkog jezera, koje je nastalo gradnjom brane kod grada Ugliča. Dalje nastavlja put do Ribinskog jezera, koje je takođe veštačko.
Srednji tok – Volga najpre protiče kroz veliku luku Ribinsk, a zatim skreće prema starom gradu Jaroslavu. Reka potom stiže i do prelepog Nižnjeg Novgoroda, a ovde u nju utiče reka Oka. Dalje Volga stiže do Čeboksarskog jezera, još jednog u nizu veštačkih jezera. Grad Kazanj je sledeći na rečnoj putanji, a on sam leži na veštačkom jezeru Samara, koje je ujedno i najveće u Evropi. Istoimeni grad se ovde takođe nalazi, poznat po svojoj dugoj istoriji.
Donji tok Volge započinje Saratovskim veštačkim jezerom, a u blizini je smešten veliki univerzitetski grad Saratov. Sledeće na rečnom toku leži 600 kilometara dugačko veštačko Volgogradsko jezero, a nakon njega se pruža „ grad heroj “ Volgograd. Na kraju Volga stvara deltu i uliva se u Kaspijsko jezero. Na njenoj delti leži stari grad Astrahan.
Reka Volga pruža mogućnost za jedan od najboljih načina da se upozna Rusija. Predivni ruski predeli, kao i strai moćni gradovi, nalaze se na rečnom toku „ Majke Volge “. zbog toga je krstarenje rekom, ili poseta jedne od destinacija na njenom toku, idealan način da se provede odmor u Rusiji.